Tripartita pri rozširovaní kolektívnych zmlúv komp

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

BRATISLAVA 17. augusta (WEBNOVINY) – Sociálni partneri pri návrhu novely zákona o kolektívnom vyjednávaní napokon kompromis nenašli. Ako po pondelňajšom rokovaní tripartity uviedla štátna tajomníčka ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Emília Kršíková, návrh novely zákona bol vzatý na vedomie, avšak s rozpormi. Tie sa týkajú predovšetkým rozširovania záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa v rámci celých odvetví. „Stanoviská sociálnych partnerov sú diametrálne iné,“ konštatoval šéf Republikovej únie zamestnávateľov Marián Jusko. Podľa neho sa mohol hľadať kompromis predovšetkým v podmienkach, za akých by bolo možné kolektívne zmluvy rozširovať. Ak bude súčasný návrh napokon prijatý, zhorší to podľa neho konkurenčné prostredie firiem v jednotlivých odvetviach. Odborári naopak tvrdia, že práve zamestnávatelia boli prekážkou pri uzatváraní kolektívnych zmlúv. „Aj z tohto dôvodu sme pristúpili na rovnaké podmienky v odvetví,“ konštatoval viceprezident Konfederácie odborových zväzov SR Vladimír Mojš.

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) navrhuje v novele zákona o kolektívnom vyjednávaní rozširovanie záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa na celé odvetvie a nielen na označených jednotlivých zamestnávateľov v rámci odvetvia. Extenzie kolektívnych zmlúv by sa mali zmeniť tak, aby kolektívna zmluva vyššieho stupňa bola záväzná pre všetkých zamestnávateľov v odvetví, ktorí sú označení rovnakým kódom odvetvia, akým je označená kolektívna zmluva vyššieho stupňa. Cieľom novej právnej úpravy je pritom podľa rezortu zvýšiť počet zamestnancov pokrytých kolektívnymi zmluvami, keďže po roku 2004 pokrytie kolektívnymi zmluvami výrazne kleslo. Majú sa tiež rozšíriť podmienky, za ktorých nemôže byť rozširovanie kolektívnych zmlúv vykonané na jednotlivých zamestnávateľov. „Od extenzie sa navrhuje oslobodiť zamestnávateľa, ktorý je ku dňu účinnosti rozšírenia v úpadku a zamestnávateľa, ktorý ku dňu účinnosti rozšírenia vykonáva podnikateľskú činnosť po dobu kratšiu ako 24 mesiacov, ak nejde o právneho nástupcu iného zamestnávateľa,“ uvádza ministerstvo v návrhu.

Rezort práce a sociálnych vecí chce novou právnou úpravou umožniť zamestnávateľovi, ktorý nie je združený vo zväze zamestnávateľov, dobrovoľné pristúpenie ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa, ak s tým zmluvné strany kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa súhlasia. Novela zákona by tiež mala umožniť rozšírenie záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa na základe spoločného návrhu zmluvných strán alebo na návrh jednej zmluvnej strany. Extenzie kolektívnych zmlúv by sa mali zmeniť tak, aby táto bola záväzná pre všetkých zamestnávateľov v odvetví, ktorí sú označení rovnakým kódom odvetvia, akým je označená kolektívna zmluva vyššieho stupňa. „Navrhovaná právna úprava rozširovania záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa rešpektuje základné zásady zakotvené v medzinárodných dokumentoch a je obdobná s právnymi úpravami rozširovania záväznosti kolektívnych zmlúv v krajinách Európskej únie,“ zdôvodňuje ministerstvo práce a sociálnych vecí. Navrhovaná novela zákona by mala byť účinná od 1. decembra tohto roka.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Emília KršíkováMarián JuskoVladimír Mojš