BRATISLAVA 9. júla (WEBNOVINY) –
Odporúčame aj:
Na slovenskú jednotku zaútočil zo strážnej veže letiska v Kandaháre terorista, ktorý bol príslušníkom afganskej armády.
Udialo sa tak o 9:45 nášho a 12:15 miestneho času.
Slovenská jednotka pri letisku cvičila príslušníkov afganských ozbrojených síl. Afganského útočníka zadržali, žije a bude podrobený všetkým vyšetrovacím úkonom, povedal Glváč.
„Je to čatár narodený v roku 1978,“ uviedol minister obrany s tým, že bližšie údaje o zosnulom zatiaľ nechce konkretizovať s ohľadom na jeho rodinu.
Slovensko napriek stratám neustúpi
Dvaja ťažko zranení slovenskí vojaci sú v stabilizovanom stave, jeden má priestrel hrudníka, druhý priestrel hlavy.
Štyria ľahko zranení sú mimo ohrozenia života, ide o menšie zlomeniny respektíve priestrel ramena. „Ľudia si ani nevedia predstaviť, aká je to krajina. Je to veľmi nebezpečná práca,“ komentoval prácu slovenských vojakov v Afganistane Glváč.
Zdôraznil, že zahraniční partneri si vážia prácu slovenských vojakov, v nebezpečných pomeroch sa musí spoľahnúť každý na každého. „Viac budeme vedieť povedať po návrate z Kandaháru,“ konštatoval Glváč.
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák konštatoval, že Slovensko napriek stratám neustúpi zo svojich pozícií a naďalej bude v Afganistane pôsobiť po boku ďalších krajín NATO.
V súčasnosti pôsobí vo vojenskej operácii ISAF v Afganistane 234 príslušníkov slovenských ozbrojených síl. Od roku 2004 sa v operácii ISAF vystriedalo viac ako tritisíc slovenských vojakov, z toho 15 žien.
Prezident želá rýchle uzdravenie zraneným vojakom
Predseda vlády Robert Fico vyjadril ľútosť nad udalosťou v Kandaháre. S hlbokým zármutkom prijal správu o útoku na príslušníkov slovenského kontingentu ISAF v Afganistane aj prezident SR a hlavný veliteľ ozbrojených síl SR Ivan Gašparovič.
Hlava štátu vyjadruje úprimnú sústrasť rodine a blízkym obete, ako aj ľútosť a rozhorčenie nad týmto zákerným teroristickým činom, uvádza sa to vo vyhlásení hlavy štátu k útoku na slovenských vojakov v Afganistane, agentúru SITA o tom informoval hovorca prezidenta SR Marek Trubač.
Prezident zároveň želá rýchle uzdravenie zraneným vojakom. Táto nešťastná udalosť podľa Ivana Gašparoviča len potvrdzuje krehkosť bezpečnosti a vnútornej stability v Afganistane. Prezident oceňuje hrdinstvo a odhodlanie našich vojakov v Afganistane ako aj v ďalších operáciách medzinárodného krízového manažmentu, dodáva sa vo vyhlásení prezidenta.
Most-Híd s hlbokým zármutkom prijala správu o útoku na slovenských vojakov v Afganistane. „Vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodine a blízkym mŕtveho vojaka, ďalším šiestim zraneným vojakom prajeme skoré uzdravenie,“ uvádza Most-Híd vo vyhlásení.
Strana SDKÚ-DS vyjadrila úprimnú sústrasť rodine zavraždeného slovenského vojaka. „V prvom rade chceme vyjadriť úprimnú sústrasť rodine a blízkym mŕtveho vojaka. Zraneným vojakom želáme skoré uzdravenie,“ píše sa vo vyhlásení predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša. Podľa Freša je utorkový útok tragédiou, ktorá všetkých hlboko zasiahla o to viac, že sa udiala tým najpodlejším spôsobom. „Sme hlboko presvedčení, že práve proti takýmto prejavom terorizmu treba bojovať všetkými dostupnými spôsobmi,“ dodal.
Ako uviedol Frešo vo vyhlásení, naša civilizácia je postavená na hodnote každého ľudského života, preto je ťažké bojovať proti ideológii, ktorá uctieva kult smrti. „Ani takéto útoky nás však nesmú zastrašiť a nesmieme prestať s týmto fenoménom bojovať. Musíme tejto hrozbe čeliť aj naďalej, aby mali naše deti nádej, že budú žiť vo svete, v ktorom sa už takéto tragédie nebudú stávať,“ uviedol Frešo.
Na slovenskú jednotku v Afganistane v utorok zaútočil zo strážnej veže letiska v Kandaháre tero
Americký veľvyslanec ocenil odhodlanie Slovákov
Ľútosť nad smrťou slovenského vojaka vyjadril aj americký veľvyslanec Theodor Sedgwick. Píše sa o tom v tlačovej správe z ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.
Sedgwick súčasne vysoko ocenil pôsobenie slovenských ozbrojených síl v Afganistane. Ocenil tiež odhodlanie Slovenska angažovať sa v pomoci tejto krajine naďalej.
Štátny tajomník rezortu diplomacie Peter Burian útok odsúdil. Do Afganistanu šli slovenskí vojaci, aby mu pomohli na ceste k stabilizácii a normalizácii, píše sa v tlačovej správe. „Útok potvrdzuje, že boj proti terorizmu musí zostať na popredných miestach agendy medzinárodného spoločenstva, pretože ide o hrozbu, proti ktorej nie je nikto úplne imúnny,“ vyhlásil rezort diplomacie.
Úmrtia vojakov v mierových misiách
22. apríla 1993
Rotmajster Igor Rigo, ktorý pôsobil v misii UNPROFOR na území bývalej Juhoslávie, zahynul pri delostreleckej prestrelke medzi Srbmi a Chorvátmi.
27. októbra 1994
Čatár Vladimír Grman, ktorý pôsobil v misii UNPROFOR na území bývalej Juhoslávie, podľahol ťažkým zraneniam, ktoré utrpel po zlyhaní hydrauliky zdvíhacieho zariadenia používaného pri inštalácii anténnych spojovacích systémov.
31. mája 1996
Nadporučík Dušan Chrašč, ktorý pôsobil v prechodnej misii OSN pre Východné Slavónsko (UNTAES), zomrel v Slavónsku po prekonanom zápale okostice.
19. júla 2001
Člen pozorovateľskej misie Európskej únie (EUMM) na území bývalej Juhoslávie pplk. Ľubomír Orság tragicky zahynul v Macedónsku. Vozidlo, ktorým išiel spolu s nórskym pozorovateľom Bjartenom Gundersenom a albánskym tlmočníkom Valonom Sadikom plniť pozorovateľské úlohy zo Skopje do priestoru západne od mesta Negotino, nabehlo na protitankovú mínu. Explózia vymrštila auto do stometrovej rokliny.
11. februára 2002
V Eritrei prišiel o život pri autonehode desiatnik Vladimír Kollár, vodič auta, ktorý pôsobil v slovenskej ženijnej jednotke mierovej misie OSN.
15. mája 2002
Pri plnení služobných povinností na odlúčenom postavení Sekirača v rámci Česko-slovenského práporu v Kosove tragicky zahynul 28-ročný čatár Miroslav Hajdúch. Nehoda sa stala pri plnení operačnej úlohy. Posádku bojového vozidla pechoty vyslali, aby skontrolovala civilné motorové vozidlo, ktoré prekročilo provinciálnu hranicu zo Srbska do Kosova. Pri otáčaní vozidla čatár Hajdúch navádzal vodiča tak, že mu zmizol z dohľadu. Vodič zastavil až na volanie ďalších vojakov. Čatár Hajdúch, ktorého vozidlo zachytilo, utrpel vážne poranenia ľavej ruky a hlavy.
8. júna 2004
Pri plnení služobných povinností zahynuli v Iraku traja slovenskí vojaci, rotný Peter Dinga, čatár Vladimír Simonides a čatár Miroslav Frkáň. Asi 150 km od tábora al-Hilla pri meste As Suwayrah vybuchlo poľské vozidlo naložené muníciou, ktorá bola určená na likvidáciu. Slovenskí vojaci pracovali v blízkosti. Pri výbuchu zahynuli aj dvaja Poliaci a jeden Lotyš.
8. júna 2004
Príslušník mierových síl UNFICYP rotný Miroslav Hruška zahynul na Cypre. Pri vystupovaní z vrtuľníka prešiel k jeho zadnej časti, kde ho zachytil rotor. Ťažkým zraneniam podľahol v cyperskej nemocnici.
19. januára 2006
Slovenské vojenské lietadlo havarovalo na severovýchode Maďarska pri obci Hejce. Lietadlo smerovalo z kosovského hlavného mesta Prištiny do Košíc a viezlo domov vojakov a inštruktorov, ktorí pôsobili v misii KFOR. Na palube lietadla bolo 43 osôb, z toho tri ženy. Tragédiu vojenského špeciálu prežil len jeden vojak.
11. novembra 2006
Rotný Rastislav Neplech tragicky zahynul pri výbuchu nástražného systému v irackom meste Al Kut. Výbuch zabil aj príslušníka poľskej armády.
5. októbra 2008
Pre slovenského vojaka Alexandra Šimkoviča, ktorý zomrel na Cypre, sa stala osudná jeho záľuba v športovom potápaní. Slobodník sa bol v čase osobného voľna potápať. Pri vynáraní ho zasiahol čln miestnej polície, zomrel po prevoze do nemocnice.
9. júla 2013
V Afganistane zomrel slovenský vojak, ďalší šiesti boli zranení. Išlo o vojakov z operácie ISAF. Minister obrany Martin Glváč označil tento incident za teroristický útok.