HAAG 20. marca (WEBNOVINY) – Sýria sa už zbavila viac ako 45 percent zložiek chemických zbraní, ktoré má nechať zlikvidovať mimo svojho územia.
Podľa stredajšieho vyhlásenia medzinárodnej Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) so sídlom v Haagu sa podiel vyvezeného materiálu zvýšil po tom, ako v uplynulých dňoch naložili na lode v prístave Ládikíja ďalšie dve zásielky.
Toxické činidlá zneškodnia na palube americkej lode
Toxické činidlá, ktoré Sýria deklarovala na základe septembrovej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, zneškodnia na palube americkej lode Cape Ray a komerčných zariadeniach na území Británie a Nemecka.
Dokument OSN požaduje zavŕšenie procesu likvidácie do 30. júna, zatiaľ čo Damask mal pôvodne všetok materiál odovzdať do 5. februára. Sýrska vláda najnovšie sľubuje, že sa tak stane do konca apríla.
Režim sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada na chemické odzbrojenie pristúpil v záujme odvrátiť prípadný vojenský zásah zo strany USA, ktorý mal byť reakciou na použitie chemických zbraní proti civilistom.
Vládne sily vyhnali povstalcov z križiackeho hradu
Sýrske vládne vojsko po niekoľkodňovom intenzívnom boji vo štvrtok prevzalo kontrolu nad významným križiackym hradom Kala al-Hisn známym tiež pod francúzskym názvom Krak des Chevaliers, ktorý sa nachádza pri severnej časti hranice s Libanonom.
Agentúru AFP o tom informoval jeden z opozičných aktivistov pôsobiacich v blízkej provinčnej metropole Homs, ktorého slová potvrdzujú správy sýrskej i libanonskej televízie. Libanonská stanica al-Majádín odvysielala naživo zábery zachytávajúce, ako sýrski vojaci vztyčujú na hrade štátnu vlajku. Monumentálna pamiatka zo stredoveku zapísaná v zozname svetového dedičstva UNESCO bola v rukách protivládnych povstalcov od roku 2012.
Najnovší úspech vládneho vojska nadviazal na postup v strednej časti Sýrie, kde sa mu postupne darí obnovovať kontrolu nad územím pozdĺž hranice s Libanonom, kadiaľ vedú zásobovacie trasy povstalcov. Sýria si v stredu pripomenula tretie výročie vypuknutia vzbury proti režimu prezidenta Baššára al-Asada, ktorá prerástla do krvavej občianskej vojny. Tá si podľa posledných odhadov doteraz vyžiadala najmenej 140-tisíc obetí na životoch a 2,5 milióna obyvateľov donútila utiecť do zahraničia.
Do Sýrie prešiel prvý konvoj s pomocou OSN
Prvých niekoľko nákladných áut OSN s humanitárnou pomocou prekročilo vo štvrtok hranice Turecka do Sýrie. Konvoj s pomocou od Svetového potravinového programu prekročil hranice na priechode Nusaybin a smeruje do kurdského mesta Kamišlí v Sýrii.
Náklad tvoria potraviny, lieky a prikrývky. „Je to prvýkrát od vypuknutia konfliktu pred troma rokmi, čo bola OSN schopná previezť pomoc z Turecka do Sýrie,“ povedal koordinátor humanitárnej pomoci OSN v blízkovýchodnom regióne Nigel Fisher.
OSN dúfa, že ide o prvý krok k širšej humanitárnej operácii, varovala však už, že do oblastí najviac ohrozených bojmi sa pravdepodobne nedostane. Bezpečnostná rada OSN vo februári vyzvala obe strany konfliktu, aby umožnili prísun pomoci, ktorú potrebuje až 9,3 milióna Sýrčanov.