Trh práce na Slovensku bude v roku 2025 dominovať nízkou nezamestnanosťou, čo spôsobí ďalší tlak na zvyšovanie miezd a bude vyžadovať spružnenie pravidiel ekonomickej migrácie.
Ako predpovedajú odborníci z agentúry Grafton, trh práce naďalej ostane „trhom riadeným uchádzačmi“, kde nedostatok pracovnej sily tlačí na zamestnávateľov.
Migrácia a výkonnosť priemyslu
„Ani v budúcom roku neočakávame žiadne prudké výkyvy miery nezamestnanosti. Pokiaľ bude klesať alebo rásť, tak len v desatinách percent, pričom predpokladáme, že i v roku 2025 bude Slovensko atakovať historicky najnižšiu úroveň miery nezamestnanosti,“ hovorí Martin Malo, riaditeľ Grafton Slovakia a Gi Group.
Demografický vývoj naznačuje pokračovanie úbytku ľudí na trhu práce vo všetkých okolitých štátoch, čo predznačuje rast miezd rýchlejšie, ako je priemer v Európskej únii. Ekonomická migrácia a výkonnosť priemyslu sú identifikované ako kľúčové otázky pre trh práce. Zmeny v legislatíve by mali pomôcť regulovať šedú zónu trhu práce a pomôcť zamestnávateľom.
Slovenský trh práce trpel nedostatkom kvalifikovaných pracovníkov, ovplyvňovali ho regionálne rozdiely aj nové technológie
Napriek slabšiemu výkonu nemeckej ekonomiky, odborníci očakávajú, že slovenský trh práce sa spružní bez dramatického vplyvu na mieru nezamestnanosti. Sektor automobilového priemyslu, energetiky a zbrojného priemyslu zostáva kritický.
„Tuzemským automobilkám sa zatiaľ darí nad očakávanie dobre, hoci aj ony zápasia s operatívnymi komplikáciami, najmä s vplyvom zvyšujúcich sa fixných i variabilných nákladov. Dlhodobo vykazujú rast taktiež sektory zdieľaných podnikových služieb, energetiky a zbrojného priemyslu, ktorý hrá v našom hospodárstve čoraz významnejšiu rolu,“ uzatvára Malo.
Personalisti budú mať čo robiť
Najžiadanejšie pracovné pozície u zamestnávateľov zahŕňajú operátora výroby, skladníka a účtovníka, zatiaľ čo pozície ako technici v Košiciach sú najrýchlejšie obsadzované.
Najťažšie obsaditeľné pozície predstavujú kuchári v Žilinskom kraji a majstri výroby v Michalovciach. Personalisti budú musieť podľa Graftonu naďalej posilňovať značku a reputáciu zamestnávateľov.