US OPEN: Cibulková cez Kuznecovovú do štvrťfinále

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Slovenská tenistka Dominika Cibulková Foto: SITA/AP

NEW YORK 6. septembra (WEBNOVINY) – Slovenská tenistka Dominika Cibulková druhý raz vo svojej kariére postúpila do štvrťfinále na podujatí „veľkej štvorky“. V pondelňajšom stretnutí osemfinálového 4. kola dvojhry žien na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku (30. augusta – 12. septembra, celková dotácia 22,668 milióna USD, tvrdý povrch DecoTurf II vonku) zvíťazila nad favorizovanou Ruskou Svetlanou Kuznecovovou nasadenou ako jedenástou v ich piatom vzájomnom súboji za 126 minút 7:5, 7:6 (4).

„Ak by mi niekto pred týmto turnajom povedal, že sa dostanem až do štvrťfinále, určite by som to brala všetkými desiatimi. Som veľmi šťastná. Konečne sa to dáva dokopy a je to úžasný výsledok i pocit. Samozrejme, že vždy to môže byť lepšie a aj dnes mohlo, ale som rada, ako som zvládla tie ťažké chvíle. Najmä v druhom sete za stavu 5:5 či potom v tajbrejku nebolo ľahké stáť tam. Ukázala som však, že som silná. Sústredila som sa na môj výkon, ´hecovala´ som sa po každej loptičke. Aj pri skóre 2:4 a 15:40 som verila, že stačí zmeniť zopár maličkostí. Ona potom prestala toľko tlačiť. Naopak, ja som Svetlanu začala viac vyháňať z dvorca, bola som agresívnejšia,“ povedala Dominika Cibulková pre agentúru SITA.

„Hrala som už asi na všetkých veľkých kurtoch na svete, ale na tomto išlo o moju premiéru. Všetci ma vopred upozorňovali na jeho špeciálnu atmosféru a musím povedať, že od prvej chvíle som sa do tohto dvorca zamilovala. O to výraznejšie, že som na ňom napokon uspela. Hralo sa mi dobre, bolo to naozaj super. Napriek rozľahlosti tribún však bolo dosť cítiť vietor,“ poznamenala Cibulková v interview pre Eurosport a dodala: „Ani za nepriaznivého stavu v oboch setoch som neprestávala naplno bojovať a napokon sa to vyplatilo. Snažila som sa byť dostatočne aktívna, ale priznávam, že pri skóre 7:5, 5:3 sa ma zmocnila veľká nervozita. Keď bolo po chvíli 5:5, zdravo som sa na sebe naštvala. Povedala som si, že musím hrať ako predtým. Nechcela som takto sľubne rozohraný zápas pustiť z rúk. Od toho môjho vlaňajšieho postupu do semifinále Roland Garros som to niekoľkokrát zažila, boli výšky aj pády, rôzne zranenia, ale tu som už v 2. kole odvrátila 5 mečbalov a som rada, že i teraz som to zvládla. Azda už môžem povedať, že herne i výsledkovo som nazad. Tvrdo som pracovala a zúročuje sa to.“

Okrem Cibulkovej je z nenasadených aktérok v hre už len Nemka Andrea Petkovicová, ktorá však svoje osemfinále ešte len pred sebou. Bez ohľadu na jej výsledok bude Cibulková renkingovo najnižšie postavenou štvrťfinalistkou. Zo Sloveniek predtým bola v lokalite Flushing Meadows takto ďaleko len Daniela Hantuchová v roku 2002.

Proti členkám Top 15 má Cibulková v tejto sezóne skóre 2:8 (celkovo 12:31), pričom oba triumfy si pripísala práve na úkor Kuznecovovej, ktorú v januári v Sydney po sérii troch prehier s touto svojou kamarátkou zdolala 7:5, 6:2. „Myslím si, že Dominika zahrala dobre, ale moja úroveň je vyššia a takéto zápasy by som mala vyhrávať,“ povzdychla si Kuznecovová. Slovenka zatiaľ nemala možnosť po zápase sa s Ruskou porozprávať: „Kamarátky sme, to áno, ale krátko po takejto prehre veru nik nie je kamarátsky.“

V úvodnej časti Cibulková prehrávala 2:4, v druhej 1:3. Po priebežnom obrate na 5:4 vo vstupnom sete si vyžiadala prestávku na ošetrenie a dohrávala s obviazanou hornou časťou ľavého stehna. Na hlavný dvorec Arthur Ashe Stadium prišla so spevneným ľavým členkom, v nedeľu sa pre problémy s achilovkou tejto nohy bez boja vzdala v 2. kole štvorhry. Slovenka sa teraz v druhom dejstve vďaka pretrvávajúco oduševnenému výkonu sa dostala na 5:3 a 40:15 pri vlastnom podaní. Nevyužila však ani jeden z dvojice mečbalov a vzápätí 25-ročná Petrohradčanka dokonca znížila brejkom na 4:5 i vyrovnala. Neskoršiu tajbrejkovú „lotériu“ však lepšie zvládla Cibulková: vypracovala si náskok 5:1 a za stavu 6:4 premenila štvrtú šancu zavŕšiť.

