PARÍŽ 30. mája (WebNoviny.sk) – Skupina Turkov podporujúcich tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana si vynútila stiahnutie plagátu, ktorý naznačuje, že Erdogan je diktátor, z predajne novín vo francúzskom meste Le Pontet.
Ako v utorok informovali francúzske médiá, Erdoganovi priaznivci začali minulý týždeň veľmi dôrazne požadovať od predavačov aj od majiteľa predajne novín v Le Pontet, aby zvesili plagát propagujúci najnovšie číslo francúzskeho magazínu, ktorý na titulke označoval tureckého prezidenta za diktátora.
Majiteľ predajne najskôr plagát poslušne zvesil, neskôr ho však vrátil naspäť a odvtedy predajňu strážilo pred rozhnevanými Erdoganovými fanúšikmi až okolo desať policajtov.
Konanie odsúdil aj Macron
Francúzsky prezident Emmanuel Macron označil správanie sa Turkov za „absolútne neakceptovateľné“. „Nesmieme dopustiť import diktátorských spôsobov,“ pridal sa aj šéf mimovládky Reportéri bez hraníc Christophe Deloire.
Trump zvažuje sankcie proti Turecku pre väznenie amerického pastora obvineného z terorizmu
Erdogan vystupňoval útlak tureckej opozície a podľa mnohých pozorovateľov sa začal meniť na diktátora najmä po pokuse o puč z júla 2016, pri ktorom prišlo o život viac ako 250 ľudí. Erdoganov režim odvtedy uväznil už viac ako 50-tisíc ľudí, viac ako 150-tisíc ďalších tureckých občanov prišlo z dôvodu svojho politického presvedčenia o prácu.
Z organizácie puču Erdogan obviňuje duchovného vodcu Fethullaha Gülena, ktorý žije v americkom exile – ten naopak tvrdí, že pokus o puč je dielom samotného Erdogana, ktorý si ním chcel pripraviť pole pre vysporiadanie sa s domácou opozíciou.
Proti Kurdom
Okrem údajného sprisahania zo strany Gülena sú ďalším obetným baránkom Erdoganovej politiky Kurdi. Proti tomuto etniku bojuje Erdoganov režim už nielen vo vlastnej krajine, ale aj v Sýrii, pričom samotná Sýria a tiež medzinárodné spoločenstvo sa doteraz zmohli len na slovnú kritiku tureckých útokov.
Erdogan sa stretne s Mayovou a kráľovnou Alžbetou II., Britániu vníma ako strategického partnera
Erdogan označuje vojenské ťaženie proti Kurdom za protiteroristickú operáciu, v skutočnosti však útočí proti celému kurdskému etniku doma aj v zahraničí. Za teroristov Erdogan neoznačuje len skutočných kurdských povstalcov, ale Kurdov ako takých a tiež každého, kto nesúhlasí s jeho protikurdským ťažením.
V rámci „protigülenovských“ čistiek sa uväzneniu v Turecku nevyhli ani mnohí známi opoziční politici vrátane predsedu a desiatok poslancov prokurdskej opozičnej strany, ktorých Erdogan obviňuje z terorizmu, napriek tomu, že strana sa dôsledne zasadzuje za nenásilie.