Teror v Nice: Vodič nákladiaka zabil desiatky ľudí (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Útok v Nice
Foto: SITA/AP

NICE 15. júla (WebNoviny.sk) – Najmenej 84 osôb zahynulo pri útoku, ku ktorému došlo v meste Nice na juhovýchode Francúzska.

Parížsky prokurátor Francois Molins na tlačovej konferencii v Nice oznámil, že pri útoku nákladným vozidlom bolo zranených 202 ľudí, pričom 25 osôb je na prístrojoch a 52 sa nachádza v kritickom stave.

Viacero ľudí utrpelo zranenia, keď ich postrelil útočník páliaci z ručnej strelnej zbrane z kabíny nákladiaka. Niekoľkých ďalších ušliapal dav, keď sa ľudia v panike pokúšali dostať čo najďalej od miesta útoku.

Obrazom: Teroristický útok v Nice

Podľa denníka Nice-Matin previezli do nemocníc aj 54 detí. Starosta Nice Christian Estrosi neskôr uviedol, že medzi najmenej 84 mŕtvymi je asi desať detí.Medzi obeťami útoku sú podľa správ médií aj traja občania Nemecka a dvaja Američania. Rusko, Švajčiarsko a Ukrajina potvrdili po jednej obeti z radov svojich občanov.

Vodič nákladiaku vrazil vo štvrtok večer okolo 22.30 h. úmyselne do davu ľudí oslavujúcich Deň dobytia Bastily na promenáde Promenade des Anglais.

K incidentu došlo tesne po slávnostnom ohňostroji, uvádza spravodajská stanica BBC. Polícia vodiča nákladiaku zastrelila a následne v jeho aute objavila strelné zbrane, výbušniny aj granáty. Útočníka, ktorý mal 31 rokov, žil v Nice a mal dvojité: francúzsko-tuniské občianstvo, policajti zastrelili.

Televízia BFM-TV predtým uviedla, že v trestnom registri mal záznamy za „bežné trestné činy“, ako sú krádeže či domáce násilie, za ktoré bol podmienečne odsúdený. Nebol však na zozname osôb sledovaných tajnými službami pre podozrenie z terorizmu alebo radikalizácie.

Francúzsky premiér Manuel Valls po zasadaní bezpečnostného kabinetu oznámil, že na 16.-18. júla bol v krajine vyhlásený štátny smútok. O avizovanom predĺžení výnimočného stavu v krajine bude v utorok rokovať vláda a v stredu a vo štvrtok sa touto témou bude zaoberať parlament.

ONLINE REPORTÁŽ PO ÚTOKU V NICE SME UKONČILI V PIATOK O 22:00 – ďakujeme za pozornosť

>>>

V rôznych častiach Francúzska sú po útoku v Nice naplánované večerné modlitby a tiché demonštrácie. Prítomní na nich budú smútiť nad množstvom ľudí, ktorí prišli o život, a vyjadria odpor proti vodičovi, ktorý zabíjal. Starostka mesta Avignon Cécile Hellová zvolala na večer veľké zhromaždenie pred radnicou, ale menšie stretnutia a vigílie sú plánované v tento deň a cez víkend aj v mestách ako Poitiers, Creusot alebo Pau.

>>>

Prezident USA Barack Obama nariadil, aby nasledujúce štyri dni boli na pol žrde spustené vlajky v amerických vládnych zariadeniach, vrátane veľvyslanectiev a konzulátov v zahraničí, a to na pamiatku obetí útoku vo francúzskom Nice. Obama nariadil, aby vlajky zostali spustené až do západu slnka v utorok 19. júla.

>>>

Libanonské militantné hnutie Hizballáh odsúdilo útok nákladným vozidlom. Hizballáh vo vyhlásení napísal, že súčasná vlna terorizmu vo svete „nerozlišuje medzi starými a mladými, belochmi a černochmi a nie je namierená proti konkrétnemu náboženstvu či rase„. Hnutie uviedlo, že to, „čoho sú západné krajiny svedkom, je podobné terorizmu, aký my zažívame v našom regióne a aký zabíja našich ľudí„.

