BRATISLAVA 9. novembra (WEBNOVINY) – Školskí odborári už na svojej webovej stránke zverejnili metodické pokyny k časovo neobmedzenému štrajku.
Ten odštartuje 26. novembra o 6:00, ak sa im ešte dovtedy nepodarí dohodnúť na požadovanom desaťpercentnom zvýšení platov. Do rokovaní v utorok zasiahne aj prezident Ivan Gašparovič, ktorý prijme vedenie odborov.
Do štrajku by sa podľa odhadov odborárov malo zapojiť asi 80 percent zamestnancov základných škôl a približne 65 až 75 pracovníkov stredných škôl.
Odborári v stredu odmietli návrh vládneho memoranda, ktoré obsahuje ponuku na päťpercentné zvýšenie platov. Obsahuje aj návrhy nástrojov na optimalizáciu siete škôl, či zaradenie učiteľov medzi verejných činiteľov. Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku však návrh zmietol zo stola a trvá na desaťpercentnom zvýšení tarifných platov.
Odpovede stále nedostali
Odborový predák Pavel Ondek dnes agentúre SITA potvrdil, že zatiaľ odpovede na ich pripomienky nedostali.
Hovorca rezortu školstva Michal Kaliňák zopakoval, že ich ponuka je veľkorysá a na hranici možností rozpočtu.
Odborári už na svojej stránke vydali učiteľom pokyny k štrajku vrátane návrhov plagátov.
„Dokedy budeme za almužnu vzdelávať celý národ?“ pýtajú sa na jednom z nich. Na ďalšom plagáte je fotografia Jána Amosa Komenského s čiernou páskou cez oči.
„Memento!!! 662 eur – To nie je časť čísla Vášho mobilného telefónu, ale priemerná mesačná hrubá mzda školského zamestnanca,“ píše sa pod fotografiou.
Najväčšia ochota je na východe
Podpredseda odborov pre stredné školy Martin Maták pre agentúru SITA dodal, že majú spontánne reakcie z regiónov o ochote učiteľov ísť do štrajku.
„Na východe je väčšia iniciatíva, smerom na západ tá podpora trochu klesá. Očakávame, že účasť bude asi o 10 percent nižšia ako v septembri,“ uviedol s tým, že to bude asi 65 až 75 percent zamestnancov.
Zo stredných škôl zároveň prichádza iniciatíva, aby v prípade neúspechu v novembri, štrajkovali cez maturitné skúšky.
Šéf Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií Pavel Sadloň zatiaľ nemá informácie o prípadnom bojkote maturít.
„Momentálne skôr diskutujeme o tom, ako riešiť novembrový štrajk. Štát by mal prevziať zodpovednosť a povedať ako máme postupovať, ak dôjde k vyhláseniu ostrého časovo neobmedzeného štrajku,“ povedal pre agentúru SITA. Chystajú sa preto osloviť ministerstvo, aby povedalo, ako majú situáciu riešiť. Hovorca ministerstva však odkazuje, aby sa pýtali odborárov.
Kažimír urazil učiteľov
Do pripravovaného časovo neobmedzeného štrajku sa v Banskobystrickom kraji podľa predbežného zisťovania odborárov zapojí minimálne 70 percent základných a materských škôl. Ako pre agentúru SITA uviedla predsedníčka banskobystrickej krajskej rady združenia základného školstva v školských odboroch Magdaléna Ponická, učitelia sú štrajkovať odhodlaní, nepedagogickí zamestnanci sú si menej istí riskovať viacdňovým štrajkom výpadok v ich nízkom príjme.
Minimálne úvod štrajku má byť spojený aj s protestnými zhromaždeniami na námestiach väčších miest. Odborári sa podľa Ponickej ešte rozhodujú, či budú zhromaždenia organizovať vo všetkých krajských mestách, prípadne aj niektorých okresných, alebo len v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach.
Vyjadrenie ministra financií Petra Kažimíra v súvislosti s požiadavkou na zvýšenie platov zamestnancov školstva o desať percent, že jeho ponuka päťpercentného zvýšenia bola definitívna a „nie sme na arabskom trhu“, sa podľa Ponickej učiteľov dotkla a zvýšila ich odhodlanie štrajkovať.
„Minister financií sa vyjadruje veľmi nepekne. Ak si myslí, že sa rozpráva s nejakými trhovníkmi, tak je na veľkom omyle. Tam na námestiach si ti pekne od pľúc povieme,“ dodala Ponická.