Tohtoročný Dúhový Pride je podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) skutočné volanie o záchranu. Podľa liberálov po vražde Matúša a Juraja pred Teplárňou na Zámockej ulici v Bratislave malo Slovensko nielen ľudskoprávnu, ale priam morálnu povinnosť urobiť krok k ochrane svojich LGBTI+ občanov.
Ako však zdôraznila SaS v tlačovej správe, stal sa presný opak a Slovensko vyslalo na pôde parlamentu viaceré signály, ktoré vo výsledku ukázali, že nie ochrana, ale ignorovanie práv tejto skupiny ľudí je mu blízke.
Volanie LGBTI+ ľudí o záchranu
„Tohtoročný Dúhový Pride považujem za skutočné volanie LGBTI+ ľudí o záchranu,“ uviedla tímlíderka SaS pre spravodlivosť Mária Kolíková, ktorá chce uveriť, že voľby v septembri dajú Slovensku nové zastúpenie v parlamente, ktoré presadí prinajmenšom štyri veci – životné partnerstvá párov rovnakého pohlavia, možnosť plnej ochrany dúhových rodín, celospoločenskú osvetu k prijatiu tejto menšiny a účinný postih nenávistných prejavov, ktoré ohrozujú zdravie a životy tejto skupiny.
V Bratislave bude Dúhový Pride, počítať treba s dopravnými obmedzeniami aj vylúčením zastávok MHD
Nad podujatím aj tento rok prevzal záštitu predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba, čím ukázal, že kraj sa rôznorodosti nebojí. „Bratislavský kraj je krajom tolerancie a otvorenosti a pod mojím vedením takým aj naďalej zostane,“ povedal Droba.
Prínos kultúry je v inakosti
„Ak budeme mať po voľbách príležitosť zostavovať vládu, náš dlhodobý záväzok voči LGBTI+ ľuďom platí. Chceme účinne presadiť životné partnerstvá párov rovnakého pohlavia,“ doplnil podpredseda SaS Branislav Gröhling, podľa ktorého LGBTI+ ľudia žijú v hrubej neprávosti, pričom je načase túto skrivodlivosť napraviť a umožniť im dôstojne žiť.
Slováci považujú za najviac diskriminovaných Rómov a LGBTI+ ľudí, vidia to tak najmä mladší a voliči dvoch strán
„Ak chceme hovoriť o kultúre na Slovensku, kultúrnom Slovensku, bez uznania práv LBGTI+ ľudí sa to jednoducho nedá. Krása a prínos kultúry sú práve v jej inakosti,“ skonštatoval tímlíder SaS pre kultúru René Parák s tým, že keby sme uznali práva LGBTI+ ľudí, žilo by sa každému lepšie. Ako dodal, ide o základné ľudské práva kreatívnych, aktívnych a prínosných ľudí, ktorých potrebujeme čoraz viac.