BRATISLAVA 22. mája (WEBNOVINY) – Termíny opravných maturít sa zjednotia.
Opravné skúšky z písomnej časti neúspešní maturanti po novom budú môcť absolvovať už v septembri, nemusia čakať rok do ďalších písomných maturít ako to určoval zákon doteraz.
Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu poslanca za Smer-SD Ľubomíra Petráka, ktorý predložil k novele zákona o rodine. Parlament jeho iniciatívu schválil.
„Uvedomujem si, že ide o mierne neštandardný postup. Ale týka sa niekoľko stoviek študentov, ktorí si môžu písomnú časť maturitnej skúšky opraviť až o rok, hoci ústnu časť si môžu opraviť už v septembri. Je podľa mňa logické zjednotiť opravné termíny, aby sa aj druhá časť dala opraviť v rovnakom období,“ vysvetlil Petrák.
Zdôraznil, že za problémy s opravnými termínmi maturít nemôže terajší minister školstva Dušan Čaplovič, tie vznikli dávno pred ním. „S predloženým pozmeňujúcim návrhom sa stotožňujem, inštitút prílepku je v parlamente prípustný. Návrh pomôže stovkám mladých ľudí,“ uviedol predkladateľ novely Anton Martvoň.
Poslanec za SaS Martin Poliačik upozornil, že nie je fér riešiť tak dôležitú vec formou prílepku k inému zákonu. Novela zákona o rodine totiž zavádza platenie úrokov z omeškaného výživného. Do národnej rady ju predložili poslanci za Smer-SD Anton Martvoň, Otto Brixi, Daniel Duchoň a Anna Vitteková. Poslanci právnu normu schválili.
Spôsob opravných maturít nie je známy
Zatiaľ ale ešte nie je jasné, kde budú maturanti opravné testy písať. Podľa ministra školstva Dušana Čaploviča to bude riešiť sekcia regionálneho školstva a profesijné organizácie v školstve.
„Vypočuli sme si hlas rodičov,“ povedal minister Čaplovič. Maturantom, ktorí neuspeli na písomných maturitách, totiž hrozilo, že si písomky budú môcť zopakovať až o rok v marci. Týkalo sa to 154 gymnazistov, ktorí neuspeli v teste z matematiky.
Celkovo podľa odhadov hrozilo, že nezmaturuje 700 až 1000 študentov.
Parlament v utorok nepriamo novelizoval zákon o výchove a vzdelávaní, aby sa mohli opravné ústne aj písomné maturity robiť na jeseň a maturanti nestratili celý rok. Podľa Čaploviča je za tento problém zodpovedná bývalá vláda, ktorá zmenila vyhlášku, ale nezmenila zákon.
Spôsob, akým sa budú opravné maturity robiť, určí sekcia regionálneho školstva. Potom sa podľa Čaploviča rozhodne, či budú testy písať na svojich školách, alebo na nejakom inom mieste. Taktiež ešte nie je jasné, či budú ústne a písomné opravné maturity v rovnakom termíne.
„Každý môže zlyhať. Môže byť aj ľahší test a môže aj na tom ľahšom teste zlyhať. My nikdy nevieme, čo sa stalo v rodine, môže mať nejaký zádrheľ iný, rodinný problém a zlyhá na tom teste a nechceli by sme ho za to trestať, pretože treba brať do úvahy celé jeho vzdelávanie a dať mu tú možnosť opravného termínu,“ dodal minister.
Dôležité sú obe časti skúšky
Pri celkovom hodnotení maturitnej skúšky je tento rok dôležitá úspešnosť z externého testu i písomnej práce. Pri jazykoch, ktoré majú externú časť i písomnú prácu, sa prihliada na ich výsledky aj v prípade, ak študent zvládne ústnu skúšku na 3 alebo lepšie.
Vtedy musí dosiahnuť buď viac ako 25 percent z písomnej práce alebo viac ako 33 percent z externého testu. Ak dostane na ústnej maturite známku 4, uvedenú percentuálnu úspešnosť musí dosiahnuť v oboch prípadoch.
Maturanti z matematiky, ktorá má iba externý test, musia dosiahnuť buď viac ako 25-percentnú úspešnosť, ak zvládnu ústnu skúšku nie horšie ako na známku 3, alebo viac ako 33-percentnú úspešnosť, ak budú ústne odpovedať na 4.
Podľa odhadov Národného ústavu certifikovaných meraní by tento rok nezmaturovala asi tisícka maturantov, z toho 154 gymnazistov nenapísalo test z matematiky na viac ako 25 percent.
Hrozilo im tak, že zostanú bez maturitných vysvedčení a písomku môžu opakovať až o rok v marci.