BRATISLAVA 3. októbra (WEBNOVINY) – Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou sa za prvý pol rok tohto roka podarilo znížiť výdavky na energie, ako i na materiál.
Naopak, viac financií si v medziročnom porovnaní vyžiadali zahraničné pracovné cesty. Celkové náklady úradu za prvý pol rok boli viac ako 7,9 mil. eur, výnosy zase na úrovni 15, 7 mil. eur. Vyplýva to zo Správy o hospodárení ÚDZS za prvý pol rok 2012, ktorú v stredu vláda vzala na vedomie.
Kým spotrebu energie sa úradu medziročne podarilo znížiť o 20 %, spotrebu materiálu až o viac ako 43 %. V prípade energií boli dôvodom poklesu úpravy pôvodne vyšších záloh, spotreba materiálu zase klesla vďaka racionalizačným opatreniam.
Viac peňazí na zahraničné cesty
Úrad však medziročne dal viac peňazí na zahraničné cesty, a to za účelom školenia zamestnancov úradu v rámci projektu DRG (skupiny súvisiacich diagnóz) v Nemecku. Kým v prvom polroku 2011 to bolo 2 686 eur, za prvých šesť mesiacov tohto roka až 23 050 eur.
Úradu sa podarilo znížiť i preddavky na služby spojené s nájmom, náklady na dopravu a redukovali sa aj počty zamestnancov.
„Úspora počtu zamestnancov sa nepremietla v čerpaní mzdových nákladov, pretože úrad musel aplikovať zákonnú úpravu minimálnych mzdových podmienok pre lekárov, ktorá sa dotkla z celkového počtu 102 zamestnaných lekárov 74 lekárov,“ uvádza sa v správe.
Neprimerane vysoké zmluvy
Napriek týmto opatreniam úrad konštatuje, že aj naďalej musí vynakladať financie na neprimerane vysoké zmluvy, ktoré pokrývajú napríklad upratovanie, strážnu službu či údržbu informačného systému, keďže boli v minulosti uzatvorené bez možnosti výpovede.
V oblasti kapitálových výdavkov úrad investoval do zariadení pre súdnolekárske a patologicko-anatomické pracoviská, vývoja slovenskej verzie DRG či do stavebných úprav.
Úrad konštatuje, že hospodárenie je vyrovnané bez väčších odchýlok. V druhej polovici roka plánuje zabezpečiť modernizáciu a rozšírenie vlastného informačného systému, projekt DRG a EESSI (Elektronická výmena informácií o sociálnom zabezpečení) či softvérové úpravy.