Svetová ekonomika rastie najmä vďaka chudobnejším krajinám

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, dolár
Foto: shutterstock.com

ŽENEVA 13. septembra (WEBNOVINY) – Rozvíjajúce sa a bývalé komunistické krajiny, ako sú Brazília alebo Rusko, môžu tento rok počítať s oveľa rýchlejším hospodárskym rastom ako rozvinutý svet. Ostanú teda hybnými silami za rastom globálnej ekonomiky. Vyplýva to zo správy OSN zverejnenej vo štvrtok.

Rozvíjajúce sa chudobné štáty v Južnej Amerike, Afrike či Ázii v roku 2013 porastú o 4,5 až 5 %, zadýchané ekonomiky bohatého sveta naproti tomu vyprodukujú rast len o jediné percento, píše sa v správe úradu OSN pre obchod a rozvoj UNCTAD.

Hospodárstva tzv. prechodových ekonomík, ku ktorým patria bývalé komunistické krajiny ako Rusko, Ukrajina, Kazachstan, Azerbajdžan a väčšina ostatných bývalých sovietskych republík na Kaukaze a v strednej Ázii, by podľa prognóz OSN mali tento rok narásť v priemere o 2,7 %.

Obe skupiny, ktorých najbohatší členovia patria do skupiny rozvíjajúcich sa ekonomík BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, Južná Afrika), podobný ekonomický rast zaznamenali aj v roku 2012, hoci tempo rastu prechodových ekonomík sa spomaľuje.

V mnohých z týchto krajín, ktorých hospodárstva boli dlho závislé na vývoze, „rast poháňa viac domáci dopyt než export, keďže vonkajší dopyt z rozvinutých krajín je naďalej slabý,“ konštatuje vo svojej správe UNCTAD.

Celkový hospodársky výkon oboch skupín ekonomík, ktoré tento rok k rastu svetového hospodárstva prispejú až dvoma tretinami, preto podľa OSN znamená, že v dohľadnom čase ostanú jeho hlavnými ťahúňmi.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať