WASHINGTON 31. augusta (WEBNOVINY) – Inšpektori Organizácie Spojených národov (OSN) ukončili zbieranie vzoriek z miesta údajného chemického útoku v Sýrii z 21. augusta a v sobotu odcestovali z Damasku.
V ranných hodinách prekročili hranice s Libanonom a dorazili na medzinárodné letisko v Bejrúte. Členovia tímu teraz odnesú vzorky do viacerých laboratórií v Európe, pričom výsledky by mali byť známe za 10 až 14 dní.
Podľa hovorcu OSN inšpektori v piatok ešte navštívili vládnu vojenskú nemocnicu v Damasku, aby overili tvrdenia sýrskej vlády, že obeťami útoku sa stali desiatky vojakov.
Opozícia však tvrdí, že útočil režim a jeho čin si vyžiadal stovky obetí medzi civilistami.
Obrazom: Chemické zbrane v Sýrii zabíjali civilistov
* (zábery sú nevhodné pre citlivé povahy)
Očakávajú útok
Odporúčame aj:
Amerika zaútočí na Sýriu do stredy, tvrdí spojenec z Paríža
Británia chce s útokom na Sýriu počkať, Rusko posiela lode
Amerika chystá bleskový útok na Sýriu, Rusko je proti vojne
Sýria nie je bábkou Západu, prezident al-Asad varuje Ameriku
V Sýrii potvrdili útok chemickými zbraňami, pôvodcu nemajú
Ich odchod otvoril dvere možnej americkej intervencii a prezident Barack Obama v piatok naznačil, že tento krok príde už čoskoro.
„Očakávame útok každú chvíľu. Sme pripravení hocikedy odpovedať,“ uviedol sýrsky bezpečnostný predstaviteľ pod podmienkou anonymity.
Na zahraničný zásah sa pripravujú aj sýrski povstalci, ktorí ho chcú využiť v svoj prospech. Nemajú však v pláne koordinovať boje so zahraničnými silami, uviedol v sobotu jeden z povstaleckých veliteľov. „Chceme využiť možné oslabenie niektorých oblastí útokmi. Nariadili sme skupinám, aby boli v každej provincii pripravené, keď k útoku dôjde,“ uviedol hovorca povstaleckej Najvyššej vojenskej rady Kasím Sádiddín.
Vojenský zásah bude schvaľovať Kongres
Americký prezident Barack Obama vo svojom sobotňajšom prejave potvrdil svoj zámer zakročiť proti sýrskemu režimu vojensky.
O schválenie takejto akcie však najprv požiada Kongres. Ten by sa mal po letnej prestávke opäť zísť 9. septembra. „Nemôžeme a nebudeme zatvárať oči pred tým, čo sa stalo v Damasku,“ vyhlásil Obama. Dodal tiež, že americká armáda je už v regióne pripravená a Spojené štáty tak môžu zaútočiť, „kedykoľvek budú chcieť“.
Napriek tomu Obama rozhodnutím žiadať Kongres o dovolenie riskuje rovnaký osud, ako postihol britského premiéra Davida Camerona, ktorému parlament vojenský útok neschválil.
Útok „šitý na mieru“
Američania sa obávajú intervencie v Sýrii, ukázal prieskum
Polovica všetkých Američanov je presvedčená, že prezident Barack Obama by nemal vojensky zakročiť v Sýrii v reakcii na údajný chemický útok zo strany tamojšieho režimu.
Vyplýva to z výsledkov prieskumu zverejneného v piatok. Podľa prieskumu stanice NBC News až 50 percent respondentov nesúhlasí s vojenskou intervenciou, 42 percent si myslí opak a osem percent si nie je istých.
Na špecifickejšiu otázku, či by podporili obmedzené vzdušné útoky zamerané na zničenie vojenských zariadení, odkiaľ sa útoky uskutočnili, odpovedalo pozitívne viac opýtaných. Takúto reakciu považuje za správnu 50 percent respondentov, 44 percent je stále proti.
Vyššie číslo, 58 percent opýtaných, však súhlasilo, že použitie chemických zbraní akoukoľvek krajinou je prekročením „červenej čiary“ a vyžaduje si jasnú odpoveď vrátane vojenskej akcie. Avšak až osem z desiatich Američanov si myslí, že intervencia si vyžaduje najprv schválenie zo strany Kongresu.
Podľa Kerryho dal prezident Barrack Obama veľmi jasne najavo, že akokoľvek rozhodne o Sýrii, „nebude sa to v ničom ponášať na Afganistan, Irak alebo dokonca Líbyu. Nebude to ani zahŕňať pozemné sily a nebude to mať otvorený koniec“.
Iné vládne zdroje tieto slová potvrdili, pričom podľa nich Spojené štáty nepodnikajú akciu s cieľom „zmeny režimu“, proti čomu ostro protestuje Rusko.
Kerry však uviedol, že americký postoj podporujú aj ďalšie krajiny ako Francúzsko, Austrália a členovia Organizácie islamskej spolupráce. Podľa Obamu je ale odpoveď stále v „štádiu plánovania“.
