ATÉNY 20. augusta (WEBNOVINY) – Trajekt prenajatý gréckou vládou dopravil vo štvrtok do prístavu Pireus pri Aténach približne 2500 nelegálnych migrantov, ktorí sa priplavili na ostrovy v Egejskom mori z Turecka.
Agentúra AP informuje, že prenajatá loď v uplynulých dňoch slúžila ako registračné stredisko pre migrantov na ostrove Kos, ktorý opustila v stredu s 1300 osobami. Ďalšie stovky vyzdvihla cestou do Pirea na ostrovoch Leros, Kalymnos a Lesbos. Migranti po vylodení v Pireu prestupovali do autobusov, ktoré ich odvážali na hlavnú železničnú stanicu v Aténach.
Migranti sa snažia dostať do bohatších krajín
Mnohí tých, ktorí prišli do hlavného mesta pred nimi, sa utáborili v parkoch a na námestiach, zatiaľ čo iní sa presunuli vlakmi na sever k hraniciam s Macedónskom. Drvivá väčšina migrantov totiž nemá záujem zostať v Grécku a snaží sa dostať do bohatších európskych krajín, ako je Nemecko. V samotných Aténach otvorili nové prijímacie centrum pre migrantov s ubytovacou kapacitou približne 700 osôb. Doteraz túto možnosť využilo len zhruba 300 z nich.
Na grécke ostrovy v Egejskom mori dorazilo podľa informácií Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) od januára asi 160-tisíc utečencov, zväčša zo Sýrie, Iraku a Afganistanu. Okolo 2600 z nich by mali prepraviť trajektom do mesta Solún a odtiaľ autobusmi do susedného Macedónska.
Rakúsko má problém s migrantmi, zablokovali železničnú trať
Do Európy mieri nová vlna utečencov, Slovensko je pripravené
Migrantov budeme na Slovensku potrebovať, tvrdia odborníčky
Pri pobreží gréckych ostrovov zachránili stovky migrantov
Macedónsko vyhlásilo stav núdze
Macedónsko vyhlásilo vo štvrtok v severných aj južných pohraničných oblastiach stav núdze a na hraniciach zároveň posilnilo bezpečnosť, čím zabránilo tisíckam migrantov vo vstupe na svoje územie. Informovala o tom agentúra AP. Macedónska vláda do týchto oblastí nasadila vojakov, aby tak zastavila obrovský prílev migrantov.
Tisícky utečencov teraz uviazli v „krajine nikoho“ – na území medzi Macedónskom a Gréckom, neďaleko macedónskeho mesta Gevgelija, odkiaľ sa plánovali dostať vlakmi k srbskej hranici a následne do Maďarska, členskej krajiny Európskej únie. „Očakávame, že zapojenie armády bude mať za následok dva želané javy – zvýši sa bezpečnosť našich občanov v dvoch regiónoch a pri zaobchádzaní s osobami žiadajúcimi o azyl bude zároveň možný komplexnejší prístup,“ uviedol hovorca macedónskeho ministerstva vnútra Ivo Kotevski, ktorého citovala agentúra Reuters.
Macedónsko sa v uplynulom období stalo hlavnou tranzitnou krajinou pre migrantov smerujúcich cez Grécko do bohatších krajín Európskej únie. Len v priebehu júla cez túto pomerne chudobnú balkánsku krajinu prešlo už takmer 39-tisíc migrantov, pochádzajúcich prevažne zo Sýrie.
Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.