Biely dom v piatok ocenil dohodu medzi ukrajinským prezidentom a opozíciou na ukončenie násilia a uviedol, že by sa mala okamžite implementovať. Hovorca Jay Carney povedal, že posledný vývoj na Ukrajine má podporu Spojených štátov a dohoda je v súlade s tým, za čo sa Washington zasadzoval. Podľa Carneyho budú USA naďalej pozorne monitorovať, či budú nasledovať aj konkrétne kroky.
Zástupcovia ukrajinskej opozície napokon súhlasili s dohodou o urovnaní krízy, ktorú v Kyjeve sprostredkovali európski ministri zahraničia.
Zbor povstaleckých lídrov o súhlase rozhodol hlasovaním po doobedňajšom stretnutí s ministrami zahraničia Nemecka a Poľska Frankom-Walterom Steinmeierom a Radoslawom Sikorskim.
Zástupcovia opozície a obaja európski ministri podľa ČT24 v prezidentskej kancelárii podpísali dohodu a ukrajinský parlament obnovil ústavu z roku 2004.
Zvýšia sa tak právomoci parlamentu, ktorý bude napríklad môcť menovať kľúčových ministrov. Za zmenu v 450-člennom zhromaždení hlasovalo 386 poslancov, potrebných bolo 300 hlasov.
Zároveň ukrajinská Najvyššia rada vyhlásila na sobotu a nedeľu štátny smútok.
Parlament odklepol amnestiu pre všetkých zatknutých
Snemovňa schválila aj bezpodmienečnú amnestiu pre všetkých zatknutých, ktorí by mohli byť stíhaní za nepokoje v krajine. Znamená to, že prípadné obvinenia voči všetkým zadržaným budú zrušené.
Podľa zverejneného vyhlásenia prezidentskej kancelárie okamžite začne proces vytvárania takzvanej vlády národnej jednoty. Prezident sa tak vyjadril po rokovaniach s opozíciou za účasti ministrov zahraničných vecí viacerých krajín EÚ, ktoré podľa prezidentskej kancelárie počas noci priniesli predbežnú dohodu.
Zástupcovia demonštrantov v Kyjeve splnomocnili vodcu opozície uzavrieť zmluvu s prezidentom Janukovyčom.
Šéf nacionalistickej strany Sloboda Oleh Ťahnybok ešte predtým zdôraznil, že dohodu podpíše za predpokladu, že opozícia zaistí, že v budúcej vláde nebude minister vnútra Vitalij Zacharčenko a generálnym prokurátorom nebude Viktor Pšonka, informoval poľský denník Gazeta Wyborcza.
Podľa dohody by mali byť ilegálne zbrane odovzdané na ministerstvo vnútra do 24 hodín po tom, keď do platnosti vojde nový zákon, ktorý obnoví ústavu.
Ukrajinské televízne stanice medzitým odvysielali zábery z ohniska protivládnych nepokojov v centre Kyjeva, na ktorých davy ľudí skandujú slogan Žiadnu dohodu, len odstúpenie.
Prvé body kľúčovej dohody medzi prezidentom a opozíciou boli okamžite splnené. Parlament totiž odhlasoval zmenu ústavy do podoby spred roka 2004 a značne tak oslabil právomoci prezidenta a posilnil právomoci parlamentu. Ústavné zmeny, ktoré presne vymedzia právomoci hlavy štátu, vlády a zákonodarného zboru, majú byť podľa dohody ukončené do septembra tohto roku.
Ďalším dôležitým bodom je vytvorenie novej prechodnej koaličnej vlády do desiatich dní od podpisu dohody. Prezidentské voľby sa budú konať po prijatí novej ústavy a po zmene volebného zákona, no nie neskôr než v decembri 2014. Presný termín stanovený nebol.
