TOKIO 27. marca (WEBNOVINY) – Informácia, že rádioaktivita vody unikajúcej z poškodeného druhého reaktora v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima až desaťmiliónkrát prevyšuje normálnu úroveň, nie je správna. Oznámila to elektrárenská spoločnosť TEPCO a za chybný údaj sa ospravedlnila. Pracovníci, ktorí merali úroveň rádioaktivity, totiž po prvom meraní okamžite opustili reaktor a zistený údaj neoverili. „To číslo nie je hodnoverné,“ povedal hovorca spoločnosti TEPCO Takaši Kurita. Spoločnosť už podľa neho berie ďalšie vzorky, aby získala presné údaje, neoznámila však, kedy budú výsledky.
Úrady predtým oznámili, že vo vode okolo reaktora číslo 2 dosahuje rádioaktivita 1000 milisievertov, čo je štyrikrát viac než je bezpečnostný limit stanovený vládou. Vysoká úroveň rádioaktivity spomaľuje práce na obnovení chladiacich systémov reaktorov. Technici musia riešiť, ako odstrániť a uskladniť rádioaktívnu vodu pri štyroch poškodených reaktoroch. Vo Fukušime pracuje na smeny asi 600 pracovníkov.
V rádioaktívnej kaluži utrpeli vo štvrtok traja robotníci popáleniny a museli ich hospitalizovať. Národný inštitút rádiológie v nedeľu informoval, že všetkých troch mužov prepustia v pondelok. Žiaden z nich nebol podľa inštitútu vážne zranený.
Prechod na sladkú vodu
Japonskí technici začali v sobotu na chladenie poškodených reaktorov jadrovej elektrárne Fukušima používať sladkú, a nie morskú vodu ako doteraz. Informovala o tom Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE). Dôvodom tejto zmeny sú obavy, že morská voda by mohla zanechať na povrchu reaktorov vrstvu soli, ktorá je korozívna. Sladkou vodou už chladia reaktory 1, 2 aj 3. „Prechod na sladkú vodu je lepší, pretože táto zanecháva menej usadením a je menej korozívna než morská voda,“ uvádza sa vo vyhlásení MAAE.
Situácia v elektrárni Fukušima sa podľa japonskej vlády nezhoršuje, no je potrebná veľká ostražitosť. Vyše 700 technikov pracuje na tom, aby obnovili funkčnosť chladiaceho systému reaktorov a aby sa situácia stabilizovala. Dva zo šiestich reaktorov sa už dajú považovať za bezpečné, no ďalšie štyri sú stále nestabilné a vypúšťajú paru a dym do ovzdušia. Najväčšie obavy spôsobuje reaktor číslo 3 , v ktorom sa nachádza 170 ton rádioaktívneho paliva vrátane nebezpečného plutónia.