>>>

Arabské a moslimské krajiny dôrazne odsúdili udalosti z Nice. Súčasne ubezpečili Francúzsko o ich podpore. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí v reakcii vyhlásil, že jeho krajina podporuje všetky snahy medzinárodného spoločenstva, ktorých cieľom je porážka terorizmu. Prezident Afganistanu Ašraf Ghaní hovoril v reakcii o terorizme ako všeobecnej hrozbe pre región a celý svet, proti ktorej je potrebné spoločne bojovať.

>>>

Francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda a hlavného predstaviteľa regiónu Provensalsko-Alpy-Azúrové pobrežie Christiana Estrosiho vypískal zhromaždený dav ľudí, keď sa konvoj oboch politikov pohyboval po meste Nice.

>>>

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a šéf americkej diplomacie John Kerry prerušili rozhovory v Moskve a prišli k francúzskemu veľvyslanectvu, kde položili kvety a nechali odkazy v kondolenčnej knihe.

>>>

Medzi najmenej 84 obeťami útoku v Nice je podľa informácií francúzskej televízie BMF TV aj jeden občan Českej republiky. Rezort zahraničných vecí v Prahe, ako aj konzulát ČR túto informáciu zatiaľ nemajú a preto ju preverujú, vyplýva zo správ internetového portálu Lidovky.cz.

>>>

Na znak solidarity s Francúzskom po útoku v Nice sú vlajky na prednom nádvorí Prezidentského paláca v Bratislave stiahnuté na pol žrde. Agentúru SITA o tom informoval hovorca Kancelárie prezidenta SR Martin Lipták.

>>>

Na Slovensku ostane v platnosti druhý – zvýšený – stupeň teroristického ohrozenia. Minister vnútra Robert Kaliňák informoval, že bolo pripravené zrušenie zvýšeného stupňa, ktorý bol prijatý 23. marca po teroristickom útoku v Belgicku. „Podľa piatkového rozhodnutia rady sme tento stupeň ponechali na čísle dva,“ oznámil minister.

>>>

Polícia prehľadala byt útočníka.

L’appartement du terroriste présumé de Nice passé au peigne fin ce matin pic.twitter.com/n6Qp15NmIA— Catherine Marciano (@clmarciano) 15. júla 2016

>>>

Nemecká kancelárka Angela Merkelová francúzskemu prezidentovi Francoisovi Hollandovi povedala, že slepý fanatizmus nemôže nikdy zničiť vieru v slobodu a ľudskosť, keď mu kondolovala po útoku v Nice. „Naše kondolencie nemôžu nikdy zvrátiť stratu toľkých ľudských životov,“ citovala ju tlačová agentúra DPA. „Avšak solidarita v takýchto časoch je tá najcennejšia vec, ktorú máme: solidarita cezhraničná od všetkých tých, ktorí veria v slobodu a ľudskosť a ktorí sú proti slepému fanatizmu, ktorý nám chce obe tieto veci zobrať,“ dodala.

>>>

Po útoku vo francúzskom Nice sa približne 50 zranených stále nachádza v ohrození života. Uviedol to v piatok popoludní francúzsky prezident Francois Hollande. Títo ľudia sú „medzi životom a smrťou“, povedal Hollande v jednej z nemocníc v Nice, ktorú navštívil spolu s premiérom Manuelom Vallsom. Jeho vyjadrenie priniesli agentúry AP a DPA. Útok, ku ktorému došlo vo štvrtok večer počas osláv francúzskeho štátneho sviatku, bol podľa Hollanda zameraný proti Francúzsku. „Prečo 14. júla? Pretože je to sviatok slobody,“ vyhlásil prezident.

>>>

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí ostro odsudzuje nehanebný teroristický čin v Nice, v dôsledku ktorého vyhasli desiatky nevinných životov a množstvo ďalších ľudí bolo zranených.

Zákernosť útoku bola o to väčšia, že sa uskutočnil počas najvýznamnejšieho sviatku Francúzskej republiky a týmto spôsobom zaútočil nielen na životy nevinných ľudí, ale aj na hodnoty obsiahnuté v hesle Sloboda – rovnosť – bratstvo, ktorých historické dosiahnutie sa práve 14. júla oslavuje. Vyhlásenie slovenského rezortu diplomacie agentúre SITA poskytol tlačový odbor ministerstva.

MZV vo vyhlásení vyjadrilo úprimnú sústrasť príbuzným a priateľom obetí, ako aj solidaritu francúzskej vláde a občanom Francúzskej republiky. „Slovenská republika odmieta a odsudzuje všetky formy terorizmu a aj z pozície predsedníckej krajiny v Rade EÚ je odhodlaná pokračovať v boji proti tejto globálnej hrozbe,“ píše sa vo vyhlásení.

Teroristický útok v Nice
Foto: SITA/Marko Erd

>>>

V súvislosti so štvrtkovým atentátom francúzske veľvyslanectvo na Slovensku otvorilo kondolenčnú knihu v piatok od 14:00 do 17:00 a v pondelok 18. júla od 09:00 do 17:00 v galérii Francúzskeho inštitútu v Bratislave na Sedlárskej 7. Informuje o tom facebooková stránka francúzskej ambasády.

>>>

Slovak Telekom nebude účtovať mobilné hovory a SMS medzi Slovenskom a Francúzskom od 14. do 20. júla. Ako agentúru SITA informoval hovorca spoločnosti Slovak Telekom Peter Gálik, zákazníci Telekomu môžu byť bez obáv v kontakte so svojimi najbližšími vo Francúzsku. Táto zmena platí pre všetkých zákazníkov Telekomu, bez ohľadu na to, či využívajú paušál, alebo predplatenú kartu, vzťahuje sa aj na zákazníkov predplatenej karty Juro. „Francúzsko opäť prežíva smutné chvíle pre nezmyselné utrpenie a smrť mnohých nevinných ľudí. Vyjadrujeme úprimnú sústrasť rodinám obetí a zraneným želáme veľa síl pri zotavovaní,“ dodal Gálik.

>>>

Do Nice odletí v sobotu 16. júla ráno vládny špeciál. Lietadlo po ľudí posiela ministerstvo vnútra. Napoludnie by malo do špeciálu nastúpiť 17 Slovákov, ktorí zatiaľ prejavili záujem predčasne sa vrátiť späť na Slovensko. Zastupiteľský úrad v Paríži vyslal na miesto pracovníkov, ktorí pomôžu s organizáciou návratu späť do vlasti. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí zriadilo pre ľudí, ktorí sa chcú vrátiť domov, mimoriadnu linku s číslom +421259785978.

>>>

Francúzske úrady v piatok nakrátko evakuovali letisko v Nice. Dôvodom medzičasom ukončenej evakuácie terminálu letiska bola údajne odložená batožina, ktorá nemala majiteľa. Informovala o tom agentúra AP. Polícia budovu terminálu uzavrela a pred vchodom rozostavila vojenské hliadky.

>>>

Záujem Slovákov o cestovanie do Nice môže byť po útokoch o niečo nižší. Ako však uviedol PR špecialista predajcu leteniek Pelikan.sk Patrik Vas, tento jav zrejme nebude pretrvávať dlho.

Vychádzal pritom z analýz po útokoch v Paríži či v Bruseli. „Samozrejme, vývoj predaja leteniek závisí aj od toho, ako sa bude situácia ďalej vyvíjať. Zmenu záujmu o letenky či dovolenky do Nice budeme môcť analyzovať až niekoľko dní po útokoch, kedy už dokážeme porovnať predaje pred samotným útokom a po ňom,“ skonštatoval Vas.

Teroristické útoky podľa Vasa majú krátkodobý vplyv na predaj individuálnych leteniek a takmer žiadny na predaj biznis leteniek, teda na predaj leteniek, ktoré sa nakupujú z dôvodu pracovnej cesty. Podobné útoky vo väčšine prípadov odradia od cestovania najmä ľudí, ktorí lietajú menej často.

>>>

V čase krvavého útoku v Nice nachádzali na výlete žiaci zo šiestich škôl z nemeckej metropoly Berlín. Informovala o tom v piatok agentúra DPA. Päť zo šiestich škôl neskôr oznámilo, že žiaci i pedagógovia sa im už ozvali a sú v poriadku.

