WASHINGTON 6. septembra (WebNoviny.sk) – Nominácia republikánskeho poslanca Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Jima Brindestinea, ktorého prezident Donald Trump vymenoval za nového šéfa Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA), vzbudzuje rozpaky vo vedeckej obci, ale tiež naprieč americkým politickým spektrom.
Výhradu k Trumpovmu výberu už vzniesli viacerí vplyvní politici nielen z Demokratickej strany, ale aj z Trumpovej Republikánskej strany.
Nominácia musí prejsť senátom
Ako píše Huffington Post, výhrady sa najčastejšie koncentrujú na tri oblasti: Prvým je fakt, že Brindestine je politikom, druhým je absencia akéhokoľvek kreditu v oblasti vedy, a tretím je Brindestineov názor, že globálne otepľovanie vôbec nesúvisí s ľudskou činnosťou.
Trump ruší ochranu prisťahovalcov. Môže deportovať ľudí, ktorí do USA prišli ilegálne ako deti
Nominácia Brindestinea ešte musí prejsť Senátom amerického Kongresu, je však pomerne málo pravdepodobné, že by ho Senát zablokoval. Napriek tomu, že sa proti jeho vymenovaniu ozvali už viacerí vplyvní členovia Senátu vrátane obidvoch senátorov zastupujúcich Floridu, kde sídli Kennedyho vesmírne stredisko.
Devastujúce účinky na vesmírny program
„Šéf NASA by mal byť profesionálom z oblasti vesmírneho výskumu, a nie politikom,“ vyhlásil republikánsky senátor za Floridu Bill Nelson. Jeho demokratický kolega Marco Rubio sa dokonca domnieva, že vymenovanie Brindestinea by mohlo mať „devastujúce účinky na vesmírny program„. „Keďže som z Floridy, veľmi citlivo vnímam čokoľvek, čo spomaľuje NASA a jej vesmírny program,“ povedal Rubio.
Huffington Post pripomína, že Brindestine, vojenský pilot vo výslužbe, nemá takmer nič dočinenia s vedou, snáď okrem toho, že v minulosti pôsobil ako riaditeľ planetária v Tulse a od roku 2016 je členom výboru pre vedu, vesmír a technológie Snemovne reprezentantov. V rámci neho napríklad opakovane vyjadroval nesúhlasné stanovisko s tým, aby NASA míňala peniaze na výskum klimatických zmien, ktoré podľa neho nemajú nič do činenia s pôsobením človeka.