Semifinalistka parížskeho antukového Roland Garros 2009 Cibulková si po vyradení miestnej šampiónky spred šiestich sezón Kuznecovovej (13. vo svetovom rebríčku WTA Tour, bola už aj na 2. pozícii) zahrá medzi najlepšími ôsmimi s úspešnou z neskoršieho pondelňajšieho duelu Caroline Wozniacka (1-Dán.) – Maria Šarapovová (14-Rus.). Už teraz má zo singlovej súťaže na 129. majstrovstvách Spojených štátov amerických istotu 500 bodov do renkingu a šeku na 200 000 USD. Zo 45. miesta v počítačovom poradí reálne útočí na tretiu desiatku hodnotenia, už figurovala aj na 12. poste. Ak v stredu uspeje vo štvrťfinále stane sa staronovou domácou jednotkou.

Cibulková má proti Wozniackej seniorskú štatistiku 1:4 po šnúre 4 nezdarov. Naposledy na 20-ročnú severanku s poľskými koreňmi nestačila 25. augusta v New Havene (4:6, 1:6), keď od stavu 4:2 proti čerstvej šampiónke z Montrealu získala len 1 z 11 gemov a pre agentúru SITA povedala: „Začala som veľmi dobre. Spočiatku som na kurte dominovala, predvádzala som moju hru a bola som lepšia. Dobre som servovala a robila som si body z forhendu. Potom som však zrazu nebola schopná tento výkon podržať, ustáliť ho na dlhší čas. Súperka to využila a chytila sa.“ V juniorskom období oboch sa zrodila bilancia 1:1. S bývalou jednotkou rebríčka Šarapovovou má Slovenka skóre 1:2 po tom, ako jej vlani vo štvrťfinále na sypkom podklade vo francúzskej metropole takmer dala dvojitého „kanára“ (6:0, 6:2). Aj predchádzajúce dva súboje sa udiali na „tehlovej múčke“, a to už v sezóne 2008. Cibulková najprv vo finále v Amelia Island prehrala 6:7 (6), 3:6 a potom v 2. kole v Ríme 2:6, 6:3, 4:6.

„Proti obom som už viackrát hrala, obe som dokázala zdolať a práve s týmto pocitom pôjdem na kurt. Wozniacka hrá menej útočný tenis. Skôr vyčkáva na chybu súperky, počína si veľmi konštantne. Šarapovová sa viac snaží ísť do toho. Pôjdem si dnes pozrieť ich zápas a bez ohľadu na to, ktorá sa napokon stane mojou súperkou, sa už teraz veľmi teším na štvrťfinále,“ povedala Dominika Cibulková pre SITA. K zdravotným problémom uviedla: „Ten skreč v debli bol viac – menej preventívny. Nechcela som, aby sa mi to zhoršilo. Dnes som urobila približne v polovici prvého setu jeden zlý pohyb a začala som to cítiť v oblasti bedier. Prechádzalo mi to do zadného stehenného svalu a postupne sa to zhoršovalo. Fyzioterapeutka mi to spevnila ´tejpom´, ale teraz to dosť cítim. Dúfam, že to na štvrťfinále nejako neohrozí moj výkon. Azda mi to dajú dokopy.“

Dvojnásobná finalistka z hlavného profesionálneho okruhu Cibulková tento rok prehrala na Australian Open v 1. kole (z 5:1 v treťom sete) a zhodne v 3. kole na Roland Garros a Wimbledone. V New Yorku v 2. kole utiekla Ukrajinke Kateryne Bondarenkovej z 5 mečbalov (6:2, 5:7, 7:6 /7/), takže sa jej napokon nevypomstilo premrhanie náskoku 6:2, 4:1, hoci sa už črtala malá športová tragédia. Už v 1. kole potrebovala tri sety proti Švajčiarke Stefanie Vögeleovej (6:2, 4:6, 7:5), v 3. kole povolila len jeden gem španielskej kvalifikantke Lourdes Domínguezovej-Linovej (6:0, 6:1).

Zverenkyňa Chorváta Željka Krajana Cibulková si v sobotu po prieniku do osemfinále všimla aj súvislosť svojho newyorského vystúpenia s kvalifikáciou futbalových ME 2012. Deň po jej súboji s členkou „zbornej“ totiž nastúpia Slováci v Moskve: „Dúfam, že ja i chalani to tým Rusom natrieme!“ Svoju polovicu napokon už splnila.

Spoludržiteľka perthského Hopmanovho pohára 2009 Cibulková vlani v areáli USTA Billie Jean King National Tennis Center nútene absentovala pre únavovú zlomeninu rebra. Na US Open dosiaľ bolo jej maximom predvlaňajšie 3. kolo, pri miestnom debute v roku 2007 sa lúčila v 2. kole. Počas letnej zámorskej série prípravných podujatí sa jej príliš nedarilo: do New Yorku pricestovala s bilanciou 4:6, pričom dva triumfy dosiahla v New Havene „len“ v kvalifikácii.

