Podpora premiérky
Zotrvanie premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS) vo funkcii podporuje 44,7 percenta voličov, rovnaký počet sa nazdáva, že na jej poste nastal čas na výmenu a zvyšní respondenti nevedeli odpovedať. Radičová sa môže oprieť predovšetkým o voličov materskej strany, z ktorých ju na poste premiérky podporuje 90,2 percenta. Silnú podporu má aj u voličov strany Most-Híd – 82,1 percenta, u voličov zvyšných koaličných strán nedosahuje ani dve tretiny (65,2 percenta v prípade SaS a 63,9 percenta u sympatizantov KDH).
Výmenu na čele vlády SR si želajú najmä sympatizanti opozície – 78,8 percenta voličov Smeru-SD a 83,2 percenta SNS. Rovnaký postoj má aj 24,6 percenta voličov kresťanských demokratov a 24,4 percenta voličov SaS.
Poslanci rokujú v Častej o eurovale, popoludní zasadne Koaličná rada
Členovia vlády a poslanci vládnej koalície začali pred desiatou rokovať v Častej Papierničke o eurovale, daňovo-odvodovej reforme a návrhu štátneho rozpočtu na rok 2012. Po tomto stretnutí by po obede mala zasadnúť Koaličná rada. Novinárov polícia do objektu účelového zariadenia Národnej rady SR nevpustila, približne 20 novinárov čaká na lesnej cestičke pred plotom objektu.
Podľa predsedu poslaneckého klubu Most-Híd Lászlóa Solymosa dnes pôjde o vyjasnenie si vzájomných stanovísk. Podľa podpredsedu KDH Pavla Abrhana je vo vládnej koalícii v súčasnosti dôležité zladiť krok, aby sa dohodla na spoločnom postupe pri všetkých týchto troch bodoch, pokiaľ je to možné. Koalícia si podľa neho musí povedať, ako všetky tieto tri vážne témy zvládne. „Sme pred vážnym rokovaním. Naším záujmom je, aby táto koalícia pokračovala ďalej,“ dodal Abrhan. Predseda Most-Híd Béla Bugár nevylúčil, že sa dnes bude hovoriť aj o spojení hlasovania o eurovale s vyslovením dôvere vláde.
Prečítajte si:
Pondelkové rokovanie môže skončiť hlasovaním o dôvere vláde
Situácia v koalícii je podľa ministra Mikloša vážna
Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu agentúry MVK, podľa ktorého má takýto postoj 64,7 percenta občanov. Podľa výsledkov prieskumu sa na koalíciu pozerá pozitívne 27,3 percenta občanov.
Najväčší optimisti sú voliči z SDKÚ-DS
Najviac ľudí, ktorí koalíciu vnímajú pozitívne je medzi voličmi SDKÚ-DS -80,6 percenta a Mosta-Hídu -60,1 percenta. Medzi opozičnými voličmi má koalícia len marginálnu podporu. Kladne ju hodnotia 3,2 percentá voličov SNS a 4,5 percenta priaznivcov Smeru-SD.
Osud koalície
O tom, že súčasná koalícia by mala v nezmenenej zostave pokračovať až do uplynutia mandátu, je presvedčených 33,9 percenta respondentov výskumu. Na otázku „Do parlamentných volieb zostávajú ešte takmer tri roky. Ako by sa, podľa Vás, mali dovtedy vyvíjať koaličné pomery v Národnej rade SR?“ sa 27,4 percenta opýtaných priklonilo k možnosti vytvorenia inej koalície v rámci súčasného parlamentu a 25,1 percenta by uprednostnilo predčasné parlamentné voľby.
Pokračovanie súčasnej koalície si želá 71,3 percenta voličov SDKÚ-DS, 70,4 percenta voličov strany Most-Híd a 68,1 percenta voličov SaS. Výrazne menej stúpencov má pokračovanie koalície medzi podporovateľmi KDH – spomedzi nich sa za pokračovanie vyjadrilo 44,4 percenta. S dovládnutím koalície do konca volebného obdobia je stotožnených 12,2 percenta voličov Smeru-SD a 9,6 percenta voličov SNS.
K vzniku inej koalície na pôdoryse súčasnej parlamentnej zostavy sa v najväčšej miere prikláňajú voliči KDH – 36,3 percenta z nich by uprednostnilo rekonštrukciu koalície. Podobné zastúpenie má takéto riešenie aj u sympatizantov opozičných parlamentných strán, podporuje ho 32,4 percenta voličskej základne Smeru-SD a 28,4 percenta podporovateľov SNS. Najmenej zástancov tejto alternatívy zistila agentúra MVK v SDKÚ-DS (22,4 percenta) a medzi voličmi strany SaS (20,9 percenta).
Za predčasné voľby je zhruba polovica voličov opozičných strán – 49,8 percenta priaznivcov Smeru-SD a 48,5 percenta priaznivcov SNS. Z vládnych strán len u KDH prekračuje podiel zástancov volieb v skoršom termíne desatinu (10,2 percenta), u ostaných kolíše od troch do 8,1 percenta.