Tripolis oslavuje pochybné víťazstvá nad povstalcami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tripolis
Foto: SITA/AP

Foto: SITA/APBENGÁZÍ 6. marca (WEBNOVINY) – Prívrženci líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího v nedeľu vyšli do ulíc Tripolisu, aby oslávili porážku povstaleckých bojovníkov vo viacerých mestách, ktoré sú podľa oficiálnych médií opäť pod kontrolou vládnych síl. Správy v ranných hodinách zverejnila štátna televízia, načo sa hlavným mestom začala ozývať prudká streľba. Ulice neskôr zaplnilo okolo 2000 ľudí mávajúcich vlajkami, z ktorých mnohí jazdili okolo vojenského tábora Báb al-Azízíja, kde sa údajne ukrýva líbyjský vodca Muammar Kaddáfí. Pri bránach tábora medzitým stáli ozbrojení muži v civile, ktorí takisto strieľali do vzduchu.

Oslavy vypukli po zverejnení informácií, že Kaddáfího sily porazili povstalcov v meste Misráta a východnejšie ležiacom prístave Rás Lánúf, kde sa nachádza dôležitý ropný terminál. Tamojší obyvatelia však tvrdia, že obe mestá majú stále pod kontrolou povstalci. Nezmenenú situáciu v Rás Lánúf potvrdil miestny spravodajca tlačovej agentúry AFP, podľa ktorého počas noci nebolo počuť žiadnu streľbu. Štátna televízia uviedla, že vládne sily taktiež obsadili východný prístav Tobruk neďaleko hranice s Egyptom, túto informáciu však miestni predstavitelia opozície rovnako označili za nepravdivú.

Líbyjskí povstalci sa vyhlásili za predstaviteľov krajiny

Líbyjská povstalecká rada pod vedením bývalého ministra spravodlivosti Mustafu Abd al-Džalíla sa v sobotu vyhlásila za „výhradného predstaviteľa“ celej krajiny, ktorá sa naďalej zmieta v krvavých nepokojoch. Al-Džalíl to oznámil počas tlačovej konferencie v druhom najväčšom meste Bengází, kde takzvaná Prechodná národná rada uskutočnila svoje prvé oficiálne zasadnutie. Bývalý minister ešte minulý víkend vyhlásil, že 30-členná dočasná vláda bude stáť na čele Líbye najviac tri mesiace, počas ktorých zabezpečí konanie slobodných volieb.

Vo viacerých líbyjských mestách v sobotu pokračovali zrážky medzi vzbúrencami a vládnymi silami vernými líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu, ktoré sa protivníkov snažia zastrašiť ťažkou bojovou technikou. Ako uviedol pre tlačovú agentúru AFP nemenovaný lekár z pobrežného mesta Zavíja, situácia v uliciach je „katastrofálna“ a Kaddáfího sily tu spáchali „ozajstnú masakru„. Vojaci podľa svedkov strieľali na civilistov, pričom mnoho z nich pozabíjali. Ofenzíva vládnych jednotiek, ktorá sa začala v ranných hodinách, si údajne vyžiadala najmenej sedem ľudských životov, počet obetí sa však zrejme odvtedy zvýšil. Obliehaní povstalci si napriek tomu udržiavajú kontrolu nad mestom, ktoré sa nachádza približne 60 kilometrov západne od Tripolisu. Vojaci, ktorých zdroj AFP označil za „žoldnierov“, údajne v Zavíji strieľali na kohokoľvek, kto sa odvážil vyjsť z domu, vrátane miestnych detí. Podľa šokovaného lekára však mnoho ľudí pozabíjali aj povstalci, ktorí tiež zajali „mnoho nepriateľských síl“.

Najmenej 10 mŕtvych a vyše 20 zranených v sobotu hlásili z prístavného mesta Rás Lánúf ležiaceho 660 kilometrov východne od Tripolisu, kde sa bojuje predovšetkým o významný ropný terminál, vojenskú základňu a letisko.

KADDÁFÍ: Nepokoje v Líbyi by mala prešetriť OSN alebo AÚ

Okolnosti neutíchajúcich nepokojov v Líbyi by mala preskúmať špeciálna vyšetrovacia komisia Organizácie Spojených národov alebo Africkej únie. V rozhovore pre najnovšie vydanie francúzskeho týždenníka Le Journal du Dimanche to uviedol líbyjský vodca Muammar Kaddáfí, ktorý zahraničným vyšetrovateľom prisľúbil nerušenú prácu. Ide pritom o prvú takúto požiadavku zo strany Kaddáfího od vypuknutia protivládneho povstania pred necelými troma týždňami. Kaddáfí zároveň varoval pred vážnymi následkami vzbury pre Európu, ktorú podľa neho zaplavia „tisíce ľudí z Líbye“, pričom „nebude nikto, kto by ich zastavil“.