V súvislosti s povestne nonšalantnou Kuznecovovou je zaujímavá skutočnosť, že nedávno nadviazala spoluprácu s bývalým koučom Francúzky Amélie Mauresmovej Loicom Courteauom a pred týmto turnajom prostredníctvom internetovej sociálnej siete Twitter prejavila radosť z očakávaného príchodu spomenutej niekdajšej líderky renkingu, ale aj Jeleny Lichovcevovej. Stále platí, že víťazka prípravného podujatia v San Diegu „Kuzy“ sa na US Open dostala za 4. kolo len dvakrát a v oboch týchto prípadoch si napokon zahrala finále (ťahala v ňom za kratší koniec v sezóne 2007 s Belgičankou Justine Heninovou). Od triumfu na RG 2009, svojho druhého grandslamového, sa na žiadnom z nasledujúcich šiestich „Majors“ neprebojovala aspoň do štvrťfinále. Teraz sa v 3. kole stala 8. aktívnou hráčkou so 100 jednotlivými zápasovými víťazstvami na grandslamoch, ale druhú stovku predbežne neotvorila.

Dvojhra žien – 4. kolo (osemfinále):

Dominika Cibulková (SR) – Svetlana Kuznecovová (11-Rus.) 7:5, 7:6 (4) za 126 minút (68, 58)

Štatistiky:

Cibulková – Kuznecovová

1. podanie (úspešnosť v %): 59 z 98 = 60% – 52 z 82 = 63%

využitie 1. podania: 35 z 59 = 59% – 37 z 52 = 71%

využitie 2. podania: 22 z 39 = 56% – 10 z 30 = 33%

esá: 3 – 3

dvojchyby: 4 – 10

víťazné údery: 21 – 34

nevynútené chyby: 25 – 42

body získané na príjme: 35 z 82 = 43% – 41 z 98 = 42%

body získané pri sieti: 2 z 5 = 40% – 20 z 26 = 77%

využitie brejkbalov: 4 z 8 = 50% – 3 z 11 = 27%

získané lopty celkovo: 92 – 88

najrýchlejšie podanie: 106 km/h – 111 km/h

priemerná rýchlosť 1. podania: 97 km/h – 95 km/h

priemerná rýchlosť 2. podania: 76 km/h – 74 km/h

Výsledky vzájomných súbojov Cibulkovej s Kuznecovovou (bilancia 2:3):

Paríž – Roland Garros 2007 (antuka) – 3. kolo: Cibulková – Kuznecovová 2:6, 3:6

Indian Wells 2008 (tvrdý povrch) – 3. kolo: Cibulková – Kuznecovová 1:6, 6:4, 3:6

Peking 2008 (tvrdý povrch) – štvrťfinále: Cibulková – Kuznecovová 2:6, 4:6

Sydney 2010 (tvrdý povrch) – osemfinále: Cibulková – Kuznecovová 7:5, 6:2

New York – US Open 2010 (tvrdý povrch) – osemfinále: Cibulková – Kuznecovová 7:5, 7:6 (4)

Prehľad výsledkov Cibulkovej v osemfinálovom 4. kole na grandslamových turnajoch (skóre 2:1):

Australian Open (Melbourne):

2009 Jelena Dementivová (Rus.) 2:6, 2:6

Roland Garros (Paríž):

2009 Ágnes Szávayová (Maď.) 6:2, 6:4

US Open (New York):

2010 Svetlana Kuznecovová (Rus.) 7:5, 7:6 (4)

Prehľad najväčších úspechov slovenských tenistiek vo dvojhre na grandslamových turnajoch v súvislosti s pondelňajším postupom Dominiky Cibulkovej do štvrťfinále na US Open v New Yorku:

Grandslamové turnaje celkovo (len najväčšie úspechy):

Daniela Hantuchová semifinále Australian Open (2008)

Dominika Cibulková semifinále Roland Garros (2009)

Karina Cíleková-Habšudová štvrťfinále Roland Garros (1996)

Janette Husárová osemfinále Australian Open (2002)

Henrieta Nagyová osemfinále Australian Open (1998) a Roland Garros (1998, 2001)

Katarína Studeníková osemfinále Wimbledonu (1996) a US Open (1995)

Martina Suchá osemfinále Australian Open (2002)

Radka Zrubáková osemfinále Australian Open (1988) a US Open (1990)

Slovenky US Open v New Yorku:

Štvrťfinále:

Dominika Cibulková 2010 (ešte sa môže dostať ďalej)

Daniela Hantuchová 2002

Osemfinále:

Dominika Cibulková 2010 (už postúpila až do štvrťfinále)

Daniela Hantuchová 2002 (postúpila až do štvrťfinále), 2009

Karina Cíleková-Habšudová 1996, 1997

Katarína Studeníková 1995

Radka Zrubáková 1990

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea PetkovicováCaroline WozniackaDaniela HantuchováDominika CibulkováJanette HusarováMaria ŠarapovováSvetlana Kuznecovová