Ilse Rudnicková zo školskej inšpekcie však uviedla, že stále nie je známy osud 28 žiakov z Integrovanej školy Pauly Fürstovej v Berlíne. „Nemôžeme vám poskytnúť žiadne ďalšie informácie,“ povedala novinárom. Zároveň ich požiadala o pochopenie, pretože v prípade ďalšieho vývoja budú najprv informovaní rodičia.

>>>

Zverejnili video, ako polícia zneškodnila útočníka z Nice

Teroristický útok v Nice
Foto: NADER EL SHAFEI via AP

>>>

Medzi najmenej 84 obeťami útoku v Nice sú podľa správ médií aj traja občania Nemecka a dvaja Američania. Rusko, Švajčiarsko a Ukrajina potvrdili po jednej obeti z radov svojich občanov.

Švajčiarske ministerstvo zahraničných vecí informovalo o zabití jednej Švajčiarky. Ministerstvo podľa agentúry DPA ešte preveruje, či medzi obeťami nie sú aj ďalší občania Švajčiarska.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin oznámil, že medzi obeťami z Nice je aj jeden občan Ukrajiny a ďalší utrpel zranenia, uviedla televízia BBC.

Ruské združenie cestovného ruchu podľa BBC oznámilo, že pri útoku prišla o život nemenovaná ruská občianka, zatiaľ čo jej priateľka, taktiež z Ruska, utrpela ľahšie zranenia. Túto informáciu neskôr potvrdil aj rezort diplomacie v Moskve s tým, že ďalší traja Rusi sú nezvestní.

Zástupca istej rodiny z Texasu pre televíziu NBC News uviedol, že v Nice zahynuli aj dvaja jej členovia. Má ísť o otca a jeho 11-ročného syna z mesta Lakeway ležiaceho neďaleko texaského Austinu.

>>>

Nemecko a Taliansko v reakcii na útok sprísnili kontroly na svojich hraniciach s Francúzskom.

Pohraničné kontroly boli posilnené na nemeckých letiskách, ako aj na cestných a železničných priechodoch, oznámila agentúra Reuters. „V koordinácii s francúzskymi bezpečnostnými orgánmi spolková polícia sprísnila kontroly v cezhraničnej doprave do Francúzska,“ uvádza sa vo vyhlásení nemeckej polície.

K rovnakému kroku pristúpilo aj Taliansko, ktoré posilnilo kontroly na troch hraničných priechodoch s Francúzskom a na železničnej stanici Ventimiglia, ležiacej len asi 40 kilometrov od Nice. „Naše bezpečnostné sily pracujú na plné obrátky,“ napísal na Twitteri taliansky minister vnútra Angelino Alfano, ktoré citovala agentúra DPA.

>>>

Prezident Andrej Kiska poslal francúzskemu kolegovi Francoisovi Hollandovi sústrastný telegram pre udalosti v juhofrancúzskom meste Nice.

„Som hlboko otrasený útokom, ktorý sa stal v Nice. Je to chladnokrvný, barbarský čin, ktorý zneužil oslavy štátneho sviatku, aby spôsobil smrť a utrpenie mnohým nevinným ľuďom,“ napísal Kiska v telegrame.

„Terorizmus je zlo, voči ktorému sa musíme všetci pevne zomknúť. V tejto ťažkej chvíli vyjadrujem v mene svojom a v mene slovenských občanov úprimnú sústrasť rodinám obetí a celému francúzskemu ľudu a súcitím s rodinami zranených,“ uviedol v sústrastnom telegrame prezident.

>>>

Česká polícia v reakcii na útok v Nice zvýšila bezpečnostné opatrenia pri vytipovaných objektoch a na miestach, kde sa usporadúvajú športové a kultúrne podujatia a možno tam predpokladať zvýšený počet osôb. Podľa spravodajského servera Novinky.cz to povedal český minister vnútra Milan Chovanec (ČSSD). V piatok v dopoludňajších hodinách sa na pokyn premiéra zišla spravodajská skupina, ktorá dostupné informácie vyhodnotila. „Zatiaľ však nič nenasvedčuje tomu, že by páchateľ útokov mal akékoľvek väzby na ČR,“ uviedol Chovanec.

