BRATISLAVA 12. januára (WEBNOVINY) – UNICEF predpokladá, že tento rok bude Haiti potrebovať pomoc za 157 miliónov eur. Na dnešnej tlačovej besede to uviedla tlačová tajomníčka Slovenského výboru pre UNICEF Anna Beňová. Dnes uplynul presne rok od katastrofálneho 35-sekundového zemetrasenia, ktoré ostrov poničilo. Za 12 mesiacov podľa Beňovej dosiahol UNICEF niekoľko úspechov, no „treba riešiť trhliny“. Problémom na Haiti je nečinnosť vlády. Centrá a zdravotné strediská majú poväčšine na starosti mimovládne organizácie. Na ostrove treba motivovať aj miestne komunity, aby sa viac zapájali do zmien. Beňová upozornila na to, že miestni iba pasívne pomoc očakávali.
Haiti potrebuje systémové zmeny, ako je napríklad decentralizácia zdravotnej starostlivosti. Beňová si netrúfla odhadnúť, koľko bude krajine trvať, kým sa dostane z najhoršieho. UNICEF zároveň dúfa, že pri prichádzajúcich prezidentských voľbách nenastanú nepokoje, ako však priznala, sklady si predzásobili. „Keby niečo,“ vysvetlila.
UNICEF vyzbieral pre Haiti takmer 236 miliónov dolárov, Slovensko prispelo bezmála 102-tisícmi eur. UNICEF už z tejto sumy minul 96 miliónov dolárov, ako zdôraznila Beňová, snažia sa investovať rozumne do vecí, ktorými sa dá pohnúť.
Z viacerých strán znela tesne po zemetrasení kritika, že pomoc je chaotická a nikto na ňu nedozerá. Beňová tvrdí opak. Pomoc sa podľa jej slov koordinuje v rámci možností, kde sa dalo postaviť sklady, tam aj vyrástli. Na Haiti však treba na všetko povolenie, problémy s byrokraciou mali aj pri kopaní latrín či výstavbe nových škôl v oblastiach, kde pôvodné už nestoja. Vo svetových médiách sa v súvislosti so situáciou po zemetrasení vyskytli aj informácie o únosoch osamelých detí. Beňová vysvetlila, že UNICEF sa stará o päťtisíc detí, ktoré však boli bez sprievodu aj pred zemetrasením. Tieto sú v centrách, kde sa o ne starajú odborníci.
Cieľom UNICEF v najbližších mesiacoch bude zlepšiť hygienickú situáciu a zásobovanie vodou, natiahnutie potrubí do slumov, je potrebné s prispením štátu obnoviť pravidelné očkovania, vyriešiť situáciu s cholerou, ktorá bude podľa odborníkov na Haiti zúriť ešte niekoľko mesiacov. Podvýživa sa od zemetrasenia nezhoršila, no treba naďalej podporovať centrá starostlivosti. Pre budúcnosť Haiti je dôležité aj vychovať novú generáciu mladých ľudí. Preto musí podľa Beňovej UNICEF podporovať vzdelávanie a výstavbu a rekonštrukciu škôl. Vo vzdelávaní dosiahol Detský fond úspech, keď si asi osemdesiat percent detí zasiahnutých zemetrasením posadalo v septembri naspäť do školských lavíc. Ako však upozornila Beňová, na Haiti sú stále dva milióny detí, ktoré do školy nechodili ani pred katastrofou a stále ani nechodia.