JALTA 14. septembra (WEBNOVINY) – Väznená ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková opäť protestuje proti postupu justičných orgánov po tom, ako jej skonfiškovali dva dozimetre, ktoré používala na sledovanie úrovne radiácie v nemocnici, kde ju majú zbaviť pretrvávajúcich ťažkostí s chrbtom.
Ako uvádza vo svojom štvrtkovom vyhlásení, väzenská stráž prehľadala jej nemocničnú izbu „v duchu tradícií roku 1937„, čím naráža na čistky v ére stalinizmu.
Tymošenková tvrdí, že prístroje potrebovala na „neustálu kontrolu“ radiácie vo svojom okolí, keďže sa zrejme obáva, že by ju mohli otráviť rádioaktívnou látkou.
Dozimetre mala ukryté
Podľa vyhlásenia väzenskej stráže dozimetre našli pri bežnej kontrole, pričom boli ukryté za výtlačkom ukrajinského trestného zákonníka.
Tymošenková je presvedčená, že prehliadku nariadil prezident Viktor Janukovyč, ktorého obviňuje zo snahy o politickú pomstu.
Ako ďalej tvrdí, Janukovyč je teraz „schopný použiť špeciálne prostriedky, aby ovplyvnil jej zdravie a život„.
Dozimetre údajne štyrikrát namerali hodnoty, ktoré „výrazne prekračovali normu„, zatiaľ čo expremiérkin advokát Oleksandr Plachotjuk upozorňuje, že väzňom používanie takýchto zariadení nič nezakazuje.
Tymošenkovú v októbri usvedčili zo zneužitia premiérskych právomocí, ktorého sa mala dopustiť v roku 2009, keď podpísala nevýhodnú zmluvu o dovoze ruského plynu. Momentálne čelí obvineniam z ďalších zločinov, za ktoré jej hrozia vysoké tresty.
Obratom: Ukrajinský súd odsúdil expremiérku Tymošenkovú
Janukovyč chce dohody s EÚ
Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč nepovažuje uväznenie expremiérky Julije Tymošenkovej za prekážku dobrých vzťahov jeho krajiny so Západom.
Zároveň očakáva, že s Európskou úniou Kyjev čoskoro uzavrie dôležité dohody, ktoré únia zmrazila po odsúdení Tymošenkovej na sedem rokov väzenia za zneužitie premiérskych právomocí.
“Aktívne sa blížime k podpísaniu asociačnej dohody s EÚ,” vyhlásil ukrajinský prezident na medzinárodnej konferencii o EÚ v čiernomorskom letovisku Jalta. Janukovyč očakáva, že Stabilizačnú a asociačnú dohodu by mohla Ukrajina podpísať hneď po parlamentných voľbách, ktoré sa uskutočnia 28. októbra.
Pripustil, že v súčasnosti má EÚ k Ukrajine isté výhrady, no vyjadril presvedčenie, že po voľbách “sa všetky pochybnosti rozplynú”. Konkrétnu otázku o Tymošenkovej od bývalého poľského prezidenta Aleksandra Kwasniewského, ktorý konferenciu moderoval, Janukovyč ignoroval a rozhovoril sa o ekonomických úspechoch jeho krajiny.
Ukrajinská ekonomika sa už podľa neho blíži k európskym štandardom, v reformách však treba pokračovať. “Cesta reforiem nie je jednoduchá,” vyhlásil. Uväznenie Tymošenkovej, ktorá hovorí o politickom prenasledovaní, EÚ odsúdila a vyzvala na jej prepustenie. Zároveň prerušila s Ukrajinou rokovania o asociačnej dohode, ktoré je prvým krokom k priblíženiu sa k členstvu v únii.