>>>

Podľa denníka Nice-Matin previezli do nemocníc aj 54 detí. Starosta Nice Christian Estrosi neskôr uviedol, že medzi obeťami je asi desať detí.

>>>

Chladiarenské auto, použité pri útoku, bolo prenajaté pred dvoma dňami v neďalekom mestečku Saint-Laurent-du-Var. Polícia uskutočnila po čine viacero prehliadok vrátane bydliska zastreleného vodiča. Vo vozidle sa podľa rozhlasovej stanice Europe 1 našla nabitá zbraň, ktorú páchateľ použil pri prestrelke s políciou, ako aj atrapy zbraní a nefunkčný granát.

>>>

Televízia BFM-TV predtým uviedla, že útočník mal v trestnom registri záznamy za „bežné trestné činy“, ako sú krádeže či domáce násilie, za ktoré bol podmienečne odsúdený. Nebol však na zozname osôb sledovaných tajnými službami pre podozrenie z terorizmu alebo radikalizácie.

>>>

Francúzsky premiér Manuel Valls po zasadaní bezpečnostného kabinetu oznámil, že na 16.-18. júla bol v krajine vyhlásený štátny smútok. O avizovanom predĺžení výnimočného stavu v krajine bude v utorok rokovať vláda a v stredu a vo štvrtok sa touto témou bude zaoberať parlament.

>>>

Pamiatku obetí teroristického útoku v Nice si minútou ticha uctili aj pred 13. etapou Tour de France.

>>>

Podľa názoru predsedu ABSD Igora Cibulu teroristický útok francúzskeho občana arabského pôvodu pripomína samovražedné atentáty tzv. osamelých vlkov, teda osôb bez priameho napojenia na štruktúry teroristických organizácií, ako sú napríklad Islamský štát, al-Káida alebo iné skupiny takéhoto charakteru.

>>>

Podľa dobrovoľného registračného systému sa v Nice nachádza 18 Slovákov, ktorí sú podľa vyjadrenia riaditeľa tlačového odboru rezortu zahraničia Igora Skočeka v poriadku. Ako dodal pre agentúru SITA, tým Slovákom, ktorí sa dobrovoľne zaregistrovali, zavolali. Upozornil však, že do dobrovoľného registračného formuláru sa nemuseli registrovať všetci Slováci, ktorí sa v tomto francúzskom meste nachádzajú.

Mezi obetmi ani zranenymi nejsou dle informaci nasi ambasady v Parizi zadni cesti obcane #Nice.— Lubomír Zaorálek (@ZaoralekL) 15. júla 2016

>>>

Chris Froome zažil vo štvrtok na cyklistickej Tour de France malú športovú drámu so šťastným koncom, oveľa silnejšie sa ho však dotkla tragédia obetí teroristického útoku v Nice. Obhajca prvenstva a líder pretekov na twitteri reagoval na správy slovami: „V myšlienkach som so všetkými, ktorých zasiahli hrozné udalosti v Nice.“ Pridal k nim obrázok francúzskej štátnej vlajky.

Thoughts are with those affected by the horrific terror attack in Nice pic.twitter.com/tM6IBN30xE— Chris Froome (@chrisfroome) 15. júla 2016

>>>

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko nevie slovami opísať obrovský smútok a žiaľ nad obeťami a zranenými pri teroristickom útoku v juhofrancúzskom meste Nice. Ako ďalej napísal šéf parlamentu na sociálnej sieti Facebook, „v myšlienkach a modlitbách som s rodinami pozostalých, ktorí prišli o svoje deti, mamy, otcov…“.

Danko na znak spolupatričnosti s Francúzskom nariadil stiahnuť vlajky pred budovou parlamentu ako aj na Bratislavskom hrade. Oslavy francúzskeho štátneho sviatku slobody, rovnosti a bratstva sa v okamihu zmenili pre mnohé francúzske rodiny na predstavenie skazy a utrpenia, píše sa v jeho vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytol odbor komunikácie kancelárie NR SR.

