BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) – Český spevák Daniel Landa priznal, že za nehodu počas sobotňajšej poslednej rýchlostnej skúšky na Rely Šumava Klatovy, mohol on. Štyridsaťšesťročný rodák z Prahy to uviedol vo vyhlásení, ktoré zverejnil na sociálnej sieti Facebook.
„Chyba je jednoznačne na mojej strane. Po tom, čo odznel otras, môžem objektívne zhodnotiť príčinu šumavskej havárie. Nešlo o zlyhanie techniky alebo tímu Karla Trněného, ale o jazdeckú chybu, keď som chcel miernu zákrutu vo vysokej rýchlosti seknúť cez trávu, pod ktorou sa však skrýval strmý jarok, ktorý nám strhol koleso. To vyvolalo ten pocit prasknutej skrutky alebo spojovačky,“ napísal Landa, ktorý so spolujazdcom Petrom Novákom vyletel v rýchlosti približne 180 kilometrov za hodinu z trate a narazil do stromu. Z nehody vyviazli obaja bez vážnejších zranení a boli iba otrasení.
Český spevák Landa nabúral v obrovskej rýchlosti do stromu
Český pretekár vyletel z trate, zrážku do stromu neprežil
„Blížim sa na roztočenú šestku k apexu zákruty a vidím trávnatú krajnicu. Dám to tam trošku viac, nech nemusím uberať, napadlo mi. Zrazu prišlo prudké trhnutie pravým kolesom a už sme boli mimo cesty. Vysoká rýchlosť a stromy pred sebou. Povedal som si, no tak to je asi finále. Nebolo, Petr bol trochu otrasený, ale veľmi rýchlo sa vrátil do pohody. Dnes už sme riešili ďalší pretek, na ktorý sa obaja veľmi tešíme,“ vyjadril sa v nedeľu večer Landa. Šumavskú rely aj napriek nehode označil za „najkrajší pretek“. „Jazdu s WRC sme si do poslednej chvíle neuveriteľne užívali. Rýchlosť je radosť a o tom to je,“ dodal interpret.
založil v roku 1988 spolu s hercom Davidom Matáskom skupinu Orlík, ktorá si prvou nahrávkou Oi! (1990) získala mnoho priaznivcov z radov skinheads, ale pre rasistické texty aj mnoho odporcov. Kapela následne vydala ešte jednu štúdiovku Demise (1991), po ktorej sa však rozpadla.
Landa sa následne vydal na sólovú dráhu a fanúšikom ponúkol albumy ako Valčík (1993), Chcíply dobrý víly (1995), Pozdrav z fronty (1997), Smrtihlav (1998), Konec (1999), 9mm argumentů (2002), Neofolk (2004) či Nigredo (2009). Je autorom hudby k viacerým filmom a divadelným predstaveniam a tiež sa venuje písaniu muzikálov. Zahral si vo filmoch ako Proč? (1987), Copak je to za vojáka… (1987), Tichá bolest (1990), Černí baroni (1992), Kvaska (2010) alebo TACHO (2010). Od roku 2012 vystupuje pod pseudonymom kúzelník Žito 44. Venuje sa aj thajskému boxu.