Turecký minister obrany vo štvrtok zopakoval, že jeho krajina nikdy neprijme žiadne snahy Grécka o rozšírenie jeho teritoriálnych vôd v Egejskom mori, pričom akékoľvek pokusy Atén v tomto smere označil za „prázdne sny“.
Počas sympózia v Istanbule sa Hulusi Akar zároveň vyjadril, že Turecko bude naďalej pokračovať v snahách o hľadanie nerastného bohatstva v oblastiach východného Stredomoria, na ktoré majú podľa neho nárok Ankara a tureckí Cyperčania.
Dlhodobé spory
Susedia a zároveň členovia NATO Grécko a Turecko sa dlhodobo sporia pre teritoriálne nároky v Egejskom mori i práva na energetický prieskum vo východnom Stredomorí. Napätie opäť vzplanulo vlani, keď Ankara vyslala prieskumné plavidlo do vôd, ktoré považujú za svoje Gréci a Cyperčania.
„Budeme pokračovať v našich aktivitách v oblastiach, kde nám (tureckí Cyperčania) dali povolenie a kde máme práva,“ skonštatoval Akar.
Rozdelený Cyprus
Cyprus je od roku 1974 rozdelený na grécku a tureckú časť, pričom medzinárodne uznávaná grécko-cyperská vláda obviňuje Turecko, že vrtmi v blízkosti ostrova zasahuje do jeho výlučnej ekonomickej zóny.
Grécko zase trvá na tom, že má právo rozšíriť svoje teritoriálne vody zo súčasných šesť na 12 námorných míľ v okolí svojich ostrovov v Egejskom mori.
Turecko však tento zámer, ktorý by mu zablokoval prístup do Egejského mora, dlhodobo kritizuje a vyjadrilo sa, že by ho považovalo za dôvod k vojne. V januári už grécky parlament schválil rozšírenie svojich teritoriálnych vôd pozdĺž západného pobrežia, teda na opačnej strane krajiny.
Premrhaná príležitosť
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa účastníkom sympózia prihovoril prostredníctvom prednahratého videa.
V ňom konštatoval, že jeho krajina ostala sama na to, aby si poradila s miliónmi sýrskych utečencov a susedné Grécko obvinil z „premrhania historickej príležitosti“ na spoluprácu s Ankarou v prípade utečencov.