USA obvinili Wagnerovu skupinu z drancovania afrických krajín, podľa Ruska poskytujú primeranú pomoc

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hlad, chudoba, Afrika, podvýživa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Spojené štáty v utorok obvinili ruskú žoldniersku Wagnerovu skupinu podporovanú Kremľom zo zasahovania do vnútorných záležitostí afrických krajín a „zvyšovania pravdepodobnosti nárastu násilného extrémizmu“ v regióne Sahel, ktorý čelí narastajúcim útokom a zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácii. Rusko toto obvinenie poprelo.

Neriešia extrémistickú hrozbu

Americký predstaviteľ Richard Mills na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN o západnej Afrike a Saheli obvinil spomenuté polovojenské sily, že neriešia extrémistickú hrozbu, okrádajú africké štáty o zdroje, dopúšťajú sa porušovania ľudských práv, ohrozujú bezpečnosť krajín a ochranu mierových síl a personálu OSN.

Francúzska politická poradkyňa Isis Jaraud-Darnault nadviazala na Millsa a povedala, že „model“ používaný Wagnerovou skupinou sa ukázal ako „úplne neúčinný v boji proti terorizmu“. Ako dôvod uviedla „hanebný“ a zničujúci vplyv jej aktivít a porušovanie ľudských práv vrátane údajného zabitia viac ako 300 civilistov v Mali a drancovania prírodných zdrojov.

Zhoršenie bezpečnosti v Afrike

Zástupca britského veľvyslanca pri OSN James Kariuki poukázal na zhoršenie bezpečnosti najmä v Mali, Burkine Faso, Nigérii a okolí Čadského jazera a obavy z rozšírenia nestability do ďalších západoafrických krajín.

Nemôžete ignorovať destabilizujúcu úlohu, ktorú hrá Wagnerova skupina v tomto regióne. Sú súčasťou problému, nie riešením,“ povedal Rade.

Pošpinenie ruskej pomoci

Ruská predstaviteľka Anna Jevstignejevová odmietla tieto tvrdenia a uviedla, že sú to pokusy o „pošpinenie ruskej pomoci Mali, kde má Moskva bilaterálnu dohodu o pomoci dočasnej vláde, a iným krajinám Afriky“.

Poznamenala, že Moskva zdieľa obavy z nárastu teroristických hrozieb v regióne. Podotkla, že na ne malo negatívny vplyv vlaňajšie stiahnutie francúzskych protiteroristických síl.

Napriek tomu už nastal určitý pokrok, pretože Rusko poskytuje Mali primeranú pomoc,“ obhajovala aktivity Wagnerovej skupiny, ktorú však nespomenula menom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Bezpečnostná rada OSNOrganizácia Spojených národov (OSN)