Dôsledky havárie vo Fukušime môžu trvať stovky rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Japonci si pripomínajú katastrofické zemetrasenie pri Fukušime
V roku 2011 spôsobilo zemetrasenie a následné vlny tsunami obrovské škody a vo Fukušime zapríčinili najhoršiu jadrovú katastrofu od výbuchu v ukrajinskej atómovej elektrárni v Černobyle. Do prostredia unikla radiácia, ktorá prinútila desaťtisíce ľudí opustiť svoje domovy. V utorok 11. marca 2014 si Japonci pripomínajú tretie výročie od katastrofy. Japonsko, 11. marca 2014. Foto: SITA/AP

TOKIO 5. marca (WebNoviny.sk) – Havária v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima I spred piatich rokov bude mať dôsledky na životné prostredie trvajúce ešte ďalšie desaťročia alebo dokonca storočia. Uviedla to medzinárodná ochranárska organizácia Greenpeace.

„Veľký vládny program zameraný na dekontamináciu nebude mať takmer žiadny dosah na zníženie ekologickej hrozby vyplývajúcej z enormného objemu žiarenia po jadrovej havárii vo Fukušime,“ uviedla aktivistka z pobočky Greenpeace v Japonsku Kendra Ulrichová, ktorú cituje agentúra DPA.

Skupina, ktorá v minulosti viedla dlhodobú kampaň proti jadrovému priemyslu v Japonsku, vypracovala množstvo štúdií zaoberajúcich sa elektrárňou Fukušima od jej takmer úplného zničenia 11. marca 2011 v dôsledku zemetrasenia a následných vĺn cunami.

Od ničivého zemetrasenia s cunami sa do svojich domovov v okolí elektrárne Fukušima stále ešte nemôže vrátiť asi 100.000 obyvateľov. Práce na likvidácii zničenej jadrovej elektrárne potrvajú podľa odhadov japonských úradov niekoľko desaťročí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia