Tandil konečne na mape sveta, vďaka Del Potrovi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať

TANDIL 17. septembra (WEBNOVINY) – Argentínsky Tandil bol až doteraz na mape sveta známym iba vďaka obrovskému balansujúcemu balvanu, ktorý sa v roku 1912 aj tak zrútil. Z celosvetového pohľadu bol však takmer prázdnym pojmom. Mesto so 150 000 obyvateľmi na podhorí nie príliš vysokých kopcov približne 400 km južne od Buenos Aires je však minimálne od pondelka hlavným mestom svetového tenisu. Aspoň takto to chápu jeho hrdí obyvatelia po triumfe svojho rodáka Juana Martina Del Potra v mužskej dvojhre na US Open. „Odteraz sa už nebude v súvislosti s Tandilom hovoriť len o veľkom pohybujúcom sa kameni. Teraz je to už mesto Del Potra,“ nechala sa počuť Raquel Cingolaniová, pracovníčka jedného z obchodov s odevami v tomto meste.

Del Potro bol chlapec ako každý iný, čiže zaujímal sa vo veľkom o šport. V čom sa však odlišoval od rovesníkov, bol jeho vysoký vzrast, hrubá sila, ale aj mentálna vyspelosť, ktorými sa vyznačoval. Tenis spočiatku bral len ako doplnkový šport. Na kurtoch sa zastavil len niekedy cestou na futbalový zápas. Neskôr ho však začal tenis viac zaujímať a jeho tréner Marcelo Gómez mohol aj po rokoch spokojne konštatovať.

„Mal nervy zo železa a obrovskú silu. Jeho túžba po úspechu a koncentrácia na každú loptičku z neho robili šampióna už v detskom veku. On sa neporovnával s rovesníkmi, ale chlapcami o tri až štyri roky staršími. A ešte nad nimi aj vyhrával,“ uviedol Marcelo Gómez.

O pár dní 21-ročný Del Potro napokon narástol do výšky 198 cm, aj preto dostal prezývky typu „Veža z Tandilu“ alebo „Trpaslík“. Vzhľadom na jeho vysokú robustnú postavu nikdy nepatril medzi najpohyblivejších, ale od začiatku mal najrýchlejšie a najtvrdšie údery. „Vždy sa vyznačoval agresívnym štýlom hry. Preto vždy miloval rýchle tvrdé povrchy. Jeho snom bolo vždy vyhrať práve US Open. Vôbec ma teda neprekvapuje, že sa tak aj stalo,“ potvrdil Gómez. „Hral som proti nemu možno tisíckrát, ale vyhral som len jeden zápas. Kedysi som sa za to hneval sám na seba, teraz som na to hrdý,“ poznamenal Bernardo Caballero, jeden z Del Potrových tenisových učiteľov v Independiente. „Vždy sa snažil o víťazstvo a žiadny stav nebol pre neho stratený,“ dodal Caballero. Prezident klubu, kde Del Potro tenisovo rástol, Horacio Morrone vyhlásil: „Bol talent na športy. Ak by zostal pri futbale, bol by z neho možno nový Maradona alebo Pelé. Strieľal veľa gólov. Aj v tenise postupne mieri na vrchol a veľmi mu to prajem.“

Až donedávna boli najznámejšími športovcami – rodákmi z Tandilu futbalisti Mariano Pernía a Mariano González, obaja olympijskí víťazi z roku 2004. Z tohto mesta pochádzajú aj tenisti Mariano Zabaleta, Juan Monaco či Guillermo Pérez-Roldán. Ani jeden z nich však nevyhral grandslamový turnaj, čo sa Del Potrovi podarilo len ako 20-ročnému. Na zvýšenú publicitu si už začína pomaly zvykať aj rodina nového šampióna New Yorku. Osemnásťročná sestra Julieta sa už preváža na aute, ktoré jej brat dostal ako darček od organizátorov po vlaňajšom triumfe na turnaji v Stuttgarte.

SITA, AP

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juan Monaco