BRATISLAVA 18. mája (WBN/PR) – O príčiny vysokej 84,2 percentnej účasti voličov v posledných parlamentných voľbách v Turecku sa začala zaujímať aj politická strana Paliho Kapurková, ktorá na Slovensku pripravuje cyklus verejných prednášok na tému: „Nevoliči poďte voliť!“
Paliho Kapurková v nadchádzajúcich parlamentných voľbách na Slovensku mobilizuje a oslovuje takmer 50% voličov, ktorí nechcú v tohtoročných voľbách prísť voliť. Aj preto 4. júna 2010 Paliho Kapurková pripravuje cyklus verejných prednášok v hoteli Carlton, ktoré by mali dať jasnú odpoveď na otázku: „Prečo ísť voliť?“ všetkým, ktorí nechcú ísť voliť, lebo sú frustrovaný zo štýlu vládnutia politikov, alebo tým, ktorí by chceli ísť voliť, ale nemajú koho.
Na našu otázku, koho Paliho Kapurková na cyklus verejných prednášok pozvala, sme sa priamo z centrály Paliho Kapurkovej dozvedeli, že rokujú s tureckou stranou, kde oslovili profesora Istanbulskej univerzity. Zároveň pozvanie už potvrdil aj pán Rama Chandra Khuntia, ktorý je generálnym tajomníkom na svete najväčšej demokratickej strany Indický národný kongres, ktorú založil Mahátma Gándhí.
Sympatizant Paliho Kapurkovej pán Igor Brossmann k návšteve z Indie povedal:
„Potešilo nás, že pán Rama Chandra Khuntia pozvanie prijal a príde 4. júna 2010 na Slovensko. Jeho verejná prednáška môže byť inšpiráciou pre všetkých demokraticky zmýšľajúcich ľudí. V Indii sa volia ľudia a nie strany, v Indii prestupom poslanca počas volebného obdobia zo strany do strany automaticky zaniká mandát. Ďalej – a to je pre nás najzaujímavejšie – je v Indii možné, aby do parlamentných volieb kandidoval nezávislý kandidát proti všetkým politickým nominantom. Ďalším zaujímavým momentom je to, že v Indii majú elektronické hlasovanie na voľbách.“
Cyklus prednášok je aktuálny aj preto, lebo dlhodobým trendom na Slovensku aj v celej Európe je permanentný pokles účasti ľudí na voľbách. Sympatizant Paliho Kapurkovej Miroslav Švec hovorí o tom, že demografická krivka naznačuje každým rokom rast podielu ekonomicky neaktívnych voličov, ktorých si politici môžu doslova kupovať príspevkami zo štátneho rozpočtu.
„Onedlho budú mať ekonomicky neaktívni voliči na Slovensku rozhodujúci podiel hlasov. Keďže riziko nezodpovedného správania politikov sa neustále zvyšuje a neexistuje mechanizmus, žiadna záchranná brzda, ako občania môžu takému nezodpovednému politickému správaniu zabrániť. Prvým predpokladom je vyššia volebná účasť všetkých voličov. Preto sme oslovili aj odborníkov na Istanbulskej univerzite a boli by sme radi, keby nám všetkým na Slovensku mohli objasniť príčiny takmer 85 percentnej volebnej účasti voličov v parlamentných voľbách v Turecku.“