RÍM 26. mája (WEBNOVINY) – Niekoľko vedcov zaoberajúcich sa výskumom zemetrasení v stredu úrady v Taliansku obvinili z nepriameho zabitia. Dôvodom je, že experti neboli schopní dostatočne varovať obyvateľov pred ničivým zemetrasením, ktoré v krajine v roku 2009 zabilo viac ako 300 ľudí. Ich obhajcovia však obvinenia odmietli s tým, že zemetrasenia nie je možné predpovedať. To isté tvrdia aj samotní seizmológovia, podľa ktorých neexistuje technológia na presné predpovedanie zemských otrasov.
Sudca Giuseppe Romano Gargarella nariadil členom národnej vládnej komisie Veľké riziká, ktorá sa zaoberá predpovedaním prírodných katastrof, aby predstúpili pred súd 20. septembra. Oficiálnym zdôvodnením je podľa talianskych médií fakt, že seizmológovia „predložili neexaktné, nekompletné a rozporuplné informácie“. Prokurátori sa opierajú najmä o správu, ktorú komisia zverejnila 31. marca, teda asi týždeň pred zemetrasením zo 6. apríla. Píše sa v nej o tom, že rozsiahle zemetrasenie je „nepravdepodobné“, aj keď sa nedá „vylúčiť“. Reagovali tak na sériu menších otrasov v regióne, ktoré však podľa nich nič neznamenajú, keďže k nim prišlo v seizmicky aktívnom regióne a ide tak o celkom bežný jav.
Zemetrasenie s magnitúdou 6,3 zabilo v historickom meste L’Aquila a v jeho okolí až 308 ľudí. Otrasy mesto prakticky zrovnali so zemou a tisícky jeho obyvateľov museli nasledujúce mesiace stráviť v provizórnych táboroch. Išlo o jednu z najhorších katastrof tohto druhu v novodobých talianskych dejinách.