„Som pobúrený motívom, rozsahom a spôsobom uskutočnenia útoku proti ľudskosti vo francúzskom meste Nice. Vo svojom vnútri cítim veľký žiaľ, pretože tento zbabelý čin ukazuje, aká veľká je v súčasnom svete neúcta k ľudskému životu a slobode, k tým najvyšším hodnotám,“ uviedol šéf parlamentu.

>>>

Premiér Robert Fico vyjadril ľútosť nad tým, čo sa v Nice stalo. „Je to strašná vec,“ dodal s tým, že táto téma dominovala aj summitu medzi Európou a Áziou, na ktorom sa premiér momentálne zúčastňuje. Slovákom v Nice je pripravený poskytnúť leteckú dopravu domov

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
>>>

Brutalita a zákernosť teroristov nepozná hraníc, a práve preto si boj proti nim vyžaduje väčšiu jednotu, vzájomnosť, pomoc a spoluprácu. Tie musíme podľa europoslankyne Moniky Flašíkovej Beňovej (Smer-SD) našim francúzskym priateľom v týchto ťažkých chvíľach ponúknuť aj my. Útok v Nice označila Flašíková Beňová za zbabelý a je podľa nej hroznou tragédiou. „Pozostalým si dovoľujem vyjadriť úprimnú sústrasť a hlbokú solidaritu. Spôsob jeho prevedenia nám zároveň pripomína, že zverstvá fanatikov sa nezastavia pred ničím. Ich cieľom je šíriť strach a vyvolať dojem, že nás môžu poraziť. Rovnakým spôsobom nakoniec fungujú všetci radikáli a extrémisti, a to bez rozdielu. Odvahou im však musíme ukázať, že sa im to nikdy nemôže podariť,“ uviedla Flašíková Beňová vo svojom vyhlásení.

>>>

Na útoky zareagoval aj slovenský šéf diplomacie Miroslav Lajčák, ktorý uviedol, že je šokovaný a rozhorčený neľudským útokom. „Je to hrozná tragédia pre mesto aj všetkých zasiahnutých, vyjadrujem preto moju úprimnú sústrasť pozostalým a silnú solidaritu s Francúzskom,“ napísal.

>>>

Slovenský rezort diplomacie je v kontakte aj s Veľvyslanectvom SR v Paríži aj s konzulom. Tí komunikujú s francúzskymi úradmi, ale zatiaľ nemajú informácie o Slovákoch v Nice. Pre agentúru SITA to uviedol riaditeľ tlačového odboru MZV Igor Skoček.

>>>

Prípad začalo vyšetrovať protiteroristické oddelenie parížskej prokuratúry.

>>>

Viacero ľudí utrpelo zranenia, keď ich postrelil útočník páliaci z ručnej strelnej zbrane z kabíny nákladiaka. Niekoľkých ďalších ušliapal dav, keď sa ľudia v panike pokúšali dostať čo najďalej od miesta útoku.

>>>

Od miesta, kde útočník zrazil prvú ženu, potom prešiel ešte takmer dva kilometre

A truck’s path of destruction in Nice, France https://t.co/vIYSrKFlRM pic.twitter.com/ZmhEHEbgHr— The New York Times (@nytimes) 15. júla 2016

>>>

„Sme vo vojne s teroristami, ktorí nás chcú zasiahnuť za každú cenu a veľmi násilným spôsobom,“ povedal minister vnútra Bernard Cazeneuve, ktorého citovala agentúra AP.

>>>

Francúzsko posilní policajné hliadky, a to najmä na hraniciach – do služby povolajú rezervné zložky.

>>>

Útočník mal 31 rokov, žil v Nice a mal dvojité: francúzsko-tuniské občianstvo.

>>>

Francúzsky prezident Fracoise Hollande zvolal na piatok zasadanie krízového štábu v Paríži, po jeho skončení sa podľa informácií agentúry AP vydá do Nice.

>>>

V reakcii na teroristický útok Francúzsko predĺži výnimočný stav, ktorý sa mal skončiť 26. júla o ďalšie tri mesiace.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Angela MerkelováAšraf GhaníBarack ObamaChris FroomeFrançois HollandeJohn KerryLubomír ZaorálekManuel VallsPavlo KlimkinRobert KaliňákSergej Lavrov