Test: Logitech Trackball M570 versus obyčajná myš

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Logitech Trackball M570
Foto: Martin Kamenický

BRATISLAVA 2. mája (WEBNOVINY) – Pred časom sme dostali od kolegu zaujímavú otázku: „Chcel by som si k počítaču kúpiť namiesto myši trackball, myslíš, že to nie je hlúposť?“ Pre nezainteresovaných – trackball je alternatívou počítačovej myši alebo touchpadu notebooku. Najväčším rozdielom oproti myši je, že s ním po stole nepohybujete, jednoducho položíte na jeho ergonomické telo ruku a palcom pohybujete guľôčkou na jeho ľavej strane. Jej pohyb sníma laserový senzor vo vnútri trackballu, takže toto zariadenie je absolútne nezvislé od povrchu. Je rovnako presné ak ho máte na stole, vankúši, alebo napríklad aj na stehne – kurzor ovládate absolútne presne a nemusíte pritom vôbec hýbať rukou.

S káblom aj bez kábla

Trackball je vďaka tomu mimoriadne presný a obľúbený medzi grafikmi, najmä pri práci s priestorovou grafikou.
Logitech Trackball M570
Foto: Martin Kamenický

Otázka, či je rovnocennou alternatívou k myši pri bežnom používaní nás trochu zaskočila – väčšinou sa totiž jeho výhody spájajú práve s nasadením v špecifickom prostredí, nie v kuchyni a pre laika sú argumenty o jeho výhode pri práci s pokročilou grafikou irelevantné.

Nezostalo nám nič iné, než si takéto zariadenie z Logitechu vypožičať a nesiahli sme len po novinke, ktorou je bezdrôtový Trackball M570, ale aj po staršom trackballe Logitech TrackMan Wheel, ktorý sa k počítaču pripája prostredníctvom USB. Pravdou totiž je, že s týmto zariadením sme zatiaľ osobnú skúsenosť nemali. Už keď sme oba trackbally preberali, boli sme varovaní: „Nepoužívaj to pár hodín, ale aspoň týždeň, na trackball si treba zvyknúť, až potom začneš vnímať jeho výhody.“

Logitech Trackball M570
Foto: Martin Kamenický

Obe zariadenia sú si vzhľadovo podobné, na novšom Trackballe M570 oproti predchodcovi pribudol v hornej časti indikátor stavu batérie, tlačidlá pre posun dopredu a dozadu (fungujú podľa konkrétnej aplikácie) a v neposlednom rade má zaoblenejšie hrany, takže ešte lepšie padne do ruky. A samozrejme to najdôležitejšie – prišiel o kábel.

Nový Trackball M570 využíva miniatúrny bezdrôtový prijímač Logitech Unifying, ktorý môže byť permanentne pripojený v notebooku. Bezdrôtové pripojenie využíva 2,4 GHz technológiu, ktorá zaručuje spojenie bez výpadkov až do vzdialenosti 10 metrov a môže slúžiť naraz pre viacero s ním kompatibilných zariadení. Batéria typu AA by v trackballe mala vydržať približne 18 mesiacov, takže sa určite netreba báť, že každú chvíľu vám vypovie službu. Navyše – ak sa tak chystá urobiť, vidíte to na už spomínanom indikátore.

Logitech Trackball M570
Zľava: Logitech TrackMan Wheel, laserová myš MX1100 a Trackball M570 - čo je najpraktickejšie? Foto: Martin Kamenický

Foto: Martin Kamenický

Logitech Trackball M570
Trackball M570 funguje na rozdiel od predchodcu bezdrôtovo. Foto: Martin Kamenický

Foto: Martin Kamenický

Logitech Trackball M570
Ak Trackball nepoužívate, možno ho vypnúť a šetriť tak batériu. Foto: Martin Kamenický

Foto: Martin Kamenický

Logitech Trackball M570
Na rozdiel od myši nemá Trackball v spodnej časti žiaden senzor a je tým pádom nezávislý od povrchu, na ktorom sa používa. Foto: Martin Kamenický

Foto: Martin Kamenický

Logitech Trackball M570
Kurzor ovládate tak, že palcom pohybujete takouto guľôčkou, Trackball pritom zostáva na mieste. Foto: Martin Kamenický

