ANKARA 11. augusta (WEBNOVINY) – Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan v nedeľu oznámil začiatok evakuácie zranených ľudí z Pásma Gazy do nemocníc v Turecku, ktoré pre tento účel presadzuje vytvorenie leteckého koridoru.
Erdogan sa o iniciatíve zmienil v prejave po víťazstve v historicky prvých priamych prezidentských voľbách v Turecku, pričom neprezradil podrobnosti. Štátna tlačová agentúra Anadolu však uviedla, že v nedeľu večer vyslali do Izraela sanitné lietadlo po štyroch zranených vrátane jedného dieťaťa.
Turecko uvažuje o poľnej nemocnici
Skupinu majú liečiť v tureckom hlavnom meste Ankara. Turecký minister zahraničných vecí ešte minulú stredu informoval, že jeho krajina chce vytvoriť letecký koridor pre dopravu vážne zranených Gazanov do Turecka. Pre tento účel by malo podľa neho slúžiť jedno z izraelských alebo egyptských letísk. Dodal, že alternatívnym plánom je zriadenie poľnej nemocnice priamo v regióne.
Vyše mesiaca trvajúci konflikt medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamás ovládajúcim Pásmo Gazy si podľa zdrojov na oboch stranách doteraz vyžiadal životy vyše 1900 Palestínčanov a 67 Izraelčanov ako aj tisíce zranených.
V oblasti momentálne platí nové dočasné prímerie sprostredkované Egyptom, zatiaľ čo v Káhire majú pokračovať nepriame rokovania o trvalom zastavení bojov.
Aktivisti na protest proti blokáde pošlú do Gazy novú flotilu
Turecká humanitárna skupina v pondelok uviedla, že na protest proti izraelskej blokáde opäť pošle lode ku Pásmu Gazy. Chce tak spraviť štyri roky po tom, čo si útok izraelského komanda na humanitárnu flotilu smerujúcu k pásmu vyžiadal 10 obetí, najmä Turkov.
Incident viedol k poškodeniu diplomatických vzťahov medzi Tureckom a Izraelom, ktorí boli kedysi úzki spojenci, od roku 2008 však medzi nimi vládne napätie pre izraelskú vojenskú operáciu v Gaze. Humanitárna skupina ÍHH v stanovisku uviedla, že členovia „koalície“ propalestínskych aktivistov z 12 krajín sa stretli cez víkend v Istanbule a rozhodli sa vypraviť flotilu „vo svetle poslednej izraelskej agresie v Gaze“. Bližšie informácie by mala poskytnúť tlačová konferencia skupiny naplánovaná na utorok.
Izraelské komando zaútočilo 31. mája 2010 na flotilu tureckých lodí, na ktorej sa zahraniční, predovšetkým tureckí propalestínski aktivisti pokúšali prelomiť izraelskú blokádu palestínskeho územia a do Pásma Gazy priviezť humanitárnu pomoc. Incident výrazne narušil už tak pošramotené vzťahy medzi Tureckom a Izraelom. Ankara vyhostila izraelského veľvyslanca a zmrazila vojenskú spoluprácu so židovským štátom.
Zmena nastala v marci 2013, keď sa izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa v mene vlády a obyvateľov svojmu tureckému kolegovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi ospravedlnil. Splnil tak tureckú podmienku pre obnovenie vzájomných vzťahov. Líder židovského štátu zároveň prisľúbil odškodnenie príbuzných obetí. Správa OSN o incidente hovorí, že Izrael síce použil neprimeranú silu, no uznáva, že blokáda Pásma Gazy zo strany židovského štátu je legálna.
Izrael a Palestína zložia na tri dni zbrane v Pásme Gazy
Izraelskí vyjednávači dorazili do Egypta
Izraelskí vyjednávači pricestovali v pondelok do egyptského hlavného mesta Káhira na rokovania o ukončení mesiac trvajúcej vojny v Pásme Gazy s palestínskymi militantmi.
Izraelský vojenský predstaviteľ povedal, že tesne pred začatím dočasného prímeria v nedeľu o 23.00 SELČ Hamás vystrelil na oblasť Tel Avivu raketu, ktorá však pristála v mori. V nedeľu Izrael povedal, že jeho vyjednávači sa vrátia na rokovania do Káhiry iba v prípade, že prímerie bude dodržané.
Izraelská delegácia odišla v piatok z Káhiry, keď znepriatelené strany nedosiahli dohodu o predĺžení predchádzajúceho prímeria.
Predstaviteľ Hamásu v nedeľu povedal, že palestínske frakcie prijali egyptský návrh a že rokovania budú pokračovať. Hovorca palestínskeho hnutia Abú Zuhrí však uviedol, že tieto nové rokovania budú „poslednou šancou na dohodu“.
Je potrebné odzbrojiť militantov Hamásu
Hamás požaduje ukončenie izraelskej a egyptskej blokády Pásma Gazy a otvorenie morského prístavu v enkláve, čo Izrael chce ponechať na neskoršie rokovania o permanentnom mieri s Palestínčanmi.
Egyptské ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo obe strany, aby využili toto prímerie na „okamžité obnovenie nepriamych rokovaní a pracovali smerom k dohode o úplnom a trvácnom prímerí“.
Izraelský minister pre strategické záležitosti Juval Steinitz povedal v pondelok v izraelskom rozhlase, že zásadnou podmienkou prímeria je odzbrojenie militantov Hamásu, čo dúfa sa podarí dosiahnuť dohodou, a nie silou.