Týždeň v politike celkom obyčajný. Vládna koalícia vládne, aj keď nevie ani sama ako. Minister Igor Matovič sa opäť predviedol spôsobom sebe vlastným a na sociálnej sieti sa vulgárnosťami dostal na úplné dno, aj keď ťažko povedať či u neho nejaké dno vôbec existuje.
Kandidátov na vládne zoskupenie je veľa
Ale poďme najprv na najnovší prieskum preferencií agentúry Focus, ktorý v podstate nepriniesol nič nové, ibaže do parlamentu by sa mohla prehupnúť aj Aliancia. Výsledky však prinášajú rôzne kombinácie, lebo už nikto nemôže predpovedať kto sa s kým po voľbách spojí. Aký je teda potenciál jednotlivých strán?
S Hegerovou menšinovou vládou je nespokojných až 70 percent Slovákov, v prieskume boli tiež za podanie demisie
Hlas-SD: Strana, ktorá sa dlhodobo nachádza na čele popularity. Jej predseda Peter Pellegrini vie, že koalícia so Smerom či Republikou mu asi neprospeje, lebo tam by asi hral druhé husle, kým primášom by bol samozrejme Robert Fico. Veľká pravdepodobnosť je, že v budúcnosti by si partnerov hľadal na druhej strane politického spektra, čo už v súčasnosti svojimi postupmi naznačuje. Prípadné rokovanie o spolupráci s Hlasom už dokonca pripustila aj SaS. Pellegrini je však ešte stále nevyspytateľný a nikto nevie ako sa po voľbách zvrtne.
Smer-SD: Partnerov môže zatiaľ hľadať iba v Republike a prípadne v Hlase. Robert Fico je však skúsený politik a neodolateľnou ponukou by mohol osloviť aj hnutie Sme rodina, ktorej predseda Boris Kollár sa síce tvári, že so Smerom by nešiel, ale čo všetko už porušil v doterajšom vládnutí. Ukázal, že predovšetkým chce zabezpečiť „svoju rodinu“ a v tom by sa spojil aj s čertom, diablom.
Progresívne Slovensko: Strana, ktorá v predošlých voľbách doplatila na svoje zle odhadnuté spojenectvo. Vedenie sa zmenilo a občania jej znovu začínajú prejavovať dôveru. Nie preto, že očarila svojim programom, ale sklamaním s terajších reprezentantov v parlamente. Len aby si nepremrhala svoju ďalšiu šancu. Ťažko si vieme predstaviť, že by šla spolupracovať so Smerom či Republikou, ale otázna je aj spolupráca s KDH. Ich postoje k niektorým etickým veciam sú diametrálne odlišné.
Sloboda a Solidarita (SaS): Pred asi rokom ju mnohí videli ako stranu, ktorá by mohla byť dominantná vo vládnej koalícii. Po nepochopiteľných hádkach Richarda Suliká a Igora Matoviča však začala klesať. Preto je aj otázna jej spolupráca s OĽaNO. Možno by si mali zvoliť nové vedenie a urobiť reštart, aby ich v budúcnosti brali ako hodnoverného partnera, ktorý nerozbije vládnu koalíciu. Samozrejme Smer a Republika neprichádzajú do úvahy, ale všetky pre ostatné strany by mohli uvažovať o spolupráci. Otázne je samozrejme KDH, znovu pre etické otázky.
Republika: Hnutie, ktorá má nálepku extrémistické, lebo niektorí jej členovia boli odsúdený za propagáciu fašizmu. Má asi najmenší koaličný potenciál. Samozrejme v politike nič nie je vylúčené, ale okrem Smeru by asi ťažko našlo spojenca. Možno jej predseda Milan Uhrík tajne poškuľuje po Hlase či Sme rodina. V prípade jej vstupu do vlády by asi v očiach európskej demokratickej verejnosti mal nový premiér čo vysvetľovať a ťažko by hľadal spojenca v Európskej únii.
OĽaNO: Samozrejme môže spolupracovať takmer so všetkými. Otázne je však to, kto bude hnutie viesť. Igor Matovič iste neprichádza do úvahy ako spoľahlivý koaličný partner. Smer a Republika sú pre OĽaNO neprijateľné, ale s novým vedením by si určite vedeli predstaviť spoluprácu aj s SaS. OĽaNO však bude musieť určite urobiť nejaké vnútorné opatrenia, ak chce aj naďalej niečo znamenať na slovenskej politickej scéne.
KDH: Hnutie, ktoré v minulosti dominovalo na Slovensku. Veď dalo aj premiérov, ale potom šlo do takmer zabudnutia. Dôvod je typicko slovenský – každý chcel byť predsedom. Po niekoľkých experimentoch sa kresťanskí demokrati znovu vracajú do pozornosti, ale musia viac ukázať, čo vlastne chcú. Predseda hnutia Milan Majerský síce dominuje v Prešovskom kraji, ale mal by sa viac zviditeľniť aj na celom Slovensku. O koaličných partneroch zatiaľ nemôžeme veľa hovoriť, ale určite problémy budú mať s SaS a progresívcami
Sme rodina: Asi najhľadanejšia nevesta, ktorá by šla so všetkými. Už teraz bez problémov spolupracuje aj s extrémistami, ak to je v prospech jej členov. Ako predseda hnutia Boris Kollár ešte v roku 2020 vyhlásil, že budú drahou nevestou, bude to platiť aj do budúcnosti. Všetci ju zoberú, len ak to bude nevyhnutné.
Aliancia-Szövetség: Viaceré strany, ktorá sa snažili zastupovať maďarskú národnosť sa dali znovu dokopy a po prvotných problémoch začínajú naberať na preferenciách. Aj keď sa snažia osloviť občanov maďarskej národnosti ich program je pre mnohých veľkou neznámou. Preto je aj ťažko odhadnúť ich koaličný potenciál. Viac nám napovie predvolebné obdobie, keď budú aj verejne deklarovať svoje požiadavky.
Matovičovo nové dno
„Keď mi naši poslanci z OĽaNO povedali, že nebudú mať krvavé oči – ukážu gesto voči SaS a nezúčastnia sa hlasovania o odvolaní Cigánikovej, povedal som si, že frajeros. Podržať tak neschopnú vulgárnu zrúdu, to chce fakt tonu pokory a sebazaprenia. Prišla voľba. A výsledok? Zúčastnilo sa 91 poslancov a z toho 67 za odvolanie. Takže odvolaná. Lenže úplná krása je skrytá v pravidlách – ak by sa voľby nezúčastnilo 20 SaSkárov, voľby by boli neplatné a tepša by naďalej bola šéfkou zdravotníckeho výboru,“ napísal Matovič po odvolaní Jany Bittó Cigánikovej z postu predsedníčky parlamentného zdravotníckeho výboru.
Už by mu mal niekto zobrať heslo, aby nemohol písať na sociálnych sieťach. Neuvedomuje si, že takýmto slovníkom nielenže škodí vlastnému hnutiu, ale znechucuje všetkých občanov, aby sa zaujímali o politiku. Týmto ich vlastne odrádza, dať vo voľbách niekomu svoj hlas, lebo sa neskôr ukáže, že sa z neho zrodí nový Igor Matovič. Zastaviť by ho mali najmä vlastní, lebo to škodí celému Slovensku a k urnám prídu len tí, ktorí dajú hlas stranám, proti ktorým bojovali v roku 2020.