POPRAD 15. septembra (WEBNOVINY) – Európska únia, štát i obec Letanovce investovali milióny eur do projektu, ktorý ani po rokoch nepriniesol žiaden výsledok.
Viac ako rok po kolaudácii bytov nižšieho štandardu v obci Letanovce, kde sa mali presťahovať obyvatelia osady Letanovský mlyn, sú tieto byty prázdne. Rómska osada Letanovský mlyn stále stojí na svojom pôvodnom mieste a obec musí splácať úvery, ktoré ju zadlžili až na 60 rokov.
„Je tam vybudovaná kanalizácia, vodovod vrátane čistiarne odpadových vôd a je tam skolaudovaných 96 bytových jednotiek ako holobyty. Ďalej si s tým nevieme rady. Obec je zadlžená,“ uviedol starosta Letanoviec Michal Urban.
K bytom nevedie cesta
Príčinou súčasnej situácie je podľa starostu skutočnosť, že v projekte boli schválené len holobyty a zároveň neboli dokončené všetky inžinierske siete. Ku väčšine bytových domov nevedie žiadna cesta. Chodníky nie sú nikde. Pri novej osade chýba aj autobusová zastávka.
V rámci projektu výstavby nových bytov nižšieho štandardu v lokalite Strelník sa podľa starostu doteraz preinvestovalo približne 3,2 mil. eur. Obec Letanovce z vlastných zdrojov investovala ďalších vyše 0,5 mil. eur. Na ich splácanie mala obec získať peniaze z nájomného. Keďže v nájomných bytoch nikto nebýva, obec musí splácať úver z vlastného rozpočtu.
„Ja som zdedil situáciu takú, aká je po voľbách v roku 2010,“ povedal starosta. Na celkové dokončenie bytov, aby sa do nich mohli nasťahovať osadníci z Letanovského mlyna, bude podľa starostu potrebných 0,5 až 0,66 mil. eur. Tieto peniaze však obec vo svojom rozpočte nemá, keďže musí splácať úvery z predchádzajúcich období na výstavbu týchto nájomných bytov a nový úver jej banky nedajú. „Oslovil som ministra, predsedníčku vlády, splnomocnenca vlády, doteraz však nemám odpoveď,“ povedal Urban.
Na dokončenie nemajú peniaze
Ešte pred komunálnymi voľbami bývalý starosta hovoril o vybudovaní spojovacej komunikácie medzi samotnou obcou Letanovce a novou osadou, ktorá je vzdialená asi tri kilometre od obce. „Obec momentálne neuvažuje s výstavbou spojovacej komunikácie. Jednoducho na to nie sú peniaze,“ povedal Urban. Náklady na výstavbu spojovacej komunikácie odhadol starosta na 3 mil. eur, v čom sú zahrnuté náklady na projektovú dokumentáciu, výkup pozemkov a samotnú výstavbu.Celý projekt výstavby novej osady pre obyvateľov z Letanovského mlyna, „ktorý niekto schválil a aj sa urobil, bol tak nešťastne postavený a tak nešťastne schválený, že to dospelo do situácie, v akej sme. Keby bol projekt a realizácia dôsledná, osada mohla byť presťahovaná už pred dvomi-tromi rokmi,“ povedal Michal Urban. Starosta sa obáva, že ak budú nové byty ešte nejaký čas bez dozoru, dôjde k ich devastácii a rozkrádaniu.
S výstavbou novej osady začala obec ešte v roku 2004, kedy sa začala budovať technická infraštruktúra. Následne tu pribudlo 96 bytov nižšieho štandardu. Nová osada sa nachádza asi v najvzdialenejšom kúte katastrálneho územia. Boli to jediné pozemky, ktoré boli súkromní majitelia z Letanoviec ochotní predať obci za účelom výstavby bytov pre osadníkov z Letanovského mlyna.
Samotná obec Letanovce nevlastnila v obci žiadne pozemky vhodné na výstavbu týchto bytov. Nová osada sa nachádza len asi pol kilometra od obce Spišský Štvrtok a tesne vedľa prístupovej cesty zo Spišského Štvrtku do Hrabušíc, ktoré sú jedným z hlavných nástupných miest do Slovenského raja. Proti výstavbe bytov nižšieho štandardu v lokalite Strelník a sťahovaniu obyvateľov Letanovského mlyna v minulosti viackrát protestovali starostovia i obyvatelia okolitých obcí.