Aké organizačné, technické alebo iné zmeny nemocnica plánuje v najbližšom období?
Nemocnica má snahu v rámci urológie spustiť prevádzku extrakorporálneho litotryptora. Je to zariadenie slúžiace na rozbíjanie močových kameňov, ktoré v Trnavskom kraji zatiaľ nie je. V júni spúšťame zariadenie ERCP na vyšetrenie žlčových ciest. V súčasnosti sa taktiež nenachádza v celom kraji. Chceli by sme, aby po dohode slúžilo aj ďalším zariadeniam v regióne. V najbližších týždňoch by sme chceli získať certifikát kvality. Sme tiež pripravení na čerpanie eurofondov, ktoré chceme v budúcnosti využiť na rekonštrukciu nemocnice či vzdelávanie zamestnancov. Rozpracovaných je viacero projektov.
S akými problémami zápasia v súčasnosti nemocnice a ktoré z nich trápia vašu?
Ako každá nemocnica zápasíme s nedostatkom finančných zdrojov. V niektorých profesiách bojujeme s nedostatkom kvalifikovaného personálu. Problém je vhodne doplniť ľudí, ktorí odchádzajú kvôli materským povinnostiam a podobne. Ide najmä o niektoré špecifické pozície, ktoré je ťažko nájsť na trhu práce. Všetko sa nám však darí zabezpečiť tak, aby pacient dostal kvalitnú zdravotnú starostlivosť.
Všeobecná zdravotná poisťovňa a poisťovňa Dôvera nedávno zverejnili rebríčky kvality nemocníc. Fakultná nemocnica v Trnave v oboch skončila na posledných priečkach. Aký je váš názor na podobné hodnotenia?
Každé hodnotenie má nejaký význam, ide len o to, či je vzorka respondentov dostatočná. V týchto prípadoch dostatočná nebola. My si robíme vlastné interné prieskumy u pacientov, hodnotíme ich a pracujeme s nimi ďalej. Každá spätná informácia má nejaký význam, pretože posúva ďalej. Upozorňuje na to, na čo sa treba upriamiť, čomu venovať vyššiu pozornosť.
Ako fakultná nemocnica zrejme máte nejaké výhody oproti iným typom nemocníc.
Sme v minimálnej sieti zdravotníckych zariadení. Poskytujeme zdravotnú starostlivosť v niektorých odboroch v rámci okresu, v niektorých v rámci celého kraja. Dnes máme ako jediní neurologické lôžkové oddelenie, pretože v Galante je zatvorené. Keďže sme najvyššie pracovisko v kraji, v rámci chirurgických odborov sa mnohé operácie robia iba tu. Nehovoril by som, či sú to výhody alebo nevýhody. Jednoducho taká je situácia. Musím oceniť spoluprácu s Trnavským samosprávnym krajom, ktorý je zriaďovateľom nemocníc v Galante, Skalici a Dunajskej Strede. Vieme sa rozprávať o tom, ako by sme v budúcnosti mohli usporiadať celé zdravotníctvo v kraji. Je tu viac zriaďovateľov a myslím si, že do budúcnosti cesta nevedie tým smerom, že sa bude každý špecializovať na všetko, ale v rámci jednotlivých krajov by sa mali zdravotnícke zariadenia dohodnúť na spolupráci tak, aby sa čo najefektívnejšie využili existujúce zdroje.
Sú profesie, ktoré sú veľmi nedostatkové, alebo nie sú voľné na trhu práce. Spomeniem napríklad rádiológov či patológov.Martin Tabaček
Spomínali ste nedostatok ľudí. Koľko lekárov a stredného zdravotného personálu vám chýba?
Priebežne riešime skôr akútne výpadky, keď je niekto dlhodobo práceneschopný a podobne. Čo nám dnes stále chýba sú lekári na otorinolaryngologickom oddelení. Tam dlhodobo pociťujeme nedostatok personálu. V budúcnosti chceme doplniť personál nemocnice o mladých lekárov – absolventov vysokých škôl.
Akých lekárov je všeobecne najmenej?
Sú profesie, ktoré sú veľmi nedostatkové, alebo nie sú voľné na trhu práce. Spomeniem napríklad rádiológov či patológov. Nedostatok profesií však súvisí aj so štruktúrou lekárov v danej spádovej oblasti.
Spomínali ste spoluprácu s VÚC a ich nemocnicami. Pokiaľ viem, medzi Fakultnou nemocnicou v Trnave a Nemocnicou sv. Lukáša v Galante funguje istá výpomoc, výmena lekárov.
