BRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) – Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka odmietol všetky podozrenia v súvislosti s kauzou prevodu bytovky a je pripravený všetko vysvetliť aj polícii.
Tvrdí, že dokumenty potvrdzujú, že postupoval zákonne. Jeho reakciu priniesla televízia TA3. „Nič také som nevykonal,“ odpovedal na otázku, či súhlasí s tvrdením, že umožnil prevod bytovky.
„Každý normálny človek, ktorý vie čítať a písať, si zoberie všetky materiály do ruky a prečíta si tam úplne iné vyjadrenia, aké bežia v denníku SME,“ dodal Trnka. Pre TA3 sa tiež vyjadril, že sa nebude vyhýbať preverovaniu polície. „Celé toto konanie, ktoré beží v denníku SME, beriem ako hon na líšku,“ uviedol.
Bývalý generálny prokurátor a terajší námestník generálneho prokurátora Dobroslav Trnka je podľa denníka Sme podozrivý, že zneužil právomoc verejného činiteľa.
Podpredseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Alojz Hlina dnes u zastupujúceho šéfa prokuratúry Ladislava Tichého zisťoval, či sa časť Generálnej prokuratúry „venuje realitnej činnosti a ponúka špeciálne služby nadštandardného charakteru“.
Podľa dnešného vydania denníka Dobroslav Trnka poslal list jednej zo sporiacich sa strán o bytovku v Bernolákove. V liste, ktorý denník Sme získal, píše, že súhlasí s prevodom bytovky, hoci na to zo zákona nemá žiadne oprávnenie.
Kataster v Senci na základe tohto listu prevod povolil. „Kataster rozhodne nemôže zrušiť rozhodnutie prokurátorky na základe listu,“ povedala denníku Sme Lucia Kurilovská z Právnickej fakulty UK. Spolu s Trnkom je podľa Sme podozrivý aj šéf katastra v Senci Igor Svitek. Denník Sme ďalej uviedol, že bytovka smeruje do rúk ľudí blízkych Mariánovi Kočnerovi, ktorý je kamarát Dobroslava Trnku.
V ďalšom článku Sme sa uvádza, že kataster umožnil prepis nehnuteľnosti napriek tomu, že Úrad špeciálnej prokuratúry zakázal uznesením akékoľvek narábanie s budovou. Podobný prípad na Slovensku nie je známy. Generálna prokuratúra existenciu listu Dobroslava Trnku tajila. Dokument z 18. mája má spisovú značku a pečiatku Generálnej prokuratúry SR.
Podľa Figeľa je kauza škandalózna:
Ak sa potvrdia podozrenia o podiele kľúčových osôb Generálnej prokuratúry na kauze bytovky v Bernolákove, je to podľa predsedu KDH Jána Figeľa škandalózne a neprijateľné, pretože by sa tieto osoby podieľali na páchaní, resp. zakrývaní trestnej činnosti. Povedal to dnes na tlačovej konferencii v Bratislave.
Figeľ taktiež poukázal na to, že za činnosť Generálnej prokuratúry je zodpovedný aj prezident SR Ivan Gašparovič, pretože do dnešného dňa nevymenoval šéfa prokuratúry. „Prezident Gašparovič teda svojim konaním preberá a má spoluzodpovednosť za tento stav. Som presvedčený, že dôsledné, dôveryhodné a pre občanov potrebné rozhodnutia sú v jeho rukách a preto má konať,“ informoval.
Viacerí predstavitelia Slovenska podľa neho hlavne v posledných mesiacoch tvrdili, že Generálna prokuratúra SR funguje normálne, aj keď nie je vymenovaný jej šéf. „Prezident Ivan Gašparovič a súčasný šéf Generálnej prokuratúry Ladislav Tichý takisto tvrdia, že generálna prokuratúra funguje normálne, no nemajú pravdu,“ uviedol Figeľ s tým, že takýmito vyhláseniami zakrývajú neporiadok. Systém bez platne ustanovenej zvolenej hlavy oslabuje dôveru občanov v zákony na Slovensku.
Pri súčasnom obsadení, resp. neobsadení celej generálnej prokuratúry od februára 2011 neexistuje ústavný mandát dnes zastupujúceho generálneho prokurátora a navyše námestník pre trestný úsek Dobroslav Trnka je len poverený a doteraz po vyše roku neprešiel ani výberovým konaním. „To, čo sa žiada v každej štátnej inštitúcií, tam neprebehlo, len sa chcem spýtať prečo, komu to vyhovuje? Pretože to znižuje nielen vieru v ústavnosti, ale aj v zákonnosti z hľadiska platného práva,“ dodal predseda KDH Ján Figeľ.