- aktualizované 25. septembra 7:25
Aj v nasledujúcej edícii futbalovej Ligy národov budú Slováci súčasťou B-divízie. Rozhodlo o tom vedenie Európskej futbalovej únie (UEFA) na svojom zasadnutí v slovinskej Ľubľane. Informuje o tom oficiálny web UEFA.
Elitná divízia so 16 členmi
Slováci mali pôvodne zostúpiť do C-divízie, keďže v predchádzajúcom ročníku LN skončili v 1. skupine za Ukrajinou a Českom na poslednom treťom mieste, no rozširovanie počtu účastníkov jednotlivých divízií má za následok zotrvanie Slovákov v „druhej lige“.
Slovensko s trestom od UEFA, zápas kvalifikácie v Trnave proti Walesu bude bez divákov
Elitná A-divízia bude mať po novom až 16 členov, pôvodne v nej hralo 12 národných tímov. To isté platí aj o B-divízii. V C-divízii stúpne počet účastníkov z 15 na 16 a D-divízia bude mať namiesto 16 iba sedem tímov.
UEFA jednotlivé národné výbery rozdelila do divízií na základe konečného rebríčka premiérového ročníka LN, ktorý sa konal od septembra 2018 do júna 2019. Prerozdelenie výberov a zvýšenie počtu účastníkov jednotlivých divízií prinesie viac súťažných duelov a menej prípravných zápasov pre futbalové reprezentácie.
Viac súťažných duelov
Žreb novej edície LN sa uskutoční 3. marca 2020 v holandskom Amsterdame počas Kongresu UEFA. Nasledujúci ročník LN sa začne v septembri 2020 a vyvrcholí finálovým turnajom v júni 2021.
UEFA v utorok tiež schválila dejiská mládežníckych kontinentálnych šampionátov na nasledujúce roky. Dobrou správou pre Slovenskou je, že práve pod Tatrami sa v roku 2022 predstavia elitné výbery futbalistov do 19 rokov a budú bojovať o titul európskeho šampióna.
UEFA tiež pridelila Petrohradu, Mníchovu a Londýnu organizáciu finále Ligy majstrov v rokoch 2021 až 2023. V súvislosti so systémom VAR rozhodla o jeho zavedení v Európskej lige 2019/2020 už od začiatku vyraďovacej časti.
Európska konferenčná liga
Od roku 2021 sa UEFA rozhodla organizovať na klubovej úrovni aj tretiu súťaž po Lige majstrov a Európskej lige. Jej názov bude Európska konferenčná liga a hrať sa bude rovnako ako Európska liga počas štvrtkov.
Témou rokovaní UEFA boli aj postupy pri otrase mozgu hráčov, rovnováha vyťaženia hráčov v kluboch jednotlivých súťaží, upravovali sa postupy pri žreboch a debata neobišla ani boj proti korupcii či televíznemu pirátstvu. Výkonný výbor UEFA tiež odporučí všetkým národným asociáciám a všetkým európskym klubom, aby nehrali zápasy v krajinách, kde majú ženy obmedzený alebo žiadny prístup na štadióny.
Pri príležitosti 60. výročia konania prvých majstrovstiev Európy sa UEFA zapojí do výsadby až 600-tisíc stromov v dvanástich hostiteľských mestách budúcoročných ME.
Liga národov
- rozdelenie tímov do divízií
A-divízia: Portugalsko, Holandsko, Anglicko, Švajčiarsko, Belgicko, Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Bosna a Hercegovina, Ukrajina, Dánsko, Švédsko, Chorvátsko, Poľsko, Nemecko, Island
B-divízia: Rusko, Rakúsko, Wales, Česko, Škótsko, Nórsko, Srbsko, Fínsko, SLOVENSKO, Turecko, Írsko, Severné Írsko, Bulharsko, Izrael, Maďarsko, Rumunsko
C-divízia: Grécko, Albánsko, Čierna Hora, Gruzínsko, Severné Macedónsko, Kosovo, Bielorusko, Cyprus, Estónsko, Slovinsko, Litva, Luxembursko, Arménsko, Azerbajdžan, Kazachstan, Moldavsko
D-divízia: Gibraltár, Faerské ostrovy, Lotyšsko, Lichtenštajnsko, Andorra, Malta, San Maríno