Pripravuje sa takýto projekt. Už som o tom hovoril s novým povereným riaditeľov galantskej nemocnice. Hlavne funguje komunikácia, čo je základom toho, aby sme posunuli spoluprácu niekam ďalej. To znamená, že keď má Galanta problémy, vieme si pomôcť. Dnes komunikujeme o tom, že v niektorých odboroch, kde im chýbajú lekári by sme im vypomohli, že by tam naši lekári na nejakú dohodu pracovali, ale to je v štádiu jednania. Uvidíme, možno v budúcnosti to budeme vedieť rozbehnúť. Spolupráca je dnes taká, že aj keď dôjde k nejakému problému v Galante, tak Trnava vie pomôcť. Komunikácia s touto nemocnicou je na inej úrovni ako s ostatnými.
Oni vám tiež vedia niečo ponúknuť na oplátku?
V čase, keď došlo k poruche na CT prístroji v našej nemocnici, pomohla nám aj nemocnica v Galante.
Funguje niečo ako kupovanie, preplácanie takých lekárov, ktorých je nedostatok? Čo je to preplácanie? Musíte si zhodnotiť, čo vám daný zamestnanec prinesie, to je ako v každej normálnej firme. Treba si zvážiť dve zásadné veci. Alternatíva jedna je mať mladého lekára, investovať do neho a za nejaké časové obdobie bude môcť zastávať určitú pozíciu alebo nájsť niekoho, kto má tie zručnosti, a rozmýšľa nad zmenou zamestnávateľa, ponúknuť mu primerané ohodnotenie a zamestnať ho. Pohyb zdravotníkov a lekárov na trhu práce existuje, nie je možno taký ako v iných rezortoch, na druhej strane pozitívne je to, že dnes už nie je taká tendencia lekárov a sestier odchádzať za prácou do zahraničia, pretože v poslednej dobe dnes už vieme vytvoriť také pracovné a platové podmienky, že zdravotníci sa skôr na Slovensko vracajú.
Nepociťujete nevýhodu blízkosti k Bratislave, nejdú lekári radšej robiť tam?
My im tu musíme vytvoriť také podmienky, aby nemali záujem ísť do Bratislavy. Samozrejme, nie vždy a v každom odbore sa to darí, ale rovnako aj my zamestnávame lekárov z Bratislavy.
S tým trošku súvisí citlivá téma – zlyhanie personálu. Aj vo vašej nemocnici sa vyskytli prípady, kedy sa pacienti sťažovali na zanedbanie starostlivosti. Pokiaľ viem posledný prípad bola žena z Trakovíc, ktorá mala najskôr preležaniny a potom, čo sa do nemocnice vrátila, jej príbuzní tvrdili, že sa o ňu personál dostatočne nepostaral. Prešetrovali ste to, prípadne vyvodili ste z tohto nejaké dôsledky?
Každú jednu sťažnosť prešetruje komisia, ktorú určujem. V prípade, že sa potvrdí pochybenie personálu, prichádzajú aj sankcie voči zamestnancom. Snažíme sa o to, aby tých pochybení bolo čo najmenej, ale práca s ľuďmi je veľmi citlivá záležitosť. Máme tisícky pacientov ročne a vyskytnú sa aj takéto prípady. Pokiaľ viem, v tomto konkrétnom prípade sa zanedbanie starostlivosti nepotvrdilo.
Pohyb zdravotníkov a lekárov na trhu práce existuje, nie je možno taký ako v iných rezortoch, na druhej strane pozitívne je to, že dnes už nie je taká tendencia lekárov a sestier odchádzať za prácou do zahraničia, pretože v poslednej dobe dnes už vieme vytvoriť také pracovné a platové podmienky, že zdravotníci sa skôr na Slovensko vracajú.Martin Tabaček
Čo prípady z minulosti? V novembri minulého roka bol medializovaný prípad úmrtia bábätka a neskôr aj jeho matky. Ako dôvod príbuzní uvádzali tiež zlyhanie personálu. Ako často sa stávajú takéto prípady?
Vždy je smutné, keď zomrie novorodenec. Tento prípad bol prešetrovaný, nezávislá komisia, ktorú som určil aj z odborníkov z iných zdravotníckych zariadení, nezistila zanedbanie zdravotnej starostlivosti. Ja si myslím, že nemocnica poskytuje kvalitnú zdravotnú starostlivosť a v prípade, že moji ľudia pochybia, musia za to niesť zodpovednosť. Tých prípadov, kedy sme pochybili je však minimum. Veľa sťažností vzniklo práve zlou komunikáciou medzi personálom a rodinnými príslušníkmi alebo pacientmi. To sa snažíme napraviť. Počet oprávnených sťažností vzhľadom na počet liečených pacientov nie je vysoký. Slúžia nám na to, aby sme si z nich zobrali ponaučenie. Na druhej strane dostávame aj kopec ďakovných listov od spokojných pacientov.
Keď ste pred necelými štyrmi rokmi nastúpili do funkcie riaditeľa nemocnice, mali ste určitý cieľ ako zlepšiť zdravotnú starostlivosť a zefektívniť jej poskytovanie. Podarilo sa vám to?
