Nespokojnosť a masové demonštrácie, ktoré v januári vyvrcholili v Tunisku, výrazne oslabili cestovný ruch tejto severoafrickej krajiny. Dlhé piesočné pláže tiahnuce sa pozdĺž Stredozemného mora, príjemná vôňa jazmínu, tiene datlových paliem, horúca Sahara, rímske ruiny i zvyčajne hlučné trhoviská s orientálnym nádychom – to všetko je pripravené na prílev zatiaľ váhavých turistov.
Podľa slov štátneho tajomníka Ministerstva obchodu a cestovného ruchu Tuniskej republiky Slima Chakera sa „jazmínová revolúcia“ od začiatku roka postarala už o 50-percentný pokles cestovného ruchu. Česi a Slováci, ktorí už istý čas patria do prvej desiatky krajín z hľadiska návštevnosti Tuniska, však tento rebríček zatiaľ neopustili. „Privíta vás nové Tunisko, demokratické a hlavne bezpečné,“ uviedol na tlačovej konferencii v tuniskom hlavnom meste Slim Chaker. Ministerstvo obchodu a cestovného ruchu v Tunise, kde sa konferencia konala, sídli hneď vedľa centrálneho námestia v blízkosti ministerstva vnútra. Nedávne demonštrácie tu pripomínajú už len zátarasy okolo vládnych budov, ktoré stráži vojenská hliadka prikláňajúca sa na stranu revolučných zmien. V uliciach vládne pokoj a hoci fotografovať príslušníkov armády je zakázané, po upozornení na tento fakt ihneď zaznelo typické „vitajte u nás“. V podobnom duchu, ale bez prítomnosti vojakov, sa nesie i atmosféra v známych turistických strediskách ako Hammamet, Sidi Bou Saíd, Port El Kantauí či Sousse.
Tajomník ministra cestovného ruchu nazval revolúciu, ktorá má krajine priniesť demokratickú transformáciu, „internetovou a pokojnou“. „Už 17. januára boli ľudia opäť v práci a postupne sa vracali do normálneho života. Získali sme slobodu a teraz musíme vybudovať demokraciu. Všetci sa snažia, aby fungovala,“ povedal štátny tajomník na margo bezpečnosti krajiny. Ďalšie protesty v krajine nevylučuje, ale ak nastanú, budú podľa jeho názoru bežné ako v ktoromkoľvek inom demokratickom štáte.
Mnohých turistov odrádza i malá vzdialenosť tejto arabskej krajiny od vojnou poznačenej Líbye. „Do vojny v Líbyi sme zapojení iba z hľadiska pomoci utečencom,“ uviedol Chaker. Utečenecké tábory sa nachádzajú len na južných hraniciach, stovky kilometrov od turistických oblastí. „Aj obľúbený južný ostrov Djerba je vzdialený asi 150 km od hraníc,“ dodal tajomník.
Nové parlamentné voľby sa v Tunisku uskutočnia 24. júla a prvou úlohou zvoleného zákonodarstva bude prepracovanie ústavy. Chaker teda dostal na obnovenie cestovného ruchu v krajine necelých šesť mesiacov. „Pre tento rok investujeme do rozvoja a propagácie cestovného ruchu 30 miliónov eur,“ uviedol ďalej. V krajine, kde sa z 11 miliónov obyvateľov až 2 milióny živia turizmom, sa chystá investovať do rozvoja golfu i kúpeľov. V pláne je aj investícia do vybudovania ďalších diaľnic a do rozvoja vnútrozemia, aby sa neustále neprehlbovali rozdiely medzi turistickým severným pobrežím a zvyškom krajiny. „Pokračujeme v pozitívnych zmenách. Naše prímorské centrá ponúkajú komfort pre všetkých, ľudia sa zoznámia s našimi dejinami aj gastronómiou. Dohovoríte sa tu po francúzsky, anglicky, ale aj nemecky či španielsky. Ak bude dostatočný záujem zo strany turistov, obnovíme charterové lety a priame spojenie so Slovenskom a Českou republikou,“ dodal na záver Chaker.