BRATISLAVA 13. júla (WEBNOVINY) – Testovať iPad nie je jednoduché. Niežeby to bolo nejaké komplikované zariadenie, ale, podobne ako iné produkty Apple, veľmi polarizuje názory. Jeho zástancovia ho miestami až nekriticky obdivujú, odporcovia zas a priori odmietajú a preto je niekedy trochu obtiažne nájsť optimálnu mieru odstupu.
Autor tohto testu tablety najskôr odmietal, potom našiel prvý iPad pod stromčekom a postupne bol nútený priznať si, že to nie je až tak nezmyselné zariadenie, ako si spočiatku myslel. Po skúsenostiach s jeho oboma verziami však trvá na tom, že je to zaradenie, určené predovšetkým na konzumáciu a nie na vytváranie obsahu. A s týmto vedomím by sa mali ľudia aj rozhodovať o jeho kúpe. Samozrejme, možno si k nemu prikúpiť bezdrôtovú klávesnicu, stiahnuť príslušné kancelárske aplikácie, nainštalovať si Dropbox, alebo iný podobnýsoftvér na jednoduché zdieľanie obsahu a budete s ním môcť do určitej miery aj pracovať. Nebude to síce tak komfortné a jednoduché ako na netbooku alebo menšom notebooku, ale ide to.
V jednoduchosti je sila
Hlavnou výhodou iPadu je podľa nás jednoduchosť jeho používania. Aby ste ho mohli plnohodnotne využívať, potrebujete mať bezdrôtové pripojenie na internet a kreditku. Ak si totiž chcete sťahovať aplikácie z App Store, musíte si tam vytvoriť konto, v rámci čoho zadávate aj číslo platobnej karty. Je to tak preto, lebo následne nakupujete aplikáciu veľmi jednoducho – vyberiete si ju z App Storu, kliknete na tlačidlo „buy“ pod jej ikonou, zadáte heslo a aplikácia sa okamžite začne sťahovať. Ak takto kupujete nejaké hry pre deti, treba si dať pozor na to, že po stiahnutí prvej aplikácie netreba najbližších 15 minút pri nákupe ďalších zadávať vôbec nič, takže by sa vám mohlo stať, že vaša nepoučená ratolesť nechcene nakúpi pár ďalších navyše.
Napriek tomu tento systém považujeme za jednu z najsilnejších stránok iPadu. Dnes totiž sociológovia čoraz častejšie začínajú používať termíny „technologická frustrácia“, prípadne „hi-tech frustrácia“, ktorou popisujú čoraz väčšiu nechuť bežných používateľov porovnávať technické parametre produktov, zisťovať ich vzájomnúkompatibilitu a prepojiteľnosť. A to je presne vec, ktorú nielen pri iPade, ale aj iPhone a iPode touch robiť nemusíte. Treba ich síce synchronizovať cez iTunes, čo je softvér ku ktorého funkcionalite a prehľadnosti možno mať množstvo pripomienok, ale pokiaľ do nich sťahujete aplikácie, tak len výnimočne sa vám stane, že niektorá z nich vôbec nefunguje, alebo nerobí presne to, na čo bola určená. Navyše množstvo z nich je kompatibilné bez ohľadu na používané zariadenie a s iPadom možno používať väčšinu aplikácií, vytvorených pôvodne pre iPhone.
Nový kryt – žiadna sláva
Pokiaľ chceme porovnať pôvodný iPad s novým, tak rozdiely sú zrejmé – iPad dva je tenší, ľahší a lepšie sa drží v ruke . Používa rovnaký IPS LCD displej, ako jeho predchodca. Z hľadiska kvality zobrazenia a citlivosti na dotyk je na absolútnej špičke a aj keď možno nemá tak vysoké rozlíšenie (1024 x 768), ako niektorí jeho konkurenti, nemáme k nemu najmenšiu výhradu. Tú však máme ku krytu, ktorý k nemu Apple ponúka. Pripája sa k nemu magneticky, kryje len displej a dá sa poskladať do stojančeku, na ktorý možno iPad umiestniť tak, aby bolo na ňom možné sledovať video, prípadne písať.
Nevyhovovalo nám, že kryt bol len na displeji, poskladanie stojanu je síce pomerne jednoduché – ale najprv nato musíte prísť, no ten náš sa pomerne rýchlo špinil a nezdal sa nám práve najkvalitnejší. Za rovnakú alebo veľmi podobnú sumu, možno kúpiť podstatne praktickejšie a podľa nás aj kvalitnejšie kryty. Buď neoprénové, alebo praktickejšie plastové, ktoré možno využiť aj ako stojanček pri pozeraní videa, alebo pri hraní niektorých hier, v ktorých môžu proti sebe hrať súčasne dvaja ľudia na jednom displeji – napríklad stolný tenis, hľadanie rozdielov, hokej, alebo aj šach – je ich naozaj množstvo.
Aplikácie temer na všetko
Dôležitou zmenou je, že na zariadení pribudol fotoaparát. Vpredu je VGA, vzadu HD (720p) kamera, takže ho možno využiť napríklad na hovory Face Time. Dá sa s ním samozrejme fotiť a k dispozícii máte bezpočet platených aj free aplikácií optimalizovaných pre dotykové rozhranie, s ktorými možno fotky upravovať. Kvalita záberov nás však mierne sklamala.