Krátko na to ako som nastúpil sme otvorili nový pavilón chirurgických disciplín. Dnes tento pavilón funguje stopercentne, je tam využitý každý jeden štvorcový meter a pacienti ho hodnotia veľmi pozitívne. Robia sa tu výkony, ktoré sa predtým nikde inde nerobili, je tu jedno z najmodernejších pracovísk na Slovensku. Otvorili sme štátne CT, ktoré v minulosti bolo nemocnici zobraté a dnes nám zarába peniaze. Zrušili sme psychiatrickú liečebňu v Sokolovciach, kde boli pacienti v nedôstojnom prostredí a urobili sme jedno funkčné nové psychiatrické oddelenie v nemocnici. Zefektívnili sme chod nemocnice, optimalizovali počet technicko-hospodárskych pracovníkov, spustili sme spaľovňu nemocničných odpadov, zaviedli sme komplexný informačný systém, kde si lekár môže o pacientovi pozrieť všetky informácie, výsledky, vyšetrenia, ako sa vyvíja stav pacienta. Ako som už spomínal, sme pripravení na čerpanie fondov, pretože nemáme žiadne záväzky voči štátnym inštitúciám.
Podarilo sa všetko, čo sa plánovalo?
Niektoré veci mohli ísť rýchlejšie, ale myslím si, že tie základné veci, čo sme chceli urobiť, sme zrealizovali. Úlohou do budúcnosti je napríklad doplnenie niektorých pracovísk modernou zdravotníckou technikou a využitie eurofondov.
Pri podpisovaní memoranda s VÚC ste hovorili o tom, že plánujete zriadiť záchytku, športovú ambulanciu či zubná pohotovosť. V akom štádiu sú tieto veci?
Je pripravený projekt riešenia týchto pracovísk v Trnavskom kraji, závisí to však od komunikácie so samosprávami, pretože jedna vec je to, kde by mali byť tieto pracoviská umiestnené a aký by mal ich rozsah a druhý problém je, kto by ich mal financovať. Čo sa týka záchytnej izby, projekt je pripravený a bude konzultovaný na úrovni samosprávneho kraja. Máme vytypované priestory v areáli nemocnice. Potom, ako sa dohodneme na financovaní tohto pracoviska sme schopní vyčleniť priestory, ktoré by slúžili na tento účel. Čo sa týka športovej ambulancie tam je zatiaľ problém s personálnym zabezpečením, pretože tam musí byť lekár s požadovanou atestáciou. Ohľadom stomatologickej pohotovosti máme informácie, že by ju chcel otvoriť jeden súkromný subjekt. V prípade, že sa rozhodne neísť do toho, tak sme znova ochotní poskytnúť vyhovujúce priestory.
Čo z toho je najviac aktuálne?
Záchytka by mohla byť čo najskôr, bol by som veľmi rád, ak by to bolo ešte tento rok. Každé vedenie nemocnice vie, čo mu spôsobuje absencia záchytiek. Veľké množstvo ľudí, ktorí patria na záchytku končia na traumatológii a centrálnych príjmoch. Je to problém.
Každé vedenie nemocnice vie, čo mu spôsobuje absencia záchytiek. Veľké množstvo ľudí, ktorí patria na záchytku končia na traumatológii a centrálnych príjmoch. Je to problém.Martin Tabaček
Aká bude spádová oblasť?
Ja by som to ešte nechcel prezentovať. Všetko je riešené v návrhu, ktorý predkladá samosprávny kraj, nie je to naša záležitosť.
Už ste načrtli finančnú situáciu nemocnice. Od začiatku tohto roka je opäť možné exekvovať majetok zdravotníckych zariadení. Má nemocnica nejaké nové začaté exekúcie? Do akej miery vám pomohla návratná výpomoc od štátu vo výške takmer 15 miliónov eur, máte ešte dlhy?
Ostali ešte nejaké staré exekúcie, ale urobili sme všetko preto, aby sme jednak čo najefektívnejšie použili zdroje – minimalizovali náklady súvisiace s exekúciou, a aby to nepocítil pacient. Exekúcie sa týkajú záväzkov spred piatich – šiestich rokov. Štátnym inštitúciám však nedlžíme nič. Samozrejme, snažíme sa o to, aby nemocnica hospodárila vyrovnane, len nedá sa zo dňa na deň z veľmi stratovej nemocnice urobiť ziskovú, všetko chce svoj čas.
Akú čiastku predstavujú dlhy, ktoré má nemocnica?
V súčasnosti evidujeme dlhy v hodnote približne 8 miliónov eur.
Už viete ako, z akých prostriedkov budete splácať spomínanú pôžičku od štátu?
Vytvorili sme projekt a záväzky budú splácané v súlade s projektom predloženým na ministerstvo zdravotníctva. Lehota splatnosti je 15 rokov s dvojročným odkladom splátok.
Zhovárala sa Katarína Rosinová