Najznámejšiu múmiu sveta objavil v blízkosti tirolského mestečka istý rakúsky manželský pár v roku 1991. Identita múmie človeka bez tváre z doby približne 3300 rokov pred naším letopočtom však bola ešte stále zahalená rúškom tajomstva. Po dlhom skúmaní experti po prvýkrát zrekonštruovali podobu ľadového muža z čias, keď sa ešte prechádzal po Ötztalerských Alpách.
Podľa legendy je nález Ötziho opradený kliatbou, pretože každý, kto sa pokúsil pátrať po stopách ľadového muža, zmizol za záhadných okolností. Holandských umelcov Alfonsa a Adrieho Kennisovcov, ktorí sa postarali o vytvorenie skutočnej podobizne ľadového muža, zatiaľ žiadna kliatba nepostihla. Informácie o skutočnej podobe Ötziho získali za pomoci forenznej technológie a využitia trojrozmerných fotografií múmie. Jediná vec, ktorá umelcov skutočne potrápila, bola farba očí, ktorú z dostupných materiálov nevedeli určiť, a tak jednoducho vsadili na hnedú. Telo múmie je vystavené v Múzeu archeológie v Bolzane a do Južného Tirolska poputoval aj nový model Ötziho.
Nedávne výskumy potvrdili, že Ötzi, ktorého našli v ľadovci Schnalsal, nezomrel prirodzenou smrťou. Podrobné skúmanie odhalilo ranu po šípe i stopy po silnom údere do tváre ťažkým predmetom. Predpokladá sa, že vtedy asi 46-ročného muža niekto zasiahol šípom do tepny v oblasti ľavej kľúčnej kosti, čo viedlo k masívnej strate krvi a infarktu. Ľadový muž pomohol expertom poodhaliť tajomstvo spôsobu života pravekých ľudí. Vďaka preskúmaniu obsahu Ötziho žalúdka sa tiež zistilo, čím sa ľudia v období 5300 rokov p.n.l. živili. Ötziho posledné jedlo sa skladalo z jeleniny. Ľadový muž bol vysoký 159 cm a k jeho výbave lovca či bojovníka patril luk, šípy a medená sekera.
Vďaka holandským umelcom zostane navždy zakonzervovaný vo forme umenia v talianskom múzeu, ktoré sa po objave múmie spred desiatich rokov stalo aj domovom jeho pozostatkov.
www.dailymail.co.uk