BRATISLAVA 5. júna (WEBNOVINY) – Vládny kabinet schválil v stredu pre troch investorov investičné stimuly v celkovej výške 33,6 mil. eur.
Spoločnosti Brovedani Slovakia, Railway Casted Components a Continental, ktoré plánujú realizovať nové investičné projekty, dostanú pomoc najmä vo forme daňových úľav, a to v objeme 27,6 mil. eur.
Firmy preinvestujú na Slovensku celkovo viac ako 284 mil. eur. Vďaka týmto investíciám sľubujú investori vytvorenie takmer 1 100 nových pracovných miest.
Nemecký výrobca pneumatík, spoločnosť Continental, má dostať od štátu úľavu na dani z príjmu v hodnote 20 mil. eur. Vďaka tomu do konca roka 2017 prinesie Continental do regiónu Púchova 595 pracovných miest, pričom do rozšírenia výroby investuje 250 mil. eur.
Nové miesta aj na juhu
V Galante by malo do konca roka 2015 vzniknúť 130 nových pracovných miest.
Vytvoriť by ich mala spoločnosť Brovedani Slovakia, s.r.o., ktorá plánuje vo svojom strojárskom závode rozšíriť svoju produkciu o nové výrobky. Do rozšírenia výroby plánuje firma investovať viac ako 14,3 mil. eur.
Po realizácii investičného projektu má spoločnosť v galantskom závode vyrábať rôzne druhy hriadeľov pre potreby automobilového priemyslu a komponenty na vstrekovače a vysokotlakové naftové čerpadlá.
Ročne by mala firma vyrobiť osem miliónov hriadeľov pre benzínové či naftové automobily a taktiež osem miliónov komponentov.
Minister Malatinský je spokojný
Spoločnosť Railway Casted Components môže od štátu získať investičnú pomoc vo výške viac takmer 10 mil. eur.
Ministerstvo hospodárstva SR navrhuje vládnemu kabinetu schváliť firme Railway Casted Components poskytnutie investičnej pomoci vo forme dotácie na obstaraný dlhodobý majetok vo výške 2,5 mil. eur a vo forme príspevku na vytvorenie nového pracovného miesta v objeme 3,13 mil. eur.
Investor by mal získať aj úľavu na dani z príjmu vo výške 4,3 mil. eur. Firma chce v Prakovciach vybudovať za 20 mil. eur nový závod na výrobu odliatkov pre železničný priemysel.
Vďaka tomuto investičnému projektu by malo v gelnickom okrese do konca roku 2014 vzniknúť 350 priamych nových pracovných miest.
„Stimuly si tie firmy zaslúžia. Keď budú dosahovať hospodárske výsledky, tak im môže byť poskytnutá daňová úľava. Úľavy na poskytnutie pracovného miesta dostanú firmy vtedy, keď splnia podmienky,“ skonštatoval minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Malé podniky však udeľovanie investičných stimulov kritizujú. Tvrdia, že ich znevýhodňujú oproti veľkým firmám a deformujú trh.
„Pre malé podniky je dostatok modelov podpory. Myslím si, že ešte pôjdeme tým smerom, aby sme podporili aj tieto podniky pri menšom počte pracovných miest. Na to sa chystáme,“ reagoval Malatinský.
Malé podniky by radi uľavili tiež
Malé podniky čelia čoraz väčšej administratívnej a finančnej záťaži, problematická je pre ne aj slabá vymožiteľnosť práva. „Narážame na bariéru mlčania a nezáujmu zo strany vlády. Tlačia nás do komunikácie s opozíciou. Nám je jedno, kto je pri vláde, my potrebujeme riešenia,“ vyhlásil v rozhovore pre agentúru SITA prezident Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka.
Malé podniky, medzi ktoré sa zaraďujú živnostníci a firmy do 49 zamestnancov a ktoré v súčasnosti zamestnávajú väčšinu ľudí na Slovensku, sú pritom podľa Sirotku veľkou príležitosťou pre rozvoj zamestnanosti. „Koľko veľkých firiem by sem muselo prísť, aby zamestnalo tú kopu nezamestnaných? Ak by sa vytvorili podmienky, ktoré by malým podnikom umožnili prijať čo i len jedného zamestnanca, zamestnanosti by to veľmi výrazne pomohlo,“ vysvetľuje Sirotka.
Kritizuje preto politiku podpory veľkých firiem, a to predovšetkým udeľovanie finančných stimulov a daňových úľav. „To sa potom dobre podniká, ak niekto z našich daní niekto komusi pridelí na roky zaplatené pracovné miesto. Je to porušenie hospodárskej súťaže, vytvára to nerovnováhu trhu, nehovoriac o tom, že je to absolútne neetické,“ povedal Sirotka.
Malí podnikatelia majú problémy aj s novelizovaným Zákonníkom práce. Ten totiž nerobí rozdiely medzi malým či veľkým podnikom a ukladá aj povinnosti, ktoré sú pre malé podniky často nesplniteľné. Zvýšenie nákladov zaznamenali aj po zmenách v odvodovom zaťažení dohodárov. Problémom je aj nedostatočná vymožiteľnosť práva. „Toto naozaj neviem pochopiť, prečo sa o tom celé roky len hovorí, no v skutočnosti s tým nikto nič nerobí,“ skonštatoval Sirotka.
Šéf asociácie malých podnikov hovorí, že nechápe neochotu jednofarebnej vlády prijímať návrhy opozície, a to často výlučne pre politické spory. „Ak je niečo dobré, tak by to malo byť aspoň predmetom diskusie. Nám sa nepáči tento politický prístup. Chýba tu odbornosť,“ skonštatoval. „Nezamestnanosť rastie, vidno, že existujúce opatrenia celkom nefungujú. Bolo by teda dobré venovať sa aj malým podnikom,“ uzavrel Sirotka.