BANGKOK 7. apríla (WEBNOVINY) – Protivládni demonštranti, tzv. Červené tričká, vtrhli v stredu do budovy thajského parlamentu; s pomocou nákladného auta prerazili bránu areálu a násilím vnikli do budovy, informoval predstaviteľ parlamentu. Hlavné mesto Thajska Bangkok už piaty deň ochromuje chaos, ktorý spôsobili masové demonštrácie opozície.
Tisíce demonštrantov prinútili poslancov ujsť z parlamentu, pred ktorého bránou sa zhromaždili v rámci svojich protestov zameraných na dosiahnutie vyhlásenia predčasných volieb. Stovky z nich sa dostali do areálu parlamentu, ktorého dolná komora už nezasadá pre nedostatočný počet prítomných poslancov.
„Stovky z nich (demonštrantov) sú stále v priestoroch parlamentu,“ uviedol pre tlačovú agentúru AFP Pitún Pumhiran, generálny tajomník Snemovne reprezentantov. „Použili nákladiak na prerazenie brány, ale zatiaľ nedošlo k žiadnemu násiliu,“ vysvetlil s tým, že parlament strážia príslušníci polície.
Premiér Abhisit Vetčačiva odišiel zo zasadania vlády, keď sa dozvedel, že sa k areálu blížia stúpenci zosadeného predsedu vlády Thaksina Šinawatru. Ukryl sa v kasárňach, kde počas týždne trvajúcich protestov strávil väčšinu času. Vláda v stredu predĺžila platnosť nariadenia sprísňujúceho bezpečnostné opatrenia po tom, ako demonštranti odmietli opustiť bangkockú obchodnú štvrť, kde sa nachádzajú od soboty, a vyhlásili, že budú pochodovať k premiérovmu domu.
Červené tričká organizujú mierové protesty a desaťtisícové zhromaždenia a pochody proti vláde premiéra Abhisita Vetčačivu už niekoľko týždňov. Na demonštrantov dohliadajú tisíce členov bezpečnostných zložiek. Doteraz sa uskutočnilo viacero neúspešných rokovaní s vládou.
Zosadený Thaksin Šinawatra sa po prvý raz stal premiérom v roku 2001. Druhýkrát sa jeho strane podarilo vyhrať voľby v roku 2005, no o rok neskôr bola jeho vláda zvrhnutá tamojšou armádou. Príčinou boli premiérove podozrivé finančné machinácie a korupčné aféry jeho kabinetu. Návrat na politickú scénu sa Thaksinovi podaril v roku 2008 po volebnom víťazstve jeho strany, no po uznaní jeho viny a odsúdení za konflikt záujmov na dva roky väzenia sa do rodnej krajiny už nevrátil. Momentálne žije v exile a jeho nástupcom sa stal Abhisit Vetčačiva. Jeho vládu pokladajú demonštranti za nelegitímnu.
SITA/AFP