„Predovšetkým by som bol rád, keby sem do Líbye prišla vyšetrovacia komisia Organizácie Spojených národov alebo Africkej únie,“ povedal Kaddáfí pre Le Journal du Dimanche. „Tento orgán necháme nerušene pracovať,“ doplnil s tým, že „koordináciou a vedením“ komisie by mohlo byť poverené Francúzsko. Potrebu zabezpečiť nezávislé medzinárodné vyšetrovanie udalostí v Líbyi už dávnejšie vyjadrila vysoká komisárka OSN pre utečencov Navanethem Pillayová, ktorá upozornila Kaddáfího vládu, že „rozšírené a systematické útoky proti civilnému obyvateľstvu môžu napĺňať podstatu zločinov proti ľudskosti“. Hlavný žalobca Medzinárodného trestného súdu Luis Moreno-Ocampo vo štvrtok vyjadril presvedčenie že činy Kaddáfího a jeho najbližších spojencov nezostanú nepotrestané.

Kaddáfí v najnovšom rozhovore znova zopakoval svoje tvrdenie, že za protivládnou vzburou stojí extrémistická sieť al-Kájda. „Spoza Stredozemného mora na vás hľadí Islamský džihád… Usámu bin Ládina budete mať pred vašimi bránami,“ varoval dlhoročný líder, ktorý predpovedá „medzinárodnú krízu“ sprevádzanú útokmi na americké sily v Stredomorí a prepadávaním lodí pirátmi.

Líbyjský vodca v rozhovore taktiež potvrdil, že jeho sily minulú nedeľu zajali troch holandských vojakov, ktorí sa podieľali na evakuácii civilistov z mesta Sirt na severe krajiny. Holanďana a ďalšieho Európana, ktorých mali vojaci dopraviť vrtuľníkom do bezpečia, Líbyjčania odovzdali holandskému veľvyslanectvu a momentálne sa už nenachádzajú na území krajiny.

Ďalší rozhovor Kaddáfí poskytol britskému týždenníku The Sunday Times, pričom opäť vylúčil dohady, že by mohol odísť do exilu. Naďalej popiera aj informácie, podľa ktorých líbyjská armáda bombardovala civilné obyvateľstvo, rovnako ako tvrdenia, že jeho rodina má uložené peniaze na zahraničných účtoch.

Moskva doručila humanitárnu pomoc líbyjským utečencom

Ruské transportné lietadlo doručilo v nedeľu humanitárnu pomoc pre líbyjských utečencov v Tunisku. S odvolaním sa na informácie od ruského ministerstva pre mimoriadne situácie o tom v nedeľu informovala agentúra Ria Novosti. Podľa hovorcu ministerstva pristálo lietadlo typu Iľjušin Il-76 na letisku Džerba v Tunisku a priviezlo potraviny vrátane detskej výživy a stany pre líbyjských utečencov, ktorí prešli cez hranicu s Tuniskom.

Inšpirovaný úspešnými revolúciami proti autoritárskym režimom v Tunisku a Egypte povstal aj líbyjský národ proti 41-ročnej vláde Muammara Kaddáfího. Od prepuknutia bojov medzi protestujúcimi a provládnymi jednotkami 15. februára zomrelo v severoafrickej krajine vyše 2000 ľudí. Podľa údajov Červeného kríža od 20. februára ušlo pred násilím do Tuniska najmenej 150 000 civilistov.

Organizácia Spojených národov obvinila Kaddáfího režim zo systematického porušovania ľudských práv a pozastavila krajine členstvo Rade pre ľudské práva.

Diplomatický tím opustil Líbyu

Británia v nedeľu potvrdila, že „malý diplomatický tím“, ktorý sa pokúšal „nadviazať kontakty“ s líbyjskými rebelmi opustil po určitých komplikáciách krajinu. „Môžem potvrdiť, že v Bengází bol malý diplomatický tím,“ uviedol vo vyhlásení britský minister zahraničných vecí William Hague. Podľa ministra tím odcestoval do Líbye iniciovať kontakty s opozíciou a po určitých komplikáciách, ktoré sa podarilo úspešne vyriešiť, opustili krajinu.

Britské nedeľné noviny The Sunday Time zverejnili v nedeľu správu o tom, že líbyjskí povstaleckí rebeli uniesli osem príslušníkov britských elitných jednotiek The Special Air Service (SAS). Vojaci mali údajne sprevádzať diplomata, ktorý mal za úlohu pripraviť pôdu pre návštevu vyššie postaveného britského diplomata v Líbyi. Cieľom misie malo byť nadviazanie diplomatických vzťahov s líbyjskými opozičnými lídrami.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Muammar KaddáfíWilliam Hague