BRATISLAVA 7. decembra (WEBNOVINY) – Takmer 76 percent Slovákov a Sloveniek starších ako 40 rokov si uvedomuje, že zvýšená hladina cholesterolu v krvi predstavuje zdravotný problém. Avšak iba 56,8 percenta pozná svoje hodnoty cholesterolu. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý na prelome augusta a septembra realizovala agentúra Comm na vzorke 525 ľudí vo veku 40 – 70 rokov.
„Hladina cholesterolu v krvi patrí k základným zdravotným ukazovateľom a jej úroveň by mali ľudia poznať rovnako, ako svoju krvnú skupinu,“ vyjadrila sa v súvislosti s prieskumom lekárka Jana Jurkovičová zo Združenia pre zdravú výživu.
Zodpovednosť k svojmu zdraviu rastie s vekom
Z prieskumu tiež vyplýva, že 15,8 percenta opýtaných užíva alebo užívalo nejaké lieky na zníženie hladiny cholesterolu.
„Obsah cholesterolu v krvi výrazne ovplyvňuje spôsob nášho stravovania. Dôležité je, aby sme jednotlivé mastné kyseliny konzumovali v odporúčaných množstvách a neprekračovali denný príjem tukov, ktoré by mali tvoriť približne 30 – 35 percent celkového denného príjmu potravy. Každý z tukov – mononenasýtené, polynenasýtené i nasýtené – majú svoje miesto v našom jedálničku. Platiť by však malo, že prednosť majú tie nenasýtené (nachádzajúce sa v rastlinných olejoch, kvalitných rastlinných tukových nátierkach, orechoch, rybách) pred nasýtenými (zo živočíšnych tukov). Na Slovensku je tento pomer, bohužiaľ, obrátený,“ upozornila Jurkovičová.
Z odpovedí respondentov a respondentiek vyplýva, že až 81,5 percenta ľudí pravidelne navštevuje svojho lekára, pričom zodpovednosť k vlastnému zdraviu rastie s pribúdajúcim vekom. Poctivejšie sú v tom ženy, pretože k lekárovi ich chodí pravidelne až 86,6 percenta. Rovnako zodpovedných mužov je o desať percent menej. Vo vekovej skupine nad 65 rokov vyhľadáva lekára pravidelne až 92,9 percenta seniorov.
Viac ako 65 percent opýtaných uviedlo, že lekári im pravidelne kontrolujú hladinu cholesterolu v krvi.
Cholesterol plní aj viaceré dôležité úlohy
„Je to zarážajúco nízke číslo, keďže zvýšená hladina cholesterolu vo vyššom veku je jedným z varovných signálov možných porúch zdravia. Nadbytok „zlého“ LDL cholesterolu sa ukladá v stenách ciev, čo následne spôsobuje srdcovo-cievne choroby, ktoré sú najčastejšou príčinou smrti na Slovensku,“ dodala lekárka.
Cholesterol je v primeranom množstve pre organizmus nevyhnutný, plní viaceré dôležité úlohy: je stavebným prvkom bunkových membrán, tvoria sa z neho žlčové kyseliny potrebné pri trávení tukov v čreve, vitamín D, niektoré hormóny.
Odborníci rozlišujú dva typy cholesterolu – LDL a HDL, pričom nadbytok LDL cholesterolu sa ukladá do cievnych stien a spôsobuje aterosklerózu a častice HDL odvádzajú cholesterol z krvi na spracovanie do pečene. V ideálnom prípade by sme mali mať v krvi pomer „dobrého“ HDL a „zlého“ LDL cholesterolu čo najviac v prospech HDL.
Informácie agentúre SITA poskytla Anna Kalúsová z agentúry Comm.