Američania zverejnili správu
Spojené štáty v piatok zverejnili správu, ktorá v súlade s očakávaniami pripisuje sýrskej vláde zodpovednosť za minulotýždňový chemický útok pri Damasku.
Dokument uvádza, že operácia si vyžiadala stovky mŕtvych vrátane detí, ako aj ďalšie podrobnosti, k čomu spravodajské služby údajne dospeli viacerými cestami vrátane odpočúvania armády.
Odtajnená správa Američanov uvádza tieto hlavné zistenia:
* Operácia si vyžiadala najmenej 1429 mŕtvych vrátane 426 detí.
* Sýrsky vojenský personál pre chemické zbrane pripravoval akciu v oblasti už tri dni pred útokom za použitia plynových masiek.
* Satelitné zábery zachytávajú odpálenie rakiet z vládou kontrolovaných oblastí 90 minút predtým, než sa objavila prvá správa o chemickom útoku.
* Stovka videí spojených s útokom ukazuje symptómy zodpovedajúce vystaveniu ľudí nešpecifikovanému nervovému plynu.
* Tajné služby zachytili komunikáciu vrátane tej medzi vysokými sýrskymi predstaviteľmi, ktorí „potvrdzujú použitie chemických zbraní“ a vyslovujú obavy nad možnými zisteniami inšpektorov OSN.
Podľa Spojených štátov ich zistenia podporujú navyše výpovede zdravotníkov, svedkov, novinárov ako aj tisíce správ sociálnych médií. Americký minister zahraničia John Kerry v piatok uviedol, že USA už majú všetky fakty a vyšetrovanie chemických inšpektorov OSN nič nové neprinesie. Sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada zároveň označil za „zločinca a vraha“.
Sýria správu amerických tajných služieb odmietla ako „plnú klamstiev“ a z činu naďalej obviňuje povstalcov. Washington však usudzuje, že sýrsky vládny režim „s vysokou istotou 21. augusta 2013 vykonal útok chemickými zbraňami“, zatiaľ čo druhý scenár, podľa ktorého mohlo ísť o lesť zo strany protivládnych povstalcov, považuje za „vysoko nepravdepodobný“.
Putin žiada od USA ďalšie dôkazy
Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu ostro odmietol tvrdenia, že sýrsky režim použil v Sýrii chemické zbrane.
Zároveň ich nazval nezmyslom, keďže sýrska vláda podľa neho vojnu vyhráva a žiadal preto od USA dôkazy.
„Čo sa týka postoja našich amerických kolegov, ktorí tvrdia, že vládne jednotky použili chemické zbrane a majú na to dôkazy, nech ich teda ukážu inšpektorom OSN a Bezpečnostnej rade,“ vyzval Američanov Putin.
Ak tak nespravia, bude to podľa ruského prezidenta znamenať, že „žiadne dôkazy nemajú“.
Putin tiež povedal, že vládni vojaci sú v ofenzíve a obkľúčili opozičných povstalcov vo viacerých regiónoch. „Za týchto okolností vytiahnuť svoj tromf pred tými, čo vyzývajú na vojenskú intervenciu, by bol čistý nezmysel,“ podotkol ruský líder.
Vyjadril tiež presvedčenie, že chemický útok nie je nič iné než „provokácia“ zo strany tých, čo chcú zatiahnuť ďalšie krajiny do sýrskeho konfliktu a získať podporu silných členov medzinárodného spoločenstva, predovšetkým Spojených štátov.
NATO sa nezapojí
Správy o chemických útokoch v Sýrii si vyžadujú „medzinárodnú odozvu“, na ktorej sa však Severoatlantická aliancia nebude podieľať.
Jej generálny tajomník Anders Fogh Rasmussen to v piatok uviedol pre médiá v rodnom Dánsku, kde údajné použitie chemických zbraní označil za „hrozný a odporný čin“.
Podľa jeho slov citovaných v denníku Politiken chemické útoky predstavujú „jasné porušenie medzinárodných štandardov a zločin, ktorý nie je možné ignorovať“. V prípadnej „medzinárodnej reakcii voči sýrskemu režimu“ však pre NATO nevidí miesto.
Rasmussen v minulosti trval na tom, že konflikt v Sýrii si vyžaduje politické riešenie. Počas piatkového vystúpenia podobne ako vlády západných mocností vyjadril presvedčenie, že za minulotýždňový útok pri Damasku, kde údajne chemické zbrane usmrtili niekoľko stoviek ľudí, je zodpovedný režim prezidenta Baššára al-Asada.
„Nepochybujem o tom, že režim vykonal chemický útok. Ak uvážite, kto má chemické zásoby a prostriedky na ich použitie pri útoku, tak musíte povedať, že je to režim,“ povedal šéf NATO s tým, že na druhej strane „nie je toho veľa“, čo by mohlo naznačovať zodpovednosť al-Asadových protivníkov.