BRATISLAVA 7. júna (WEBNOVINY) – Slovenskí stredoškoláci ale aj mladšie deti stále prichádzajú do kontaktu s marihuanou. Vyskúšala ju takmer tretina študentov stredných škôl. Počet užívateľov marihuany je u nás stabilný, do roku 2010 stúpal, no od tohto roku sa ustálil. Povedala to vo štvrtok na tlačovej konferencii v Bratislave Eleonora Kastelová z Národného monitorovacieho centra pre drogy.
Podľa najnovšieho národného prieskumu, na ktorom sa zúčastnilo 5436 žiakov základných škôl a 4908 študentov stredných škôl, má s marihuanou skúsenosť 2,3 percenta žiakov vo veku od 11 do 14 rokov, v prípade stredoškolákov to je 27,4 percenta.
Užívanie marihuany stúpa hlavne vo Fínsku
Užívateľmi marihuany sú najmä mladí ľudia vo veku od 15 do 24 rokov. Aj napriek tomu, že počet užívateľov kanabisu je u nás stabilný, počty užívateľov sú stále veľmi vysoké, viac ako tretina stredoškolákov a polovica vysokoškolákov drogu už užila. Vlani sa na problémy s marihuanou liečilo 557 ľudí, hodnota je podľa Kastelovej podobná ako v prípade pacientov, ktorí sa liečia zo závislosti od heroínu.
„V liečbach však dominuje pervitín,“ pripomenula. Kastelová tieto informácie uviedla v rámci predstavenia výsledkov najnovšej Európskej správy o drogách, ktorú dnes odborníci prezentovali na pôde ministerstva zdravotníctva. Ako uviedol štátny tajomník rezortu Mario Mikloši, ide o tretiu takúto správu o drogách.
Jedno percento Európanov užíva marihuanu denne, povedal Lucas Wiessing z Európskeho monitorovacieho centra pre drogy, ktoré správu pripravuje. No stále ju užívajú najmä mladí ľudia. Jej užívanie významne stúpa predovšetkým vo Fínsku, v Nórsku, Švédsku, Francúzsku a Bulharsku, naopak, v Nemecku, Španielsku a vo Veľkej Británii zaznamenali pokles.
Medzi žiakmi sa rozširuje nový fenomén
Okrem marihuany a drog ako heroín sa rozširuje aj nový fenomén, ktorým sú nové psychoaktívne látky, tzv. dizajnérske drogy alebo smart drugs. Ide o nekontrolované látky, ktorých konzumácia predstavuje závažné zdravotné riziká. Patria medzi ne napríklad látky rastlinného pôvodu, produkty zo šalvie či muškátového oriešku.
Mladí ľudia ich podľa informácií v správe o drogách užívajú najmä v kombinácii s alkoholom. V Európe na následky užívania týchto drog zomrelo už niekoľko desiatok ľudí. Čoraz častejšie je po nich dopyt aj na Slovensku. Vlani pribudlo po prvýkrát do národného systému včasného varovania 11 nových drog, z ktorých najpočetnejšiu skupinu tvorili syntetické kanabinoidy.
„Znepokojujúce je zistenie, že medzi zachytenými látkami sa nachádzali i nebezpečné druhy syntetických kanabinoidov, v súvislosti s ktorými boli nedávno hlásené prípady úmrtí a vážnych intoxikácií,“ poznamenala Kastelová. Podľa výsledkov prieskumu Eurobarometer z roku 2014 vyskúšalo tento druh drog šesť percent mladých Slovákov.
Heroín nahradil pervitín
Počet liečených pacientov zo závislosti od heroínu, ako aj jeho užívateľov na Slovensku klesá, upozornila riaditeľka odboru koordinácie protidrogovej stratégie a monitorovania drog ministerstva zdravotníctva Nadežda Lobodášová.
„Túto klasickú drogu však nahradil metamfetamín, teda pervitín,“ poznamenala. Podľa Lucasa Wiessinga je v prípade heroínu v Európe najvyšší dopyt po liečbe. Súvisí s ním však tiež najvyššia chorobnosť či úmrtnosť.