Foto: Martin Kamenický

Pohodlný a priestorovo nenáročný

Ergonómia je všeobecne najsilnejšou stránkou tohto zariadenia – pri dlhšej práci je jednoznačne menej únavné, ak máte ruku na mieste a pohybujete namiesto celého zápästia len palcom. Zistíte to naozaj až po čase, keď budete ruku posúvať na trackball automaticky, pretože ho máte stále na tom istom mieste a nepotrebujete ho ani periférne vidieť. Ak navyše máte na stole „kreatívne“ prostredie, čím myslíme, že je zavalený množstvom papierov, šálok s nedopitou kávou, špinavým popolníkom a k tomu pár počítačovými perifériami, trackballu na
Logitech Trackball M570
Foto: Martin Kamenický

ňom oveľa jednoduchšie urobíte miesto a kam ho raz položíte, tam zostane, takže pre jeho využívanie potrebujete na stole naozaj minimum priestoru.

Trackbally už majú senzor s nastaviteľnou citlivosťou, takže už nemusí byť tak komplikovaný problém absolvovať kurzorom cestu z ľavého dolného rohu 24-palcového širokouhlého monitora do pravého horného, keď ste museli palcom prejsť po koliesku niekoľkokrát, čo bolo jednak nepohodlné, jednak zdĺhavé. Pri práci „na krátku vzdialenosť“ zas oceníte jeho presnosť a keďže nejde o najmenšie zariadenie, dobre sa s ním bude pracovať aj ľuďom s väčšou rukou. Trackball má dve programovateľné tlačidlá, ktorým možno priradiť rozličné funkcie pomocou zdarma dostupného softvéru SetPoint.

Ideálny k notebooku

Najviac však vynikne pri práci s notebookom v neštandardných priestoroch. Prijímače klasických myší sú síce čoraz citlivejšie a poradia si aj so sklom, lakovanými doskami stolov a podobne, no ešte stále si neporadia so všetkým. Napríklad majú veľký problém s teflónovým obrusom s plastickým vzorom na kuchynskom stole autora tejto recenzie. Ak máte okrem hlavného počítača v domácnosti notebook, ktorý slúži na vybavovanie
Logitech Trackball M570
Foto: Martin Kamenický

najnutnejších vecí počas pozerania televízie v obývačke, alebo si k nemu sadnete na pár minút v kuchyni, keď si chcete skontrolovať mail a pozrieť nejaké spravodajské weby, trackball je neoceniteľný.

Naozaj si ho možno položiť na vankúš alebo na koleno vedľa notebooku a pracovať s ním s najvyššou možnou citlivosťou. Aby to bolo naozaj praktické, určite odporúčame bezdrôtovú verziu, ktorá je oveľa mobilnejšia. Pokiaľ má grafik takéto zariadenie stabilne pri počítači, môže mu byť vcelku jedno, či tam má kábel alebo nie. Ak ho však chcete využívať na ovládanie notebooku v nie úplne ideálnych podmienkach, kábel proste prekáža.

Trackball navyše podľa nášho názoru predstavuje doteraz absolútne nedocenenú výhodu, keď chcú s počítačom plnohodnotne pracovať ľudia, upútaní dlhodobo na lôžko, prípadne s obmedzenou pohyblivosťou ruky.

Záver

Ten je jednoznačný – k bežnému stolovému počítaču by sme si ani jedno z testovaných zariadení nezvolili. Myš je predsa len myš a pokladáme za praktické, že na nej máme viac programovateľných tlačidiel, ktoré môžeme využiť rôznymi spôsobmi, majú viac funkcií, dá sa nich jednoducho nastavovať citlivosť a prípadne aj váha a majú oveľa širšie možnosti použitia.

Logitech Trackball M570
Foto: Martin Kamenický

K prenosnému počítaču, presnejšie ku „kuchynskému notebooku“ je to však lepší doplnok než myš, pretože funguje absolútne presne na akomkoľvek povrchu a na jeho využívanie potrebujte len minimálny priestor. Aj keď nie je tak skladný, ako malé notebookové myši a nemôžete si ho prispôsobiť ako „veľké“ myši, určite by sme nad ním vážne uvažovali.

V prípade, že má slúžiť ako doplnok k prenosnému počítaču s ktorým často necestujete, no bežne ho používate v niekoľkých miestnostiach a na rôznych povrchoch, tak by sme ho dokonca jednoznačne odporúčali. Je fakt, že si naň najprv treba zvyknúť a zo začiatku vám možno bude liezť na nervy, no postupom času budú naozaj viac a viac vynikať jeho výhody, predovšetkým univerzálnosť použitia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Logitech