KYJEV 27. marca (WEBNOVINY) – Ukrajina sa dohodla s Medzinárodným menovým fondom (MMF) na podmienkach úverového programu v rozmedzí 14 až 18 mld. USD. Táto dohoda odomkne Ukrajine cestu k úverom v celkovej výške 27 mld. USD počas nasledujúcich dvoch rokov. Úver má Ukrajine pomôcť so splátkami jej dlhu.
—> TU.
Vo svojom vyhlásení MMF uviedol, že „misia MMF na Ukrajine dosiahla dohodu s ukrajinskými predstaviteľmi o ekonomickom reformnom programe, ktorý môže MMF podporiť dvojročnou úverovou linkou.“ Vo vyhlásení sa tiež uvádza, že Ukrajina dosiahla určitú stabilitu, čelí však zložitým výzvam. Presné podmienky tejto dohody podliehajú schváleniu zo strany vedenia a výkonnej rady MMF, ktoré budú v tejto veci rozhodovať v apríli.
—> TU.
Európa chce tiež pomôcť
Denník Financial Times predtým uviedol, že MMF súhlasil s úverovým programom v objeme 15 mld. USD. Podľa ministra financií Alexandra Šlapaka ukrajinská vláda rokovala s MMF o pomoci v sume 15 až 20 mld. eur.
Zástupca štátneho energetického koncernu Naftogaz v stredu oznámil, že ceny plynu pre domácnosti sa s účinnosťou od 1. mája zvýšia o vyše 50 %. Na zvýšenie cien plynu tlačil MMF.
Európska únia ponúka Ukrajine v horizonte rokov 2014 až 2020 finančnú pomoc 11 mld. eur pod podmienkou, že Kyjev sa najskôr dohodne na úverovom programe s MMF.
Plyn zdražie o 80 percent
Ukrajina k 1. máju 2014 zvýši ceny plynu pre domácnosti o vyše 50 %. Do roku 2018 majú ceny ďalej rásť podľa pevného časového plánu. Informovala o tom v stredu agentúra Reuters, pričom sa odvolávala na vyjadrenia predstaviteľa štátnej energetickej spoločnosti Naftogaz.
Cena za dodávky ruského plynu Ukrajine k 1. aprílu vzrastie o 79 % na 480 USD za tisíc metrov kubických. Vyhlásil to vo štvrtok ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Očakávané skokové zvýšenie cien plynu označil za jeden z faktorov, prečo sa krajina ocitla na pokraji ekonomického kolapsu.
Bez schválenia úsporných opatrení, ktoré navrhuje Medzinárodný menový fond (MMF), môže hrubý domáci produkt (HDP) krajiny tento rok klesnúť až o 10 %, čo by znamenalo štátny bankrot, varoval Jaceňuk v ukrajinskom parlamente.
Zvýšenie cien plynu od vlády v Kyjeve žiada Medzinárodný menový fond (MMF). Krok pravdepodobne vyvolá silný odpor obyvateľov, ktorí sú z čias bývalého Sovietskeho zväzu zvyknutí na dotované ceny energií.
Európska komisia (EK) vo štvrtok zverejnila správy o pokroku krajín, ktoré sú členmi takzvaného Východného partnerstva. Komisia vypracovala celkovo 16 správ o implementácii Európskej susedskej politiky (ENP), do ktorej minulý rok Európska únia investovala 2,65 miliardy eur. Na ďalšie finančné obdobie v rokoch 2014 až 2020 schválila na tento program sumu 15,4 miliardy eur.
Čo sa týka Ukrajiny, EK konštatovala, že krajina prešla v posledných mesiacoch obrovskými zmenami smerom k politickej a ekonomickej integrácii s EÚ. Únia sa pritom zaväzuje Kyjevu v týchto snahách naďalej pomáhať.
EK už krajine prisľúbila finančnú pomoc vo výške 11 miliónov eur na tento účel po tom, čo Ukrajina minulý týždeň podpísala s Bruselom asociačnú dohodu.