V rakúskom Tirolsku našli v rýchlo sa topiacom ľadovci telo muža, o ktorom predpokladajú, že zomrel pred viac ako 20 rokmi. Informuje o tom spravodajský portál BBC.
Testy DNA
Horský vodca podľa polície našiel telo minulý týždeň vo výške 2 900 metrov na ľadovci Schlatenkees vo východnom Tirolsku. Na vyzdvihnutie pozostatkov využili vrtuľník.
V blízkosti tela našli aj ruksak, v ktorom boli banková karta a vodičský preukaz. Polícia predpokladá, že muž bol 37-ročný Rakúšan. Muž, ktorý mal so sebou lyžiarske vybavenie, mal pravdepodobne nehodu v roku 2001.
Na potvrdenie jeho identity robia vyšetrovatelia DNA testy. Podľa policajného hovorcu Christiana Viehweidera budú ich výsledky známe o niekoľko týždňov.
Rekordné topenie
Schlatenkees je považovaný za jeden z najrýchlejšie sa topiacich ľadovcov v krajine. Rakúsky alpský zväz vo svojej správe za roky 2021/2022 uviedol, že ide o ľadovec s najväčším zaznamenaným úbytkom 89,5 metra.
Na švajčiarskom ľadovci nedávno našli telo horolezca nezvestného od roku 1986, jeho totožnosť potvrdili testy DNA
V apríli minulého roka tiež uviedol, že topenie ľadovcov v Rakúsku je rekordné, pričom od začiatku svojej histórie meraní v roku 1891 nezaznamenali taký veľký úbytok.
Počas tohto leta už pritom zaznamenali viacero podobných objavov, keďže rýchlo sa zmenšujúce alpské ľadovce odhaľujú dlho utajované tajomstvá.
V júni našiel horolezec na tom istom ľadovci v Tirolsku ľudské pozostatky a kosti, o ktorých sa predpokladá, že boli v Schlatenkees už niekoľko desaťročí. V súčasnosti robia testy DNA.
Nájdené pozostatky
„Dva takéto objavy na jednom ľadovci v takom krátkom čase sú dosť nezvyčajné,“ skonštatoval v súvislosti s nálezom Viehweider a dodal, že od roku 1964 registrujú v rakúskych Alpách ako stále nezvestných približne 45 ľudí.
Ľadový muž Ötzi zrejme vyzeral inak, ako sa doteraz predpokladalo
Vo Švajčiarsku tiež minulý mesiac našli na ľadovci v blízkosti Matterhornu telo nemeckého horolezca, ktorý bol nezvestný od roku 1986.
Švajčiarsko a Rakúsko zažívajú toto leto obrovské horúčavy a panujú preto obavy o budúcnosť alpských ľadovcov, ktoré sú kľúčové pre životné prostredie Európy.
Sneh, ktorý sa v zime ukladá v ľadovcoch, totiž napĺňa európske rieky, ako sú Rýn a Dunaj, a poskytuje vodu na pestovanie plodín alebo tiež chladenie jadrových elektrární.