Revolúcia i zemetrasenie. Takto by sa dalo pomenovať nedeľňajšie spoločné oficiálne vyhlásenie tucta európskych futbalových veľkoklubov, ktoré majú v pláne vytvoriť vlastnú uzavretú súťaž, tzv. Superligu.
Európska futbalová únia (UEFA), Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) i národné zväzy dlhodobo nesúhlasia so vznikom takéhoto modelu kontinentálnej klubovej súťaže iba pre „vyvolených“.
Väčšina futbalových národov nepodporuje tendencie klubov z Anglicka, Španielska a Talianska, prípadne ďalších vyspelých futbalových krajín. Cítia, že vznik takejto súťaže ešte väčšmi prehĺbi rozdiely medzi elitou a tými ostatnými.
UEFA sa postaví proti zámeru
Pod vznik najsilnejšej klubovej súťaže v histórii futbalu sa podpísala dvanástka klubov – anglické sexteto Manchester United, Manchester City, FC Liverpool, Arsenal Londýn, Chelsea Londýn a Tottenham Hotspur, trio španielskych klubov Real Madrid, Atlético Madrid a FC Barcelona, a taktiež traja talianski zástupcovia Juventus Turín, AC Miláno a Inter Miláno.
UEFA tvrdí, že vo veci boja proti Superlige má podporu od vedenia najväčších ligových súťaží v Európe. Spolu s nimi i národnými federáciami Anglicka, Španielska a Talianska vydala spoločné vyhlásenie, v ktorom všetky strany svorne zdôraznili, že sa Superlige budú brániť všetkými dostupnými prostriedkami.
Budúcnosť futbalu alebo chamtivosť mocných? Silná dvanástka ohlásila lukratívny projekt Superligy
„Spoločne sa postavíme voči tomuto cynickému zámeru, ktorý je postavený len na záujmoch niekoľkých klubov. Súčasný svet potrebuje gestá solidarity a nie ďalšieho rozdeľovania. Futbal je založený na súťaživosti a tak to aj zostane,“ píše sa v stanovisku UEFA.
Únia ligových klubov: Vznik Superligy popiera tradície
Postoj strešného orgánu futbalu na „starom kontinente“ zastáva aj slovenská Únia ligových klubov. Teda riadiaca organizácia pre najvyššiu futbalovú súťaž na Slovensku, ktorej účastníci každoročne účinkujú v európskych pohárových súťažiach.
„Únia ligových klubov ako člen Európskych líg plne podporuje stanovisko tejto strešnej organizácie, ktorá podporila plánované reformy UEFA európskych pohárových súťaží. ÚLK podporuje zvýšenie mechanizmu solidarity i zvýšenie dotácií pre UEFA Európsku ligu i novú UEFA Európsku konferenčnú ligu,“ uvádza únia v stanovisku, ktoré Webnovinám poskytol jej senior manažér Milan Ondruš.
Únia navyše podporuje v rámci návrhov UEFA Horizon 2024 zvýšenie počtu účastníkov UEFA Ligy majstrov s tým, že zo štyroch miest navyše by tri pripadli majstrom svojich krajín. Takisto by sa mal znížiť počet zápasových dní a celkový počet zápasov.
Súboje majstrovstiev Európy vo futbale sa namiesto Bilbaa môžu hrať v Seville, ponúkli Španieli
Podľa prezidenta ÚLK Ivana Kozáka avizovaný vznik Superligy ide absolútne opačným smerom, vytvára model uzavretej súťaže elitných mužstiev a je v rozpore s návrhmi prezentovanými v rámci pripravovanej reformy UEFA európskych pohárových súťaží.
„Európske futbalové prostredie má silné tradície, ktoré by sme nemali popierať takýmto radikálnym spôsobom. Po vzniku Superligy by došlo k ešte výraznejšiemu rozdeleniu medzi silnými a slabými, čo predstavuje ohrozenie budúcnosti futbalu v jeho súčasnej podobe,“ vraví niekdajší slovenský reprezentant.
Zároveň dodáva, že verí v konštruktívny dialóg a riešenia, ktoré posunú európsky futbal smerom dopredu.
Hráčom zo superligových klubov by mohli zakázať reprezentovať
Zatiaľ nie je jasné, kedy by sa Superliga začala hrať a s akým formátom. Zakladajúca dvanástka plus ďalšie tri tímy by tvorili každoročný základ účastníkov, zostávajúcich päť tímov by sa menilo podľa stanovených postupových pravidiel.
V semifinále Európskej ligy sú anglickí velikáni Manchester United a Arsenal, Slavia utrpela doma debakel (video)
V oficiálnom vyhlásení však zakladajúce kluby uviedli, že chcú rokovať s UEFA a FIFA s cieľom nájsť najlepšie riešenie pre novú súťaž i svetový futbal ako celok. Práve tieto dve najsilnejšie organizácie vo svetovou futbale by napokon mohli zabrániť tomu, aby k vzniku Superligy napokon nedošlo.
Hráči z klubov zakladajúcich novú futbalovú Superligu by mohli dostať zákaz štartu v národných tímoch a dištanc by sa mal týkať blížiacich sa ME aj budúcoročných MS. V pondelok o tom informoval prezident Európskej futbalovej únie (UEFA) Aleksander Čeferin po zasadnutí výkonného výboru UEFA. Zo slovenského pohľadu by sa táto hrozba aktuálne týkala Milana Škriniara z Interu Miláno.
„Nebudú môcť nastúpiť v národných tímoch v akýchkoľvek dueloch. UEFA a celý futbalový svet zostáva jednotný proti nechutnému návrhu, ktorý prezentovali niektoré európske kluby. Ide len o čistú chamtivosť,“ poznamenal Čeferin, podľa ktorého by malo prísť k dištancu pre kluby a ich hráčov čo najskôr.