ISTANBUL 7. marca (WEBNOVINY) – Súd v tureckom Istanbule obvinil v sobotu dvoch a v nedeľu ďalších piatich tureckých novinárov zo sprisahania proti vláde. V pondelok o tom informujú turecké médiá. Obvinenia súvisia s procesom s údajnou tajnou protištátnou organizáciou Ergenekon, ktorá sa podľa tureckej vlády usiluje násilnými metódami docieliť pád terajšieho režimu. Najmenej dvaja z obvinených novinárov sa dlhodobo venovali tejto problematike, pričom tvrdili, že celú organizáciu Ergenekon si vláda vymyslela, aby mohla pod zámienkou boja proti nej nerušene poľovať na opozíciu.
Ergenekon
Proces s organizáciou Ergenekon prebieha v Turecku už od roku 2007 a priviedol pred súd už stovky ľudí vrátane známych osobností tureckého života, novinárov, spisovateľov, sudcov, či bývalých vysokých funkcionárov tureckej armády a polície. Vláda ich obviňuje okrem iného z členstva v teroristickej organizácii, podnecovania povstania proti vláde či nelegálnej držby zbraní.
Ergenekon mal byť tajným zoskupením radikálnych sekularistov, ktorí sa snažili zosadiť súčasnú vládu, pretože tá podľa nich podkopáva sekulárne základy štátu a vnáša do politiky príliš veľa islamu. Skupina sa mala usilovať o protivládny puč, ku ktorému chcela dospieť prostredníctvom atentátov, masových pouličných protestov a zrážok s bezpečnostnými silami.
Organizácia Ergenekon mala okrem iného pripravovať vraždu tureckého spisovateľa Orhana Pamuka
Organizácia mala stáť aj najmenej za dvoma útokmi, ktoré médiá pôvodne pripisovali islamským extrémistom. Jedným je útok na populárny sekularistický protivládny denník z roku 2006, druhým útok na budovu Najvyššieho súdu v tom istom roku, pri ktorom zahynul jeden sudca. Organizácia chcela týmito útokmi vystupňovať protivládne a protiislamské nálady v spoločnosti.
Organizácia Ergenekon mala okrem iného pripravovať vraždu tureckého spisovateľa Orhana Pamuka, držiteľa Nobelovej ceny za literatúru, ako aj ďalších ľudí, ktorí podľa nej neboli dostatočne lojálni k svojej vlasti. Členovia Ergenekonu mali stáť aj za vraždami arménskeho novinára Hranta Dinka a talianskeho katolíckeho kňaza Andrea Santoru.