Tatranský ľadový dóm na Hrebienku vo Vysokých Tatrách dostal v tomto roku podobu Wawelskej katedrály a Kostola sv. Vojtecha v poľskom Krakove. Venovaný je budúcoročnému 30. výročiu druhej návštevy Jána Pavla II. na Slovensku, počas ktorej zavítal aj priamo do Vysokých Tatier.
Ľadovú stavbu na Hrebienku vo štvrtok predstavili médiám, od piatka 15. novembra bude prístupná už aj verejnosti. Otvorením tejto bezplatnej atrakcie sa v Tatrách oficiálne začína zimná sezóna.
Pripomienka návštevy pápeža Jána Pavla II.
Pápež Ján Pavol II. viedol katolícku cirkev od roku 1978 až do svojej smrti v roku 2005, počas pontifikátu navštívil Slovensko trikrát. Počas svojej návštevy v roku 1995 oddychoval v altánku pri Sliezskom dome, previezol sa vrtuľníkom ponad Tatry a osobne posvätil drevený kríž ako aj symboly horských záchranárov – lano a čakan.
Pápež František ho v roku 2014 vyhlásil za svätého. Jeho osobnosť bude v dóme pripomínať nielen jeho portrét vytesaný v ľade, ale aj stavby, ktoré v jeho živote zohrali mimoriadnu úlohu. Ako priblížil manažér horského strediska Vysoké Tatry Lukáš Brodanský, ide o spomínanú Wawelskú katedrálu, v ktorej bol v roku 1958 vysvätený za biskupa, a Kostol sv. Vojtecha, v ktorom sa dlhé roky modlil počas svojej krakovskej služby.
Pripravených bude viacero podujatí
Primátor Vysokých Tatier Jozef Štefaňák označil nadchádzajúci rok 2025 za rok osláv návštevy Jána Pavla II. v Tatrách, pripravených na túto tému bude viacero podujatí.
Tatranský ľadový dóm čoskoro otvorí svoje brány, téma tohto ročníka je však zahalená rúškom tajomstva
„Túto celosvetovo uznávanú osobnosť sme si chceli uctiť aspoň takouto malou spomienkou. Myslím si, že sa to veľmi dobre podarilo, klobúk dole pred prácou šikovných rezbárov,“ povedal na margo ľadovej stavby. Pripomenul, že Ján Pavol II. miloval Tatry a chodieval sem ešte ako kňaz.
Tatranský ľadový dóm vyrástol opäť v nadmorskej výške 1285m. Stavba pozostávajúca z 1 800 ľadových blokov vážiacich spolu 225 ton a je umiestnená v kupole s priemerom 25 metrov, v ktorej sa udržiava stála teplota mínus tri až mínus desať stupňov Celzia. Na stavbe pracovalo štyridsať ľudí, z toho 20 umeleckých sochárov a rezbárov zo Slovenska, Čiech, Poľska a Nemecka pod vedením Slováka Adama Bakoša.
Pribudlo viacero nových prvkov
„Premiérovo sme ľadový dóm vybudovali tak, aby bol čo najviac rozložený v priestore a pôsobil na hostí čo najautentickejšie. Zaberá tak väčšiu plochu a zároveň je na ňom viacero nových prvkov vrátane sedlových striech katedrály, ktoré sme v tejto podobe robili prvýkrát,“ prezradil Bakoš.
Aj v tomto roku budú môcť atmosféru ľadového dómu zažiť návštevníci priamo medzi ľadovými múrmi a prejsť bránou až pred ľadovú podobu Kostola sv. Vojtecha. Na hodinovej veži sú umiestnené jednoručičkové hodiny, ktoré ukazujú čas úmrtia Jána Pavla II. – 21:37. Tatranský ľadový dóm bude pre verejnosť otvorený do 21. apríla 2025. Pre návštevníkov je počas celej zimnej sezóny pripravených aj jedenásť koncertov.
Stavba z ľadu vlani pripomínala londýnske Westminsterské opátstvo (Westminster Abbey) a bola spomienkou na návštevu britskej kráľovnej Alžbety II. na Hrebienku v roku 2008. Pozrel si ju rekordný počet návštevníkov. V minulosti sa autori inšpirovali aj v Chráme Kristovho vzkriesenia v Petrohrade, Katedrále sv. Jakuba v španielskom pútnickom mieste Santiago de Compostela, parížskej Katedrále Notre Dame či v bazilike Sagrada Familia v španielskej Barcelone.