Uhynuté labute pri Nových Zámkoch mali vtáčiu chrípku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Labuť
Foto: ilustračné, Thinkstock

NITRA 16. januára (WebNoviny.sk) – Testy potvrdili vtáčiu chrípku u uhynutých labutí vo Dvoroch nad Žitavou v okrese Nové Zámky.

Ako pre agentúru SITA uviedla riaditeľka Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Nových Zámkoch Katarína Tóthová, prijaté už boli opatrenia s cieľom zabrániť šíreniu nákazy, ktoré sa týkajú obce Dvory nad Žitavou, chovateľov hydiny v tejto obci a poľovného združenia.

Šestnásť uhynutých labutí, ktoré voľne žili na jazere v Dvoroch nad Žitavou, našli 11. januára. Kde sa labute vtáčou chrípkou nakazili, je ťažké zistiť, je však možné, že sem prileteli za vodou a potravou z okresu Komárno. Pri obci Veľké Kosihy v okrese Komárno sa nedávno potvrdilo ohnisko vtáčej chrípky, tiež tam uhynuli labute.

Ďalšie ohnisko vtáčej chrípky zistili v okrese Trnava

Ďalšie ohnisko vtáčej chrípky na Slovensku zistili v súkromnom chove hydiny v obci Horná Krupá v okrese Trnava. Chovateľovi minulý týždeň uhynuli tri perličky a jedna nosnica, vyšetrenie v Národnom referenčnom laboratóriu pre aviárnu influenzu potvrdilo vírus subtypu H5 vo všetkých štyroch kusoch hydiny. Agentúru SITA o tom informoval riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Trnave Ľuboslav Lorinčák.

„Chovateľ nepozoroval na zvieratách žiadne príznaky zmeneného zdravotného stavu. Príjem krmiva a vody bol bez zmeny, kondičný a výživný stav hydiny bol dobrý,“ konštatoval Lorinčák. Po potvrdení pozitívneho výsledku vyšetrenia bola ešte v piatok usmrtená všetka hydina v chove. Zároveň bolo vytýčené ochranné pásmo minimálne tri kilometre a pásmo dohľadu minimálne desať kilometrov od ohniska. Regionálna veterinárna a potravinová správa v Trnave nariadila veterinárne opatrenia v oboch pásmach na zabránenie šírenia nákazy.

Prvý úhyn hydiny zistil majiteľ chovu minulý týždeň

Prvý úhyn hydiny zistil majiteľ chovu minulý týždeň v stredu ráno, ďalší v ten istý deň popoludní. Veterinári ho poučili, aby až do výsledkov vyšetrenia uhynutej hydiny držal ďalšie zvieratá v uzatvorenom priestore a aby dodržiaval hygienické zásady.

Prvý prípad vtáčej chrípky v domácom chove na Slovensku sa objavil koncom minulého roku v bratislavskej časti Dúbravka, ďalšie prípady zaznamenali v košickej zoologickej záhrade, u voľne žijúceho vtáctva v okrese Komárno, v obci Chmeľov v okrese Prešov a u spomínaných uhynutých labutí vo Dvoroch nad Žitavou v okrese Nové Zámky.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katarína Tóthová