USA: Obama és Cameron a különleges partnerség híve

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obama_cameron

WASHINGTON, július 21. (WEBNOVINY) – David Cameron brit kormányfő kedden vett részt első ízben az amerikai elnökkel Barack Obamával szervezett bilateláris találkozón. Obama a Fehér Ház ovális irodájában fogadta partnerét. A tanácskozón mindkét fél elkötelezte magát a London és Washington közötti különleges partnerség ápolására. Teszik ezt annak ellenére, hogy a közelmúltban a mexikói-öbölbeli olajkatasztrófa vagy a Lockerbie-ben elkövetett terrortámadás elkövetőjének szabadon engedése megmérgezte a kapcsolatukat. Amint az várható volt, a két vezető politikus az afganisztáni csapatkivonások kérdését is érintette, fejet hajtottak az elesett amerikai és brit katonák emléke előtt, és támogatják a jelenlegi katonai elképzeléseket.

A keddi washingtoni tanácskozás volt az első teljes értékű találkozó a új brit miniszterelnök és Barack Obama között, annak ellenére, hohy a G8-as és a G20-as kanadai csúcson már folytattak megbeszéléseket egymással. Obama ebédet rendezett vendége számára, és körülvezette a Fehér Házban, még magánlakosztályába is meghívta.

A szívélyes fogadtatás után azonban Cameronnak az újságírók kényes kérdéseire is válaszolnia kellett, pl. hogy elődje a bizonyítékok ellenére miért helyezte szabadlábra a skóciai Lockerbie-ben 1988-ben elkövetett terrortámadás egyetlen elítéltjét – a Pan American World Airways (Pan Am) gépének fedélzetén akkor 270 utas vesztette életét. A skót kormány Alí al-Migrahít kegyelemben részesítette, miután rákot diagnosztizáltak nála.

Cameroin szerint al-Migrahí amnesztiája rossz döntés volt: „Nem tanúsított semmilyen együttérzést áldozataival, akik nem kaptak rá lehetőséget, hogy az otthonukban, ágyban haljanak meg… Ezt a lehetőséget egy ilyen érzéketlen gyilkosnak sem szabadott volna megadni”. Azt a feltételezést azonban, hogy a terrorista szabadon bocsátása mögött üzleti érdekek, nevezetesen a BP olajtársaság líbiai érdekei állnának, Cameron elutasította. Megérti az Egyesült Államok haragját a mexikói-öbölbeli olajkatasztrófa ügyében, de az amerikai és a brit gazdaság számára is fontos, hogy a BP (korábbi nevén British Petroleum) erős és stabil maradjon. Egyetértett Obamával abban, hogy a BP feladata az olajszivárgás és a szennyeződés megszüntetése és a kártérítések kifizetése.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Barack ObamaDavid Cameron