Dohoda tiež hovorí o vyšetrení násilností, pri ktorých prišli o život desiatky ľudí. Vyšetrovanie sa uskutoční pod dohľadom vládnych orgánov, opozície ako aj Rady Európy.Obe strany sa tiež zaväzujú, že sa stiahnu z verejných a úradných budov a prestanú blokovať cesty či námestia. Bezpečnostné sily budú nasadené výlučne na fyzickú ochranu verejných budov
Televízna stanica 1+1 predtým v správe prevzatej zahraničnými médiami uviedla, že výsledkom rokovaní by malo byť vypísanie predčasných prezidentských volieb na december (voľby sa mali uskutočniť v marci), vytvorenie prechodnej vlády v priebehu 10 dní a vrátenie ústavy do podoby spred roka 2004 do 48 hodín.
Decembrový termín volieb tlačovej agentúre Interfax potvrdil šéf parlamentného klubu vládnej Strany regiónov Olexandr Jefremov.
Ukrajinský zástupca náčelníka generálneho štábu general Jurij Dumanskij podľa BBC oznámil, že rezignuje, pretože armáda „bola vtiahnutá do občianskeho konfliktu„.
V centre Kyjeva sa opäť strieľalo
Ukrajinské ministerstvo vnútra v piatok obvinilo účastníkov protivládnych nepokojov z porušenia „prímeria“ s bezpečnostnými silami v centre Kyjeva, kde sa po niekoľkohodinovej prestávke v ranných hodinách opäť ozývala streľba.
Podľa vyjadrenia rezortného hovorcu, ktoré citovala tlačová agentúra Interfax, boli terčom ostreľovačov jednotky ministerstva rozmiestnené na ulici vedúcej k budove parlamentu, nie je však jasné, či si prestrelka vyžiadala nejaké zranenia či obete na životoch. Ozbrojenci sa údajne snažili vtrhnúť do budovy.
Od utorka zahynulo počas demonštrácií najmenej 128 ľudí a niekoľko stoviek je zranených. Ukrajinské ministerstvo zdravotníctva zatiaľ potvrdilo usmrtenie 77 ľudí.
Sloboda pre Tymošenkovú, parlament schválil jej prepustenie
Pred veľvyslanectvom Ukrajiny v Bratislave horeli sviečky
Teror na Ukrajine rozhýbal vládu, Slovensko prijme migrantov
Agentúra S&P zhoršila rating Ukrajiny
V Kyjeve hlásia sto obetí, Európa uvalí na vinníkov sankcie
Sankcie pre vinníkov masakry
Ministri ostatných krajín EÚ sa vo štvrtok v Bruseli dohodli na zavedení sankcií voči ukrajinským predstaviteľom, ktorým pripisujú zodpovednosť za krvavé násilie.
Ukrajinský parlament vo štvrtok zákonom zakázal protiteroristické operácie, ktoré v stredu oznámila Ukrajinská bezpečnostná služba (SBU) v reakcii na krvavé protesty v Kyjeve. Takéto operácie sú podľa parlamentu v rozpore s ústavou a SBU musí svoj rozkaz na ich konanie zrušiť.
Naživo: Ukrajina hlási 26 obetí, armáda povolala výsadkárov
Pre krvavé boje v Kyjeve zasadne naša bezpečnostná rada
V Kyjeve opäť zomierajú ľudia, horia barikády a lieta dlažba
Ukrajinskí aktivisti idú na slobodu, v Kyjeve miznú barikády
Za zákon hlasovalo 236 poslancov z 238 prítomných na hlasovaní. Verchovna rada tiež ostro odsúdila použitie sily proti občanom ako aj „ďalšie zločiny proti ľudskosti“. Poslanci vyzvali SBU a ministerstvo vnútra, aby s použitím sily proti demonštrantom okamžite prestali. Parlament tiež žiada prešetrenie všetkých doterajších úmrtí.
Jednotky ministerstva vnútra sa podľa zákona musia stiahnuť a prestať blokovať cesty, mosty, námestia a ulice v Kyjeve a ďalších mestách. Ministerstvo má poslať všetky bezpečnostné sily na miesto ich trvalého nasadenia. Ministerstvo obrany má zas podľa poslancov zakázať nasadenie ozbrojených síl proti demonštrantom.
Zákon nadobudne platnosť až po jeho podpise prezidentom Viktorom Janukovyčom, čo s najväčšou pravdepodobnosťou znamená, že ide síce o dôležitý, no len symbolický krok zo strany zákonodarcov.