BRATISLAVA 4. októbra (WebNoviny.sk) – Slovenská komora učiteľov (SKU) vyzýva vládu, aby sa čo najskôr vrátila k plneniu svojho programového vyhlásenia a predstavila prvé kroky realizácie reformy školstva, ktoré sa premietnu už v štátnom rozpočte na budúci rok.
Vláda podľa komory učiteľov už 555 dní nemá víziu ani plán, podľa ktorého by zmeny v školstve realizovala. Agentúru SITA o tom informoval šéf Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman.
Reforma Učiace sa Slovensko
Učitelia upozornili na to, že ministerstvo školstva 2. októbra zverejnilo dokument Učiace sa Slovensko, z ktorého však bol vypustený podtitul „Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania“, ktorý predchádzajúce verzie dokumentu obsahovali.
Reforma Učiace sa Slovensko mieri do parlamentu, má sa zmeniť aj mechanizmus odmeňovania učiteľov
„Verejnosť, ktorá sa na tvorbe Učiaceho sa Slovenska podieľala, sa zrazu po roku dozvedá, že nejde o finálny text reformy, ktorý, ako bolo sľubované, bude predložený na rokovanie vlády. Ministerka školstva Martina Lubyová oznámila, že Národný program rozvoja výchovy a vzdelávania ešte len vznikne,“ uviedla Slovenská komora učiteľov vo svojom stanovisku a pripomenula, že vláda sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala pripraviť návrh zmien do konca roku 2016.
Účelové predlžovanie času
Vláda podľa komory učiteľov doteraz nepredstavila vlastný národný program rozvoja školstva a predseda vlády Robert Fico doteraz ani nepredstavil žiadne kroky, podľa ktorých sa bude školstvo reformovať. Učiace sa Slovensko považuje len za autorské dielo externých poradcov ministerstva.
Samotní autori dokumentu podľa Crmomana povedali, že podstata reformného dokumentu, ktorá bola jasná už v marci tohto roka, sa po zapracovaní pripomienok nezmenila.
„Preto je zarážajúce, že vláda nebola schopná doteraz predstaviť jasný plán krokov realizácie reformy na rok 2018 aj s jej finančným krytím,“ uviedla Slovenská komora učiteľov a dodala, že ministerstvo na svojej internetovej stránke viackrát oznamovalo, že finálny dokument bude predložený na rokovanie vlády, čo sa doteraz nestalo.
„Vzniká oprávnená obava, že ide o účelové predlžovanie času, spôsobené neochotou vlády vykonať potrebné zmeny v slovenskom školstve,“ tvrdí komora učiteľov.