Ak sme chválili jednoduchosť iPadu, neplatí to celkom pre video. Buď si treba stiahnuť aplikácie, konvertujúce ho do akceptovaných formátov, napríklad MPEG-4, pretože napríklad *.avi na ňom bez dodatočnej utility neprehráte, alebo pre tých, ktorí to nechcú riešiť, prípadne dajú toto zariadenie deťom, existujú jednoduché konvertory, napríklad (platený) iSkysoft iPad Video Converter, kam jednoducho vložíte stiahnuté video, zaškrtnete možnosť „optimalizovať pre iPad“ a zvolíte miesto, kam sa má nové video uložiť. O nič viac sa netreba starať. Tuby sme možno upozornili, že ak má iPad suplovať aj úlohu videoprehrávača, treba voliť aspoň 32 GB verziu. Keď napríklad konvertujete súbory z .avi do MPEG-4, ich veľkosť podstatne narastie (veľmi orientačne by sa dalo povedať, že v závislosti od ďalších parametrov o viac než polovicu, takže z 800 MB AVI máte až 1,4 GB MPEG-4). A popri ďalších aplikáciách, knihách (iPad supluje aj elektronickú čítačku), hudbe, mailoch a ďalších dátach, kapacitu 16 GB verzie naplníte veľmi rýchlo. Aj pri čítačke platí podobne ako pri videu, že iPad si neporadí s každým formátom elektronickej knihy, no na väčšinu z nich nie je problém stiahnuť bezplatné aplikácie.
Ďalšou podstatnou zmenou je nový dvojjadrový procesor taktovaný na frekvenciu 1 GHz, takže zariadenie do určitej miery podporuje aj multitasking. Na takomto zariadení, ktoré podľa nás stále zostáva skôr multimediálnou hračkou, než pracovným nástrojom však nie je otázkou života alebo smrti. Samozrejme, nechceme ho stavať výlučne do tejto pozície hlavne teraz, keď preň začínajú vznikať niektoré veľmi zaujímavé aplikácie a pracovné doplnky, v poslednom období dva originálne a výrazne zjednodušujúce, napríklad prácu s farbami vo Photoshope, ktoré predstavila spoločnosť Adobe, no aj tak ho jednoducho nemôžeme pokladať za plnohodnotný a univerzálny pracovný nástro. Na viacdňovú služobnú cestu by sme určite volili skôr 13-palcový notebook, než tablet (bez ohľadu na značku), prípadne zariadenie, kombinujúce výhody oboch, akým je napríklad Asus Transformer. V lietadle z neho použijete iba displej na pozeranie videa a na hotelovej izbe napíšete na jeho plnohodnotnej klávesnici bez problému aj dlhší text a máte k dispozícii nielen USB port, ale aj ďalšie funkčnéklávesy a touchpad.
Radšej s 3G modulom
Obrovskou (a už spomínanou) devízou iPadu 2 je jednoduchosť – ľahko si v ňom nastavíte email, bez problému sa pripája k bezdrôtovým sieťam, sťahovanie a vyhľadávanie aplikácií je doslova hračka, navyše väčšina z nich stojí menej ako päť eur a mnohé sú doslova len za pár centov a vďaka nižšej hmotnosti a tenšiemu prevedeniu sa oproti predchodcovi sa na ňom ľahšie číta napríklad v posteli, kde ho držíte ako bežnú knihu.
Navyše je iPad dva zaujímavý aj vďaka kombinácii akcelerometru s gyroskopom, takže niektoré hry získavajú úplne nový rozmer, navyše grafika je oproti predchodcovi podstatne rýchlejšia, čo pri hrách nieje zanedbateľný fakt.
My by sme sa samozrejme prikláňali aj k verzii s 3G modulom a GPS. Mnohí poukazujú na skvelé možnosti tohto zariadenia najmä na aplikácii Garage Band, no my sme ho ocenili aj ako astronomickú pomôcku. Existujú preň špeciálne aplikácie, kedy ho stačí vyniesť von, tablet sa následne zorientuje a ukáže vám večernú oblohu aj s pomenovanými všetkými objektmi, ktoré máte možnosť v tom čase priamo nad hlavou vidieť, nehovoriac o tom, že ho možno takto v prípade potreby využiť aj na pešiu a automobilovú navigáciu a na internet sa vďaka 3G modulu dostanete aj tam, kde nie je iný prístup na internet. A v neposlednom rade je jeho obrovskou devízou obrovské množstvo aplikácií – momentálne ich je (vrátane tých pre iPhone) temer pol milióna.
Model: iPad 2 Wi-Fi 3G 64 GB
OS: iOS 4.3.3
Displej: 9,7” (25 cm), LCD, 1024 X 768 bodov
Pamäť: 512 MB RAM, 64 GB dáta
Rozmery: 24,1 cm x 18,5 cm x 0,88 cm
Hmotnosť: 601-613 g
Cena: 799 eur